Cuubs

głębokość orki

Polecane posty

Cuubs    1

pytanie dotyczy głębokości orki jaką w praktyce stosujecie, a nie jaka jest zalecana :P jakie czynniki według was wpływają na głębokość orki??

 

 

A jaką szerokością skiby wykonujecie poszczegółne rodzaje orki?? czy stosujecie wąskie skiby na zimę? czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Ja jak kolega wyżej podobnie, pod siew miedzy 20-25cm, na zimę między 30-35cm. Pozdrawiam :P


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

a jakie czynniki jeszcze wpływają na tą wartość?? Poza tym ze siewna i zimowa>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Zależy jeszcze od rodzaju uprawianej gleby... :P


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
No to u mnie podobnie, bo pod siew koło 25cm, a zimowa to do 30cm, bo głębiej piaseczek :)

To tak jak u mnei ja staram się nawet płycej, a na "dobrych" polach też głębiej nie pooram sobie bo są głazy w ziemi i można o przednią szybe się zabić a w najlepszym razie skrzywić cięgło lub urwać lemiesz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ja pod siew 20-25 na zimę 30-35 tak jak wy. Zresztą zależy też od roku bo raz morko raz sucho....


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My tak na zimę ok. 30cm.

Pod siew 25cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PongO    1

podorywka ok. 12cm, zagon(czyli na zime) do 30 cm, pod siew ok. 25cm. Nie jestem pewien czy dobrze zapamietalem ze szkoly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@zetor5321 i @toendt

napiszcie mi jeśli możecie jakimi sprzętami wykonujecie orkę (pług, ile skib, szerokość skiby, ciągnik jaka moc jaki typ) i jak mierzycie gł. orki i na jakich glebach osiągacie te wyniki (brd. zwięzłe, zwięzłe, średnie, lekkie).

Z góry dzięki za odp. :P


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
ja to tak orze pk 30-40cm

niekiedy aż żółte pasy sie wyoruje

 

Nieraz za głęboko co ?? Skoro tak się dzieje .


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

@deer

:P:):)

 

Na jednym polu siewną to na 15 ledwo robię. Bo głębiej piach...

Na innych polach siewna to od 20 do 30. Zimowej u siebie nie robie bo same poplony posiane :) . U teścia na zimę orałem to koło 32cm było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Kolegom się wydaje, że im głębiej tym lepiej... :P:)

 

Orkę średnią (najczęściej przed siewem)---->15-25cm...

 

Orka głęboka (przedzimowa)---->25-35cm...

 

No i jest jeszcze orka agromelioracyjna, którą wykonuje się na głębokość 45-60cm, w celu poprawienia niekorzystnych właściwości profilu glebowego...orkę tą wykonuje się specjalnym pługiem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

chyba tak :P tak w Hollandi sie orze! oni jeszcze warstwę(30cm) obornika na dnie bruzdy dają ! tak tworzą glebę o wysokiej sprzydatności!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
Ta orka nie jest na taki ciągnik... :P

 

Tutaj jest filmik, chyba to jest ta orka agromelioracyjna... :)

 

http://pl.youtube.com/watch?v=tnMBtLrvHdA

 

To chyba jednak nie jest ta orka... Jeśli to jest powyżej 65 cm to jest orka odwracająca glebę orną wykonuje się to podobno raz na XX lat w zależności od wyjałowienia gleby wierzchniej .

 

kolega ma racje głebiaj nie znaczy lepiej!

jeszcze podorywka 6-12 cm!

 

Ja podorkę 5-10 cm nie więcej


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

U mnie orka pod siew to na okolo 23-25cm a orka zimowa 28-30 :P

 

Mysle ze nie ma sensu glebiej pluga pchac w ziemie-ciagnik ma ciezej i chyba az taka glebokosc to nic nie daje dobra(chodzi o ta ponad 30cm) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No a w książkach uczą że nawet do 40 cm jest dobra. Ja uważam że to jest już za głeboko .


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No właśnie nic nie daje, tylko się ciągnik męczy i więcej roby spali.. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj