Styrciak

Dawka pokarmowa dla opasow . Gdzie jest błab czego brakuje?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Styrciak    8

witam :)

Chcialbym abyscie skomentowali moje zywienie opasow. Wydaje mi sie ze czegos brakuje zeby byczki szybciej rosły.

Wiec rano daje parzone wysłodki melasowane Toffi razem ze sruta(owies+jeczmien+pszenica)i taka sucha sianokiszonka.

Po poludni dostaja do woli kiszoni z traw z pryzmy plus sianokiszonka. Paszy pobjetosciowej do woli i wody tez.

Mam byczki SM 75 % ladnej budowy i w wieku 20 mce maja okolo 600 kg wydaje mi sie ze malo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Suchej masy Ci brakuje, i tak jak wyżej pasz energetycznych, kiszonki z kukurydzy. Warto też przy genach pogrzebać może, postaraj sie coś zmienić w stadzie,kolejna bajka-do jakiego wieku mleko im dajesz? W jaakim wieku zaczynasz dawać im pasze treściwe?

Edytowano przez yahooo777

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Energi? Panowie, tam brakuje białka. Jedyną paszą białkową jest kiszonka z traw, a więc powinien tu być jakiś dodatek paszy białkowej np.: poekstrakcyjna śruta sojowa/rzepakowa. Poza tym podaj przynajmniej zbliżone kg pasz które dajesz. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

białka brakuje i wapnia.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

A w śrucie białka nie ma tak?;] Tu sie z deka nie zgodze bo ani rzeepaku ani soi nie dajemy im i spokojnie do 800-900 kg byki rosną nam do wieku 21 msc


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Wiesz... energia i białko jest we wszystkim. Ale w śrucie białka masz ok 10%, a w śrutach poekstrakcyjnych nawet 48%. Tu głównym problemem jest niemożność ocenienia dawki, bo nie znamy proporcji. Jak będą znane proporcje, zerknie się w normy inrowskie i będzie można powiedzieć co i jak.

Edytowano przez szatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

ja daje bykom kukurydze sianokiszonke wyslodki do tego trche srutu wraz z soja rzepakiem kreda oraz drozdzami i byczki "swieca" sie:)a wcinaja az milo:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy26    4

może nie na temat ale mam pytanie do jakich pasz zaliczyć ziemniaki energetyczne czy białkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

Witam.@ styrciak do kolegi składu żywieniowego dodałbym około 15 % śruty sojowej i jakiś premiks np.: Polfamiks komplet "O" w ilości 2% w stosunku do śruty . W tonie śruty powinno się znaleźć 20 kg polfamiksu ,150 kg śruty sojowej lub pół na pół śruta sojowa i rzepakowa (wersja ekonomiczna) ,reszta to zboża i wysłodki melasowane w równych proporcjach .Wszystko ześrutowane w śrutowniku bijakowym oprócz soji i polfamiksu , a potem wymieszane z nimi . Podawać rano i popołudniu w ilości od 3 do 5 kg na sztukę najlepiej z kiszonką z trawy (wymieszać) , a na zakładkę tę suchą sianokiszonkę do woli i powinno być dobrze .Zrezygnowałbym z tych wysłodek na rzecz ziarna kukurydzy bo jest o wiele lepsze i tańsze .

Edytowano przez dwojtek01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

może nie na temat ale mam pytanie do jakich pasz zaliczyć ziemniaki energetyczne czy białkowe?

 

Strzelam, ziemniaki to skrobia więc może energia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Energetyczna. Wg INRA

ziemniaki w 1 kg suchej masy mają 1,20 JPM i BTJN 63g BTJE 103g, a dla porównania kukurydza ma (szklista dojrzałość ziaren)

kukurydza w 1 kg suchaj masy ma 0,90 JPM i BTJN 50g BTJE 68g

kisz. trawy w 1 kg suchej masy ma 0,85 JPM i BTJN 82g BTJE 69g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Ze tak się zapytam od jakiego wieku można podawać młodym byczkom śrutę rzepakowa i sojową oraz drożdze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

ja daje srute rzapakowa i sojowa ok 3-4misiace w nie duzych ilosciach a troche drozdzy daje zawsze nawet malym wraz z pasza treściwą:)

Edytowano przez Vhalior2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekMi    0

@szatek oraz inni gdzie można dostać INRĘ?

 

A nie wiecie czy może jest jakaś dobra książka albo jakieś inne źródło wiedzy gdzie można się dowiedzieć jakie dawki ustalić żeby dobrze zbilansować składniki dla poszczególnych rodzajów zwierząt żeby uzyskać określone przyrosty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

kolego najlepiej zaproś do siebie żywieniowca z jakiejś firmy paszowej a najlepiej z dwóch i porównaj co doradzają a jak są dobrzy to ułożą dawkę pokarmową z tego co masz i dołożą co brakuje a nie musisz od nich nic kupować a przyjadą i doradzą za darmo bo szukają klientów pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Witam :) przepraszam ze dopiero teraz .

Wiec tak :

Cieleta kupuje w wadze okolo 80-90 kg, odpajam je przez dwa tygonie Sunmilk, i dostaja od poczatku Mega Musli z Sano i do tego siano.

Od wagi 200 kg dostaja srute(mieszanka jecznien, owies, pszenica) tak w ilosci okolo 1 kg srutu na szt. i do tego dosypuje Sanbulla po okolo 0,5 kg na szt.

Sianokiszonki to powiem tak jeden balot 120/120 wystarcza mi na piec dni na piec sztuk.

 

A czym się różni trawa z pryzmy i sianokiszonka ??

Wiesz taka z pryzmy jest bardziej wilgotna i ma bardziej intensywny zapach .

Ja bale robie z prawei suchej trawy zeby nie byly zbyt ciezkie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Kolega daje młóto byczkom 250kg bo kiedyś spróbował takim 150kg to miały dużą biegunkę :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1887    0

Witam, Moze i mi cos Koledzy doradzicie.  w moim gospodarstwie mam takie pasze ktore podaje cielakom w wieku 8-9 miesiecy a wiec jest to rano tk o 6 daje im siano do zloby kostke na 10 szt troche zjedza ale zazwyczaj bardzo mało pozniej to wybieram z tego złoby i poje ich woda lejac to tego zlobu i do tej wody daje 10 kg sruty( owies + pszenzyto i bobik w nie duzych ilosciach) to wypija tak ze koryto jest czyste to daje pocieta słome do tego wiaderko wysłodków i wiaderko buraków pastwenych i srute tez 10 kg jak to zjedza to daje sie jeszcze kiszonke z owsa w belotach i na wieczór tak około godziny 15 to samo i od jakiegos czasu cos nie chce tak jest jak wczesniej czy moze za duze sie najadaja? jak byscie ich karmili tymi paszami co wymieniłem? zapomnialem ze jeszcze dodaje im  taka witamine gotowa posypuje po tej słomie wymieszanej z tymi burakami i sruta.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
omenik1    2

witam. proszę o poradę, co byście proponowali zasiać na 1ha pola dla opasów. Dokładniej chodzi mi o to czy lepiej zasiać tam lucernę na baloty , czy zboże z przeznaczeniem na pasze treściwą, chodzi o to co bardziej przyda się w żywieniu czy struktura i białko z lucerny czy np. pszenica jara. dodam że do zbioru balotów wynajmuję sprzęt a zboże sprzątam sam. oczywiście sieję kukurydze i zboża na innych polach , mam tez łąki,  pytanie takie bo to  moja nowa  działka ,,na uboczu" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

witam. proszę o poradę, co byście proponowali zasiać na 1ha pola dla opasów. Dokładniej chodzi mi o to czy lepiej zasiać tam lucernę na baloty , czy zboże z przeznaczeniem na pasze treściwą, chodzi o to co bardziej przyda się w żywieniu czy struktura i białko z lucerny czy np. pszenica jara. dodam że do zbioru balotów wynajmuję sprzęt a zboże sprzątam sam. oczywiście sieję kukurydze i zboża na innych polach , mam tez łąki,  pytanie takie bo to  moja nowa  działka ,,na uboczu" ;)

ja bym rozwarzyl zasiac wyke jara, ma bardzo duza zawartosc bialka ok 40%

do tego niema substancji szkodzacych, dobrze smakuje, uzyskuje sie doplate do roslin wysokobialkowych, poprawia stanowisko jako plodozmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKrzok    0

A w śrucie białka nie ma tak?;] Tu sie z deka nie zgodze bo ani rzeepaku ani soi nie dajemy im i spokojnie do 800-900 kg byki rosną nam do wieku 21 msc

witam a jak rasa ? Mam angusa 300kg jaką dawke polecisz mam sianokiszonke siano i srute

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj