yacenty

Renta strukturalna a przejecie gospodarstwa

Polecane posty

yacenty    3838

Witam!

Dzis cos mi ojciec zasugerowal ze mysli o rencie strukturalnej (brakuje mu tylko roczek) i poprosil abym sie rozejrzal, podobno kilku jego znajomych wlasnie dostalo i co ciekawe z tego co sie chwala to jest to ok 2300zl na reke - ciekawe ile w tym prawdy ale zaluzmy ze mowia prawde.

Co ja musze miec zebym mogl przejac gospodarstwo od ojca? jakie mam szanse na cos na wzor mlodego rolnika?

w tej chwili koncze studia (informatyke), wg papierow nie mam doswiadczenia w rolnictwie bo nigdy nie bylem ubezpieczony w KRUSie (moja mama jest w ZUS i bylem razem z nia ubezpieczony).

jakie studia musialbym teraz zrobic aby miec odpowiednie wyksztalcenie? moze jakis kurs tylko? albo jakos udokumentowac ze pracowalem z ojcem na gospodarce od prawie 8lat?

jak wyglada sprawa gdyby ojciec teraz wzial cos jeszcze na spo? czy wtedy przejscie na rente jest zablokowane na 5lat?

 

macie jakies doswiadczenia? dla mnie to wszystko co czytam na stronach agencji to pseudo prawniczy belkot ;P

 

pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Zobowiązania ojca odnośnie spo po przekazaniu na rente strukturalną przejmujesz

 

Ja teraz kupowałem gospodarstwo od gościa co poszedł na rente strukturalną kwalifikacje ja mam to kserowali sobie dyplom ukończenia studiów , brałem kwitek z gminy że posiadam gospodarstwo i z krusu zaświadczenia myśle że do kwalifikacji to wystarczy jakiś kurs no i jeszcze musicie mieć porządek w papierach

 

Najlepiej podjedź do biura powiatowego i tam się wsystkiego dowiesz taką kwote jak napisałeś można dostać jak przekazane jest conajmniej 23 ha UR nie wlicza się w to lasu , budynków , nieużytków , rowów

 

W ostatnim top agrar jest artykół o rentach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4
jakie studia musialbym teraz zrobic aby miec odpowiednie wyksztalcenie? moze jakis kurs tylko?

Dla młodego rolnika, czyli w moim przypadku wystarczy zdanie egzaminu eksternistyczne, dostane byplom technika rolnika i po sprawie. Już się dowiadywałem że koszt takiego egzaminu to (oczywiście u mnie) 30zł za jeden przedmiot, a przedmiotów jest 10 więc całość 300zł. Jeżeli chce skorzystać z kursu przygotowującego to musze jeszcze dorzucić 600zł. A do egzaminu i tak dostane zakres przedmiotów i literature, więc podchodze bez kursu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

kto robi takie kursy?

taki kurs wystarczy zeby ewentualnie pozniej wziasc mlodego rolnika o ile w 2007 pojawia sie na nowo?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4

Tak jak u mnie "każdy" komu brakuje wykształcenia rolniczego. Z tego co się narazie dowiedziałem te te papiery które się dostanie po takim egzaminie są uznawane tak jak z każdego 4letniego technikum rolniczego. Tak narazie wszędzie tłumaczą.

 

Jak będzie w rzeczywiścości to narazie nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

a myslales cos o kursie do ktorego jest z agrofoto.pl ?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4

tak zastanawiałem się nad tym kurse. jeszcze do konca nie wybrłem ale chyba wybiore ten kurs który o którym pisałem. Koszty są podobne jeżeli dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek    0

Z tego co ja słyszałem, że jeśli posiadasz jakiekolwiek wyższe wykształcenie to możesz przejąć gospodarstwo jako następca bez żadnych kursów. Krusu też nie musisz opłacać tylko twój tato musi napisać oświadczenie, że pracowałeś w gospodarstwie( chyba prze okres 5 lat).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

i tu Bartku się mylisz... trzeba być przez 5 lat ubezpieczonym w KRUS-ie to jest liczone jako okres pracy na gospodarstwie. jeśli chodzi o wykształcenie to nie każde wyższe uprawnia do otrzymania świadczenia. Wyższe uczelnie rolnicze organizują takie kursy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczupak    1

a ile minimum trzeba mieć lat aby ojciec przepisał gospodarstwo na kogoś


,,Nigdy nie podpisałbym się własnym nazwiskiem pod produktem, który nie ma w sobie tego, co jest najlepsze we mnie'' - John Deere :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

jestem nowy na tym forum i chcialbym zaciagnac rady od ludzi doswiadczonych

mam problem bo razem z ojcem prowadzimy gospodarstwo niewielkie a on jest juz na recie a ziemia jest wydzierzawiona. ja mam 17 lat i chcem je przejac i wlasnie tu zaczynaja sie schody

jakie musze miec wyksztalcenie lub cos takiego by je przejac i cos na tym zyskac

czyli ile i jak moge pozyskac srodki z UE na modernizacje gospodarstwa

czekam na propozycje i pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

jestes w dobrym momencie powinienies miec je na własnosc juz na koniec roku. bo od nowego rusza premia na młodego rlolnika(jak ja brałem było 50 tys teraz podobno ma byc wiecej) wykaształcenie musisz miec rolnicze!ale zeby kupic ziemie wystarczy że bedziesz nastepca poprostu ojceci przekazuje na ciebie i to wszystko nie ma wymogów w tym momencie odnosnie wykształcenia ale jesli chcesz kupic to sa juz pewne warunki. biorac pod uwage twój wiek wystarczy ci szkoła srednia i 3 lata praktyki. czyli przez 3 lata musisz płacic składke KRUS i samodzielnie prowadzic gospodarstwo. jezeli chcesz sie w to bawic to trzba to zaczac konkretnie moim zdaniem powinienies wziac ta premie bo masz duze szanse spełnic wymogi masz juz troche ha a na wykształcenie masz czas 5 lat. niech ta prwmie posłuzy ci jako 20% kredytu na młodego rolnika i zainwestuj to w produkcje która stanowi główny tzron twojej gospodarki np( trzoda, bydło miesne, warzywa, czy produkcja nassiena, ewentualnie mleko jak m asz gdzie kupic kwote) moim zdaniem żboża odpadaja przy twoim areale na tym sie nie dorobisz a tylko dołozysz. i zapomnij o cudownych traktorach i pieknych maszynach. nie od tego sie zaczyna chyba ze nie masz czym pracowac to co innego. takie jest moje zdanie. co do srodków z UE to jeszcze nic dokładnie nie wiadomo sam czeka m na rozwój sytuacji:) jedno jest pewnie musisz miec gotówke i musisz byc szybki:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4

no z tego co wiem to chyba sie troszke zmienia przepisy odniosnie premii dla młodego rolnika. narazie nie znam dokładnych szczegółów ale aby otrzymac premi trzeba miec gospodarstwo nie miejsze niz srednia wielkosc gospodarstwa na dane województwo i okres uzupełnienia wykształcenia zmiejszony do 36 mieciecy od daty podpisania umowy ale dokładnie to narazie nic nie wiadomo, ale napewno trzeba miec tak jak napisał luk2782 "musisz miec gotówke i musisz byc szybki :) inaczej mozna sie nie załapac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

masz racje z wiel;koscia gospodarstwa słyszałem jeszcze ze na 50% premi trzeba miec pokrycie fakturami.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Też słyszałem że gospodarstwo musi mieć średnią z województwa i rozliczyć trzeba się z połowy pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4

Tyle narazie znalazłem na temat "Ułatwienie startu młodym rolnikom."

 

Beneficjent

Osoba fizyczna.

 

Kryteria dostępu

Beneficjent:

1) jest pełnoletni i nie ukończył 40 roku życia w dniu składania wniosku;

2) po raz pierwszy rozpoczyna samodzielne prowadzenie gospodarstwa

rolnego;

3) posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z posiadanego

wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie lub uzupełni wykształcenie w

ciągu 36 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa rolnego;

4) po przejęciu gospodarstwa rolnego i przez okres co najmniej 1 roku od

wypłaty pomocy będzie ubezpieczony na podstawie ustawy z dnia 20

46

grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 nr 7,

poz. 25, z późn. zm.), jako rolnik, z mocy ustawy w pełnym zakresie;

5) będzie prowadził gospodarstwo rolne przez okres co najmniej 5 lat od dnia

wypłaty pomocy;

6) przedłoży plan rozwoju gospodarstwa rolnego (biznes plan) i w ciągu 5 lat

zrealizuje jego założenia, w szczególności zrealizuje inwestycje o wartości

odpowiadającej co najmniej 50 % kwoty otrzymanej pomocy.

Gospodarstwo rolne beneficjenta:

1) będzie stanowiło jego własność lub dzierżawę z zasobu własności rolnej

Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego;

2) ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym

województwie (w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej kryterium

minimalnej powierzchni nie jest wymagane) i nie większą niż 300 ha;

3) docelowo w okresie realizacji biznes planu spełni wymagane przepisami

prawa standardy w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunków

utrzymania zwierząt.

 

Forma i wysokość pomocy finansowej

Jednorazowa premia w wysokości 50 tys. zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

dzieki niewiedzialem ze sa osoby chetne

no moj ojciec ma 60h 100km traktor kombajn i tkie tam

mamy obore ktora byla przystosowana na bydlo ale teraz jest tam trzoda

ja jestem w liceum w 2 klasie i za rok mam 18 co robic pchac ten wozek czy dac sobie spokuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maverickt4    4

oczywiscie ze pchać :)

czasami jest sporo biegania z załatwianiem potrzebnych papierów ale dobrze by było wyrwac na poczatek ta premie dla mlodego rolnika bo 50 tys zawsze sie przyda np. na wkład własny na modernizacje gospodarstwa czy zakup sprzetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ty nie mozesz rozumiec tego w kategoriach : "pchac czy nie" praca na roli musi byc dla ciebie prirytetem nie mozesz robic czegos na siełe tym bardziej tego bo ci sie nie uda!!! to poprostu trzeba "kochac". zapiernicz od rana do wieczora musi ci sprawiac ze na konie c dnai czujesz sie dumny ze tyle zrobuiłes a nie ze jetes zmeczony:) praca na roli jest ciężka ale ja bez tego nie moge zyc:)!!!


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

praca ciezka ale...

ziemia jest czyms co kocham i szanuje

tylko nie zawsze mozna miec i kochac co sie chce:((((((((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

takie sa czasy. urodzilismy sie troszke za pozno mineły nas czasy dzikiej prywaztzacji lat 90' kiedy to za bezczen dochapali sie nie liczni i teraz uwazaj sie za niewiadomo kogo waznego. dzis jest trudniej o ziemie podstawe egzysytencj rolnika. masz wiecej ha masz wieceij dopłat wiecej morzesz zainwestowac. Napisałes ze masz trzode to wez ta premie niech ta premia bedzie bedzie twoim udziałem włsnym i wez kredyt namłodego rolnika i zainwestuj w blondyny na wieksza skale! jezeli twoj sprzet wytrzyma jeszcze kilka lat to bym sie nie zastanawiał. Mojemu ojcu zostało 5 lat do renty strukturalnej jak juz pojdzie i zapisze mi gospodarstwo wtredy wezme duzy kredyt MR ja keszcze bedzie i zainwestuje w trzode na duzo skale. bo po 10 latach takiej wiekszej jak na nasz kraj skali produkcj uwazam ze mozna na tym zarobic a jak masz wiecej mozesz jeszcze wieceij zarobic.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@Luk-niestety MR to jeszcze tylko w następnym roku-a tak w ogóle to ciekawe co za kilka lat będzie z tymi dopłatami do kredytów bo KE się burzy.

Co do blondyn to też niestety musi być na dużą skalę bo inaczej nie wytrzyma się-a na ten temat co nieco wiem w jakim to kierunku idzie bo mój brat cioteczny ma naprawdę dużą hodowlę-docelowo 25000 szt(a może już teraz ?)-tylko gdy będziesz duży zakłady mięsne będą z tobą rozmawiać-a dla innych zostają pośrednicy (których musisz wzbogacić) ewentualnie franszyza (i po paru latach nie masz na naprawy bieżące)-no ale z kolei jak już jesteś duży-to ochrona środowiska dołoży swoje trzy grosze...

Ciekawostka-gdzieś tak 2 tygodnie temu przeczytałem na jakiejś niemieckiej stronie,że KE zgodziła się na wypłatę dopłat (części) już od 16 października (w związku z suszą itd)-ciekawe w Polsce jakoś o tym nie słyszałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

To ze KE sie burzy to wiadomo od dawna. MR tylko nastepny rok?hmm ja słyszałem ze w oprzyszłym roku bedzie MR bo przedłuzyli dopłaty do porocentowania ale zawsze przedłuzaja o rok dwa lata temu było to samo. co do blondyn i ochrony srodowiska to nie jest to jeszcze jednoznacznie okreslone ale na razie kto otrzymał pozwolenie zintegrowane i ma chodowle ponad 240DJP wpłac na konto urzedu marszałkowskiego opłate w wysokości ok 600zł czy to duzo przy skali produkcji ok 750 macior lub 2000 tys tuczników na stanie. 25000 szt ale czego? prosiat czy tuczników a może macior chyba ci sie zera pomyliły:) albo masz kuzyna w ANIMEXSIE albo Smithfileds foods uwazam ze stado 300 loch jest uz wystarczajace w skali naszego kraju ja mam 80 loch i zyjem mi sie dobrze ale mam swiadomosc tego ze trzeba powiekszac na dzien dzisiejszy sprzredajac ponad 1000 tuczników mozna negocjowac ceny i zakłady bynajmniej u mnie SALUS czy Wedmas albo DUDA dbajaq o takich klientów ja nie nazekam chociaz moj regioon byłe leszczynskie słynie z produkcji blondyn. poza tym plan zagospodarowania przestrzennego mojej gminy ZABRANIA lokalizacj ferm trzody badz drobiu powyzej 300 DJP ciekawi mnie jaka gmina pozwoliła na lokalizacje fermy na 25000szt? skoro dofinansowanie panstwa do oprocentowania kredytów zostanie przerwane pozostana nam kredyty komercyjne. dopłaty wczesniej hmmm tez o tym nie słyszałem... poza tym nie jak mozna sie rozwijac z dopłat w gospodarstwie 100ha na dzis dostaja ok 60tys dopłat a w przyszłym roku moze 80tys(ONW+Ko1c rolnośrodowiskowy) jezeli znikna kredyty niskooprocentowne dla rolników to z czego bedziemy sie rozwijac?z dopłat przeciez to brzmi smiesznie! co bedziemy korzystac z Spo ale przecieaz trzeba mniec własnie srodki a skad?co do produkcji w gospodarstwie co według iebie dzis sie opłaca trzoda trzeba miec duzo ale jeszcze z bulem do zrobienia:), mleko?! kup dzis kwote hehe wołowina zbyt długo sie czeka na pierwsza kase i pomału buduje sie stado, zboża szkoda pisac burak odpada pozostaja działy mniej oblegane produkcja materiału siewnego może jeszcze warzywa ale to tez wymaga znacznych inwestycji i wiąze sie terz z wieksza skala.

chyba lepiej zrezygnowac:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

bladynki...........

inwestycje rozbudowa latwo sie mowi

trudniej zrobic na wszystko sa potrzebne pieniadze i checiii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@Luk- zera mi się nie pomyliły-chodzi o tuczniki-jeżeli chodzi o lokalizację to ta ilość rozmieszczona jest oczywiście nie w jednym budynku ani nawet w jednym gospodarstwie (choćby z powodu chorób)-Animex ma zdecydowanie więcej a o ile się nie mylę to mój kuzyn ma sąsiadów ,którzy produkują jeszce więcej(od kuzyna nie od Animexu).Napisałem ten post mając na myśli przyszłość-bo z mojego punktu widzenia to wszystko dąży w kierunku jakichś latyfundiów,nie wskazywałem również na jakiś określony kierunek rozwoju-pisałem o blondynkach-i jeszcze jedno-ja naprawdę przywiązuję wagę do prawdziwości postów (choćby były subiektywne) a więc pisząc 25000 mam na myśli 25000(25 tys)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj