AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Kolego Slawek 2209

Wyjaśnij mi może o co chodzi z tym stosowaniem co rok na przemian ? Na przemian z czym ?

Po za tym domyślam się że masz dobrą glebę o podłożu gliniastym?

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aż dziw bierze ze w dzisiejszych czasach znalazł się ktoś taki jak Agronom_kujawy i udziela, w wolnym czasie, bądź co bądź specjalistycznych i fachowych porad non profit. :) Dzięki i Pozdrawiam.

Nie tak za darmo , sprawdzam swoją wiedzę ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Kolego Slawek 2209

Wyjaśnij mi może o co chodzi z tym stosowaniem co rok na przemian ? Na przemian z czym ?

Po za tym domyślam się że masz dobrą glebę o podłożu gliniastym?

pozdrawiam

stosuje co rok na innym polu 1 t na hektar.klasa ziemi 3a 4b glinka i margiel w podlozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego pasio

Widzę że wapno które podesłałeś oferują w cenie 32zł za tonę w Bukowej.

Nie wiem jak u ciebie z transportem , ile będziesz musiał dołożyć do tony , bo od tego zależy czy to dobry wybór .

np. na Kujawach ze względu na transport i właściwości tego produktu już by się to nie kalkulowało i można by było znaleźć coś lepszego.

Ten produkt który podesłałeś jest na pewno wart swojej ceny, przede wszystkim dla tego że jest nie zbyt mocno rozdrobniony - połowa tego towaru jest większa niż 0,5mm

W porównaniu do mączki wapiennej gdzie 90% nie przekracza 100 mikronów to raczej kiepski parametr ;)

 

 

Na takiej glebie lepiej sprawdzi ci się kreda , proponuje ci w tym roku zrobić eksperyment np. na jednej tonie pszenicy lub rzepaku .

Gdzie mieszkasz ? to polecę ci jakiś konkret .

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hefalump    1

Mam inne pytanie. Czy są na rynku dostępne pH-metry do mierzenia pH gleby w warunkach domowych w rozsądnej cenie, dające wiarygodne wyniki? Do płytki Helliga nie mam zaufania <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostępne są, ale zawsze pokazują to samo :) - szkoda kasy .

Lepsze są papierki lakmusowe albo płyn Helliga .

Ale tak naprawdę to lepiej dać próbki do OSCHR .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to dobrze teoretycznie , nie wiem jak w praktyce po zastosowaniu, jaki to daje efekt, szczególnie jeśli chodzi o ten węgiel w składzie. ( powinno być na plus)

Jedynym co mi się nie podoba, to to że podaje się skład chemiczny w suchej masie a wapno ma do 30% wody . Czyli przy zawartości 85-95% węglanu to wychodzi dość dużo zanieczyszczeń i wody . Do tego w takich wapnach odpadowych to w zasadzie każda łódka będzie się od siebie różnić.

Tak czy owak cenowo nawet z dowozem wydaje się być atrakcyjnie. ( po przeliczeniu zawartości CaO)

Nie miałem tego w ręku i nie wiem jakie są tego minusy bo przy tak niskiej cenie to raczej są jakieś dodatkowe minusy. ;)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Kolego pasio

Widzę że wapno które podesłałeś oferują w cenie 32zł za tonę w Bukowej.

Nie wiem jak u ciebie z transportem , ile będziesz musiał dołożyć do tony , bo od tego zależy czy to dobry wybór .

np. na Kujawach ze względu na transport i właściwości tego produktu już by się to nie kalkulowało i można by było znaleźć coś lepszego.

Ten produkt który podesłałeś jest na pewno wart swojej ceny, przede wszystkim dla tego że jest nie zbyt mocno rozdrobniony - połowa tego towaru jest większa niż 0,5mm

W porównaniu do mączki wapiennej gdzie 90% nie przekracza 100 mikronów to raczej kiepski parametr ;)

 

 

Na takiej glebie lepiej sprawdzi ci się kreda , proponuje ci w tym roku zrobić eksperyment np. na jednej tonie pszenicy lub rzepaku .

Gdzie mieszkasz ? to polecę ci jakiś konkret .

Mieszkam 20 km od Lublina.Jaki ma pan na mysli eksperyment?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Panowie jakie jest dobre ph gleby? takie by ładnie się wszystko rodziło zwłaszcza zboża i by była dobra przyswajalność P i K ?

Ja mam 6.9ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 20 km od Lublina.Jaki ma pan na mysli eksperyment?

Chodzi o wypróbowanie efektu kredy w twoim przypadku .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

propos dawek- przed siewami ozimin sypałem pół tony na hektar wapniaka koszelowskiego, po ok miesiącu badałem ponownie pH-było przeciętnie ok 0,3 do 0,5 stopnia wyższe.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie jest dobre ph gleby? takie by ładnie się wszystko rodziło zwłaszcza zboża i by była dobra przyswajalność P i K ?

Ja mam 6.9ph.

 

Kolego

Jeżeli masz pH 6,9 to jest to bardzo dobry wynik , oczywiście należy pamiętać że skala pH nie obowiązuje (praktycznie )co do jednej dziesiątej. Należy przyjąć że twoje pH jest w granicach 7. Zbyt duża dokładność nie jest konieczna , wystarczy stopień 0,5 w skali pH.

Każda roślina ma inne wymagania i dobrze znać jakie .

Są rośliny bardzo wrażliwe na odczyn i mniej wrażliwe.

Chociaż wszystkie dodatkowo potrzebują wapnia jako pierwiastka.

Chociażby ziemniaki , które plonują bardzo dobrze w niskim pH ale bez dostatecznej ilości wapnia jako pierwiastka plon może znacznie spadać, oraz mogą pojawiać się różne choroby .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

To dobrze.

Czyli wapno jakim wapnowałem jest OK , bo w szybkim czasie zmieniło Ph gleby z bardzo kwaśnego na taki jaki mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak , wapno tlenkowe którym wapnowałeś to dobry i skuteczny nawóz do odkwaszania gleby .

Jednak w mojej opinii lepsze jest wapno węglanowe pochodzenia kredowego gdyż stosowane co roku w małych dawkach daje dużo lepsze efekty w plonowaniu a nie tylko w podnoszeniu pH . I dla tego będę je polecał jako najefektywniejszy i w rezultacie najbardziej opłacalny produkt który można obecnie zastosować. ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Chodzi o wypróbowanie efektu kredy w twoim przypadku .

W mojej okolicy dostepny jest oxyfertil i wapno tlenkowe.Gdzie moge dostac krede w mojej okolicy i co pan proponuje aby podniesc odczyn na najslabszych glebach o wartosci 5 ph?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może kredę pastewną pylistą gdzieś idzie dostać np. w workach ? Jeżeli nie to pozostaje kreda z mielnika lub wapniak kornicki lub wapniak koszelowski ( można zapytać o pylisty odpowiednik ) bezpośrednio od producenta.

Kiedyś można było dostać kredę w Chełmie ale teraz to nie wiem .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
therider    7

ja jakie wapno i skąd najlepiej się opłaci kupić w okolice Pułtusk woj mazowieckie

Edytowano przez therider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

wapniak kornicki o zawartosci 50 cao kosztuje okolo 250 zl za 500kg.jaka dawke trzeba zastosowac?mam czas do zniw aby znalezc w okolicy wapna o ktorych pan pisal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kupić dobre wapno to musisz rozejrzeć się za wapnem węglanowym pochodzenia kredowego.

W zasadzie, w twoim przypadku to wszędzie masz taką samą odległość, gdybyś chciał kupić u producenta.

Więc najpierw poszukaj jakiegoś dystrybutora i porównaj ceny bo na przykład producentów granulatów jest bardzo mało i przeważnie trzeba długo czekać na dostawę, a u pośrednika możesz dostać towar od reki , fakt że nieco drożej . Pytanie ile drożej ? Bo są tacy pośrednicy co zawyżają dwukrotnie cenę i w tedy nie ma to sensu.

 

 

Daj pod rzepak 800-1000kg i zobaczysz co będzie .

A jak chcesz przyoszczędzić to możesz w tej cenie wysiać 2 tony np. kredy z minerału

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Jak chcesz kupić dobre wapno to musisz rozejrzeć się za wapnem węglanowym pochodzenia kredowego.

W zasadzie, w twoim przypadku to wszędzie masz taką samą odległość, gdybyś chciał kupić u producenta.

Więc najpierw poszukaj jakiegoś dystrybutora i porównaj ceny bo na przykład producentów granulatów jest bardzo mało i przeważnie trzeba długo czekać na dostawę, a u pośrednika możesz dostać towar od reki , fakt że nieco drożej . Pytanie ile drożej ? Bo są tacy pośrednicy co zawyżają dwukrotnie cenę i w tedy nie ma to sensu.

co do cen to ma pan racje.oxyfertil u nas kosztuje 600 zl za tone.dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj