wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do uwsteczniania się fosforu to gdzieś już o tym czytałem i ten proces ma mieć miejsce przez okres 2 tygodni od wapnowania. W ciągu tego czasu nie powinno się stosować nawozów fosforowych.Gdzie to wyczytałem to już nie pamiętam,może słynny wujek mi kiedyś przypomni.

 

"Nie powinno się stosować wapna w bliskim odstępie czasu z nawozami organicznymi, głównie z obornikiem i gnojówką. Następuje wówczas przyspieszony rozkład obornika i zwiększają się straty azotu w formie amonowej. Podobnie jest ze stosowaniem nawozów mineralnych, głównie azotowych i fosforowych. Im dłuższy okres od wapnowania do stosowania tych nawozów, tym lepiej."

 

Źródło-http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/290-kilka-uwag-o-wapnowaniu

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

chyba że przyoramy wapno albo będzie dużo deszczu po wapnowaniu. Czy sie myle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Silva ale CaO jak i CaCO3 przekształca się do wodorowęglanów i to one odpowiadają za odkwaszanie gleby... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A nie wodorotlenki wapnia? Wg wzorów:

Reakcja termiczna rozkładu wapnia:

CaCO3-> CaO+ CO2

 

Przeprowadzenie „gaszenia” wapna palonego .

CaO + H2O = Ca(OH) 2

 

 

Czyli wapno tlenkowe po prostu nie musi przechodzić pierwszego etapu. Myle się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Reakcja termiczna zachodzi w wysokiej temperaturze dlatego rozkład CaCO3 ----> CaO + CO2 w środowisku glebowym nie jest możliwy...

 

Mechanizm odkwaszający:

 

CaO + H2O + 2CO2 -----> Ca(HCO3)2

 

CaCO3 + H2O + CO2 -----> Ca(HCO3)2

 

Następnie związek Ca(HCO3)2 -----> Ca(2+) + 2HCO3(-) bierze udział w wymianie jonów w KS... Pozdrawiam ;)

Edytowano przez danield28
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Zwracam godność. Tak jest. Miałem złe dene. Dziś właśnie tak wyczytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Nie ma co zwracać bo to nic wielkiego nie ja to wymyśliłem :) kwestia druga, że CaO i CaCO3 to całkiem różne związki o odmiennych właściwościach a działają podobnie wiec muszą mieć jakiś wspólny mechanizm działania... Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Witam. Po wykonaniu analizy okazało się, że na niektórych działkach ph wynosi 4,5-4,7. Gleby średnie. Jakie wapno najlepiej zastsować? Tlenkowe? zaraz po żniwach i po tym podorywkę? Posiada ktoś kontakt do jakiś sprawdzonych firm z Wielkopolski lub okolic ? Mam nadzieje, że ktoś chociaż trochę pomoże ;)


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak chcesz samochód to Ci z podkarpackiego przywiozą. A za ile chcesz kupić? A jak Mg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wodzu_33    8

W zależności od rodzaju gleby, podejrzewam że jesteś z Wielkopolski, w tym regionie nie ma raczej ciężkich zlewnych gleb także odradzam tlenkowe. Proponuje węglanowe z magnezem. Tlenkowe w dużych ilościach zabije wszystkie organizmy w glebie przez co stanie się martwa i co za czym idzie nawet chwasty będą miły ciężko tam rosnąć. Także polecam wapno węglanowe po zbioru przedplonu i podorywka.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Dzięki za zainteresowanie. Kupić, to wiadomo, jak najtaniej, a z podkarpackiego transport bedzie pewnie troche kosztowal. Magnez na niektóych działkach również niska zawartość.


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak nie masz lekkich gleb i chcesz szybko podnieść pH to tlenkowo magnezowe. przy niskim Mg. Ja kupiłem 135zł/t 250km od domu. Już z transportem do mnie taka cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Tylko jak będziesz dawał tlenkowe na średnie ziemie to uważaj żebyś nie przewapnował bo ci ziemię wysuszy i uzyskasz negatywne skutki niż zamierzane.

My teraz wozimy 750 ton wapna defekacyjnego na lżejsze ziemie ;)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na lżejsze to jak najbardziej węglanowe. No dobre tlenkowe to max 1t w ciągu roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

wapno defekacyjne tzn. z cukrowni ? Również stosujemy to wapno jednak skald nie jest powalajacy. Trzeba by z 10 ton na hektar zastosowac ;p


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Tak z cukrowni. 10 ton to jest za mało żeby był porządny efekt...


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No właśnie znajomy mówił że nawet podniósł pH sobie po nim ale dał 20t/ha. To jaki koszt paliwa wychodzi nawet. Największym plusem tego wapna to nie Ca wg mnie tylko Mikro i chyba K jeśli sie nie myle. Tylko jeśli ktoś uprawia burki to dobrym pomysłem wcale nie jest dawanie go w duzej ilości bo są problemy ze zgorzelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

My uprawiamy buraki ale wiadomo dajemy to wapno na pola gdzie gleba jest lekka i tam nie siejemy buraków ogółem ;) Aby mieć dobry efekt to trzeba dać 20-25 ton na hektar


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Dawałem te wapno z cukrowni przez 2 lata. I doszedłem do wniosku że szkoda się z nim bawić. Nie ma sensu., i jeszcze jakie koszty wychodzą.Ponad 10 ton i nie ma efektu. Był kiedyś artuków w Top agar to pisali że są tam tylko jeszcze trochę mikroelementy ale nie za wiele.

Dałem 2,5-3 tony z Nordcalcu i był efekt widoczny, jak kosiłem.

Z Nordcalku kupowałem po 75 zł i nie cały rozsiewacza na hektar.

Z cukrowni koszt 1 tony to ponad 20 zł i 2,5 rozsiewacza na hektar.

Wiec jak koszt z Nordcalku to za 3 tony jakieś 265zł a z cukrowni za 10 ton to 325.zł, a jak bym dal 20 ton to 525 zl.

Rozsiewacz liczę po 50 zł wchodzi mi 4 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

A my rok temu zbieraliśmy informacje po zaufanych rolnikach, którzy je stosują i mówili że wapno defekacyjne daje pozytywne efekty w naszym terenie ;) więc będziemy je na razie dawać.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Cukrownicze stosuje do dawna. Jeżeli chcesz podnieść pH to za bardzo się nie nadaje za duże ilisci trzeba stosować. Rozsiewam je co roku po 2-4t/ha tylko dla podtrzymania pH i dal zawartości mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja te wapno stosuję i jest dobre. zrobiłem próbę i na 3 hektarach połowę posiałem z cukrowni 10 ton, a połowę z Nordkalcu 3 tony. Różnica w plonie ponad 1 tona pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A cena tego? No takie wapno zbytnio nie odkwasi jeśli pH jest niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj