Skocz do zawartości

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć  Kopy siana

  Tagi: siano

  Siano w przeważającej części z koniczyny czerwonej. Trochę zamęczę was literaturą,niestety nie wiem co to za książka i z którego jest roku ale na pewno jest bardzo stara, jest wzmianka o roku 1954 więc książka może być z tych lat. Do rzeczy dodam kilka ważnych cytatów:
  "Doświadczenia naukowe, potwierdzone niejednokrotnie w praktyce wykazały, że najwięcej łatwo strawnych dla zwierząt składników pokarmowych zawierają rośliny w pierwszym okresie wzrostu tj. w początku kwitnienia."
  "Rośliny po przekwitnięciu szybko drewnieją, zmniejsza się w nich zawartość cennego białka, składników mineralnych i witamin"
  "Siano z dobrej łąki, a zwłaszcza z roślin motylkowych, skoszone przed kwitnieniem jest tak samo, a nawet bardziej wartościowe niż ziarno, w którym nie ma witamin i bardzo mało wapnia"
  "Im więcej listków w sianie, tym jest ono wartościowsze, ponieważ listki zawierają dużo karotenu, z którego zwierzę wytwarza najważniejszą i najpotrzebniejszą witaminę A"
  "Szczególnie korzystne jest suszenie na suszakach (u mnie się kopy na to mówi) zielonki z roślin motylkowych, gdyż zapobiega opadaniu delikatnych listków"

  Inne obrazki użytkownika

  6 Komentarzy podziel się zdjęciem

  Też sobie muszę przez wakacje skonstruować ze 3,4 takie "rogole" jak to się u nas mówi :D

  U nas kopice

  U mnie pale na które składa się siano to OSTREWKI ;)

  A u nas kopki i rogolki ;)

  Niestety rzadki to już widok, w mojej okolicy praktycznie niespotykane, kopki wyginęły razem z krowami. Więc rób fotki póki jeszcze masz taką możliwość. Kiedys byly krowy, kopki, buraki, ziemniaki a teraz kukurydza, kukurydza, kukurydza straszna monotonia wdarła się na polską wieś.

  U mnie mówiło się kupki ale już się nie mówi bo nikt nie stawia, ja kiedyś stawiałem kupki.

  u mnie też stawia się kopy ale głównie ludzie składają w kupki ponieważ jest to wygodniejsze :)