Zaloguj się, aby obserwować  
erwin2

Wielka prośba jak zasiać pszenice jarą poznaniakiem S043 2,7m -prośba o ustawienie siewnika

Polecane posty

erwin2    5

Wielka prośba jak zasiać pszenice jarą poznaniakiem S043 2,7m -prośba o ustawienie siewnika na pszenice jara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A nie chcesz sobie próby kręconej zrobić? wtedy miał byś pewność że dobrze wysieje, bo według tabeli to różnie to może wyjść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

z ta proba to jak w koncy jest juz mi rece opadaja.wiem ze kola sa z syrenki 15 cali ale jak ta probe wykonac to nie wiem mam tabele w siewniku ale to wiele nie pomaga z doswiadczen ludzi co na tabele patrza,prosze napisac jak ta probe wykonac bo sianie w poniedziałek a ojciec ponagla jechac w pole i jechac a ja niewiem nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz jeszcze przy nim rynienki? jeśli nie to podnieś siewnik do góry podłóż plan, wstępnie ustaw siewnik np. na C3 i zrób 19 obrotów kołem, zważ to co wyszło np. 2 kg, to będzie wysiew 200kg/ha, 2,1 kg to 210kg/ na ha, jeśli za mało albo za dużo to przestawiasz przekładnie i kręcisz od nowa, ale po ustawieniu wysieje idealnie, a według tabeli to każda pszenica ma inną MTZ, nawet zaprawa inny stawia opór i różnie to wysiewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

http://www.agrofoto....na/page__st__20 tu masz opisaną próbe na wiele sposobów.

z zaprawa zawsze jest problem ja zaprawiam na mokro więc wilgotne ziarno ni jak ma sie do tabeli tylko po kilku godzinach siewu znów jest problem, a na kazdej zaprawie jest napisane zaprawiać bezposrednio przed siewem, tylko co znaczy to bezpośrednio?

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3047

wilgotne zboze w poznaniaku to norma spada o polowe,kiedys sialem na c-6-zwiekszony wysiew i dopiero sie dalo wysiac w miare normalnie. zalezy od tego ile masz zboza i na jaki areal, ale ustaw gdzies na a-4 do b-1-my lubimy wysiac wiecej ze wzgledy na bryly-oczywiscie na zwiekszonym wysiewie[male kolko]. na normalnym wysiewie to jarej raczej nie siej


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Tu masz tabele wysiewu.

post-29378-0-83464200-1332541435_thumb.jpg

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Kilka moich spostrzeżeń

 

1) Pisaliście ze 19 obrotów kołem - ale jeśli koła nie są orginalne to nie był bym taki pewien czy te 19 obrotów załatwi sprawę - poprostu przy szerokości 2,7 m i średnicy koła 15 cali musisz dobrać taką ilość obrotów aby przy próbie kręconej uzyskać ilość ziarna jaka przypada na 1 ar czyli 100 m2 - teraz tak 100 m2 dzielimy przez szerokość roboczą (37,04 metra) a następnie przez obwód koła, który najlepiej zmierzyć miarą krawiecką (zakładając że jest to około 1,95 metra to musisz wykonać 19 obrotów)

 

2) teraz jak już znasz ilość obrotów kołem (to do góry to tylko przykład do sprawdzenia - szczególnie ten obwód koła) to musisz się zdecydować ile chcesz wysiać ziarna na hektar - zakładając że chcesz wysiać 200 kg/h - sprawdzasz w tabeli wysiewu jak ustawić koła zebate dla pszenicy dla najbliższej tej wartości (po to właśnie są tabele) - wg tabeli wysiewu jeśli na normalnym wysiewie koła ustawimy w pozycji C-3 wtedy wysiejemy 202 kg/ha - Ustawiasz tak na przekładni i tak jak pisał @MAT912 rozkładasz plandeke unosisz nad nią siewnik - teraz robisz 1-2 obroty kołem aby przy tym ustawieniu przekładni napełniły się aparaty wysiewające ziarno które się wysypało wsypujesz do siewnika z powrotem rozkładasz ponownie plandeke i kręcisz kołem te 19 razy (ale dokładnie 19 razy) następnie ważysz (najlepiej użyć dokładnej elekronicznej wagi) to jeśli wyjdzie ci z ważenia 2 kg to znaczy że wysiejesz 200 kg/ha jeśli jest to inna waga musisz zmienić przełozenie kół zębatych i ponownie wykonac próbe kręconą

 

3) warto też do tej normy wysiewu doliczyć te 5% na poslizg kół siewnika na polu - mianowicie jesli chcesz mieć wysiew 200 kg/ha to wykręć siewnik na 210 kg bedzie to dokładniejsze

 

tyle teorii reszte musisz sam rozpracować

 

aha jeszcze jedno skoro nie wiesz ile wysiać ziarna na hektar to musisz sobie to też policzyć - zakładając wysiew pszenicy jarej (W) na poziomie 450-500 nasion na m2 i znając masę tysiąca nasion (MTN) oraz zdolność kiełkowania (ZK) obliczmy sobie

 

Dawka wysiewu = ((450*MTN)/1000)/ZK

 

Jeśli z etykiety przeczytamy że nasze ziarno ma MTN = 40 g a zdolność kiełkowania wynosi 90% wtedy

 

Dawka wysiewu = ((450*40)/1000)0,9 = 20 g/m2 czyli w przeliczeniu na hektar 200 kg

 

Jeśli nie masz ziarna z zakupu tylko swoje to weź troche tego ziarna odlicz 3 razy po 1000 ziarenek i zważ każdy 1000 osobno oblicz z tego srednią i masz MTN - z kiełkowaniem bedzie gorzej bo tutaj będziesz musiał "celować" na oko

 

tyle moge pomóc

pozrawiam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

Bardzo dokładnie opisałeś to kolego.Dziś robie próbe,poszłem zmierzyć szerokość roboczą i wyszło 250 cm są 25 lejki byłem pewien że będzie 2,7 metra i teraz nie wiem jaką wziąść szerokość do wzoru te 250 cm to mierząc od środka zewnętrznych stopek w lejkach,jak to ugryźć żeby było dobrze.Prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

mierzysz szerokość między skrajnymi redlicami i dodajesz do tego szerokość jaką masz między dwiema są siednimi redlicami i to jest twoja szerokość robocza


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

Tak tez myślałem ze należy dodać te odległości i Ty mnie upewniłeś w 100%.Wage kupiłem elektroniczną rynienki założyłem i biore sie za próbe.Tylko jeszcze nie wiem ile pszenicy na ha obsiać,mieszanki sialiśmy siewnikiem konnym 17 lejkowym 350 na ha i było w sam raz a pszenicy musze sie dopytać,może ktoś podpowie-ziemia 3 klasy równe pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

siejesz 450 do 550 nasion na metr kwadratowy - w tym poscie powyżej też napisałem jak obliczyć norme wysiewu


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kilka moich spostrzeżeń

 

1) Pisaliście ze 19 obrotów kołem - ale jeśli koła nie są orginalne to nie był bym taki pewien czy te 19 obrotów załatwi sprawę - poprostu przy szerokości 2,7 m i średnicy koła 15 cali musisz dobrać taką ilość obrotów aby przy próbie kręconej uzyskać ilość ziarna jaka przypada na 1 ar czyli 100 m2 - teraz tak 100 m2 dzielimy przez szerokość roboczą (37,04 metra) a następnie przez obwód koła, który najlepiej zmierzyć miarą krawiecką (zakładając że jest to około 1,95 metra to musisz wykonać 19 obrotów)

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfekcyjnie to opisałeś, ja podałem 19 obr. koła, bo kolega pisał że koła są od SYRENKI i siewnik 2,7m, to są oryginalne i tam jest te 19 obr. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

No tak sie powinno w zasadzie przeliczac bo koła nie zawsze montowano takie same i wychodziły czasem niezłe jaja :) lepiej więc to sprawdzić


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

Próba wykonana Ustawiłem na A-6 na początek to jest 340 kg/ha tak pszenice jarą w mojej okolicy trzeba siać żeby coś z niej było,duża dawka ale niestety tak u nas trzeba.Po próbie zważyłem zboże i wyszło że 300 kg/ha więc tabela nie odzwierciedla tematu.Teraz mam pytanie na jaki rodzaj siewu mam ustawiony siewnik dodam że to duże trybo napędza małe na ośce od kółek plastikowych,chodzi mi czy to wysiew zwiększony czy pomniejszony.

post-4406-0-47928500-1332660744_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Duże napędza małe- zwiększony

duże napędza duże- normalny

małe napędza duże zmniejszony.

U Ciebie jest zwiększony.

 

P.S. Tabela jest po to aby orientacyjnie dobrać ustawienia do próby kręconej a nie robić próby dla każdego ustawienia bo wtedy to by dnia zabrakło. :)


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

Tak też myślałem więc instrukcja obsługi podaje źle.

post-4406-0-60857400-1332663931_thumb.jpg

Edytowano przez erwin2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Masz rację!!! Rys. 6 i 7 powinny mieć odwrotne podpisy. :wacko: W mojej instrukcji jest ok. (1983r.) a twoja z którego roku?


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zastanawiam się który zestaw wybrać… 
      sn300 agromasz 
      Fm 400/3 Unia 
      sn agrotom 3 m
      kazdy ma być na aparacie uprawowym biernym,redlice talerzowe, koła kopiujące. Ma to być ciągane DF agrotron 110… 
      sieje głównie facelie, grykę, łubin, groch i czasami jakieś zboże.
      skłaniam się ku Uni bo jest najlżejszy - coś podpowiecie? A może macie jakieś inne swoje typy? Fajny jest gaspardo dama ale na agregacie talerzowym i jest za ciężki 
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
    • Przez Szymi195
      Witam mam pytanie do posiadaczy siewnikow pneumatycznych ciąganych 3metrowych, ciekawi mnie realna wydajnosc siewu zboż siewnikami takiego typu, jaka srednia wydajnosc na godzine lub dziennie moze udac sie wykrecic i jakim koniem?
    • Przez waldemar2401
      Witam. Szukam do Kupienia Siewnika jak ze zdjęcia lub nowszy. Kutnowiak S068/1 Rolmasz. Może ktoś z Koleżanek/Kolegów z Forum wiedzą pocztą pantoflową, bądź mają do sprzedania. Zdjęcie poglądowe. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj