mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Witam

 

Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.

Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.

 

1. Było wcześniej pszenżyto

2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.

3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).

4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.

5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??

5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.

6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??

7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??

 

Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.

Z góry dziękuje.

 

Pozdrawiam

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

nie kupuj chwastoxu bo to jest wielkie "G" teraz kupilem inny oprysk polecilmi go kumpel i on go stosuje rok w rok i mowi ze jest duuuzo lepszy od chwastoxu nie pamietam nazwy ale jak znajde banki po oprysku to napisze


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak jest perz to opryskaj to teraz rudupem i oraj za 2 - 3 tyg raz a porządnie, na wiosne nie ma po co orac wystarczy dobrze podrapac a wcześniej posiac nawóz, zależy jakie tam zasoby w ziemi masz jak marnie to będzie wyglądąło to posiejesz jeszcze nawóz raz albo dolistnie w oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Witam. Mam pytanie jesienią zaorałem obornik owczy (12 rozrzutników 3.5 t na/ha),chcę siać owies i jęczmień .jaki nawóz i ile wysiać?

Plon owsa to około 2.5 tony/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

A jaki jest sens siania owsa, nie lepiej posiać mieszanki zbożowej 50% jęczmienia 50% pszenicy? Sam owies nie nadaje się zbytnio na pasze i plonuje słabo, tylko słomy jest dużo. U nas mieliśmy kiedyś w mieszance sporo owsa, plony były słabe i prosięta chorowały, owies w czystym siewie to chyba tylko dla koni jest dobry. Siejemy teraz mieszankę 60% jęczmienia 35% pszenicy 5% owsa efekty są dużo lepsze, nawóz to około 250kg wieloskładnikowego przeważnie polifoski 4 siane pod korzeń. Pryskamy chwastoxem albo chwastoxem extra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

podłącze się do tematu. sieje ktoś z was owies bezłuskowy? i czy nadaje się do mieszanek zbożowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

@wojtas u nas kiedyś był ten bezłuskowy w mieszance, czyli sie nadaje ale obecnie się tego u nas nie praktykuje, nie wiem czego musiał bym zapytać ojca ale pamiętam ze starym śrutownikiem kiepsko się go mieliło-tzn. zapychało się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Sieje w czystym siewie dla koni a słomę sprzedaję. A jaka mogła byc przyczyna że połowa ziarna była pusta a rok wcześniej wszystko było w porządku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jedną z przyczyn może być zbyt puźny oprysk na chwasty,prowadzi do nie płodności ziarniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepek2    11
podłącze się do tematu. sieje ktoś z was owies bezłuskowy? i czy nadaje się do mieszanek zbożowych

Sieję go już kilka lat. Ponieważ nie mam innych upraw poza zbożami (nie mam czasu, sprzętu i rynku zbytu w mojej okolicy), to owies jest dla mnie ratunkiem, bo mogę po nim siać pszenicę. Jak chowałem tuczniki, to ziarno zwykłego owsa nie byłoby najlepsze na paszę (za dużo włókna) i zdecydowałem się na bezłuskowy (odmiana Akt). Plony są nieco poniżej przeciętnej z innych zbóż, ale jego 35% udział w paszy dawał mi przyspieszenie chowu ok. 1 tygodnia. Powodowało to też nieznaczny wzrost otłuszczenia, ale u nas nie było oceny poubojowej więc mnie to nie martwiło. Teraz zboże sprzedaję i trzeba szukać nabywcy (nie każdy chce kupić owies bezłuskowy, ale niektórzy doceniają jego wartość). Do zalet zaliczyłbym też to, że ma sztywniejszą słomę od zwykłego owsa i można go bardziej podgonić azotem. Najgorszą wadą owsa bezłuskowego jest kurz :) - przypomina zmieloną watę szklaną - nie znam gorszego cholerstwa - koszula przestaje gryźć po siódmym praniu :) Koszenie kombajnem bez kabiny to tragedia <_<

Co do mieszanek zbożowych, to nie różni się od zwykłego owsa, ale widziałbym problem z jęczmieniem j. - jęczmień koszę na początku żniw, a owies na końcu. Termin siewu też trochę się różni (zależy od rejonu) bo generalnie owies jak najwcześniej, a jęczmień trochę (2 tyg.) później. Z pszenicą jarą nie mam doświadczenia, ale taka mieszanka na paszę dla drobiu i tuczników byłaby extra.


Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

ja sieję na takiej klasie 200kg. ale staram się siać w miarę wcześnie. jak będzie mokro to ci się dobrze rozkrzewi i będzie ok a jak sucho to lepiej żeby tych roślin bylo mniej na metrze kwadratowy bo wtedy nie będą musiay walczyć o skladniki pokarmowe.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

jak na 5 i 6 klase ziemi to chyba troche za malo. tym bardziej że mamy juz prawie kwiecień. możesz zasiać tyle napewno coś urośnie a może sie okazac że dobrze na tym wyjdziesz:)


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Ferdek07, zrób próbę kręconą i wtedy zobaczysz ile można naprawdę wysiac. Potrzeba na to z 15 minut a informacja jest dośc wiarygodna, zwłaszcza że zboże zbożu nie równe, o zużyciu podzespołów siewnika już nie wspomnę.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

pewnie w tych miejscach jest za sucho, może jeszcze nie dosypany nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To raczej nie to. Z tego co widać w miejscach gdzie owies pożółkł stoi woda. Może właśnie od nadmiaru wody tak jest...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A da się jakoś tem pomóc? Jak będe peyskał na skrzypionke to moge coś dolac :P


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

umnie na piachu tak samo zolty latkami i nawozu mu niebrakuje wielkosc jednakowa jak zielonego , sprobuje prysnac nawozem moze cos pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toma    21
Ja również sieję owies. Do palenia w piecu.

 

Jaką odmianę polecacie?

Również ogrzewam dom owsem, super sprawa.

Mialem kilka odmian kupionych na bazarze a jedna z prowadziłem z niemieć.

Zostawiłem ta niemiecka Nelsona która ma wysoka kaloryczność i pozostawia mało popiołu, ma mniej białka a więcej tłuszczu co rewelacyjnie się spala.

Także szukam porady jak zwiększyć urodzaj. Mam 4-5 klasę i w zeszłym roku zebrałem 4t/ha.

W tym roku powinno być lepiej bo już nie powtarzałem przeszłego roku błędów.

Jak wyciągnę 5t z ha to mi tego na sezon wystarczy.

Wciąż się nie wierzy ze w dzień dzisiejszy ogrzewanie może być darmowe a i komfort z wyższej półki.

 

 

jaki stosujecie antywylegacz na owies?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj