Skocz do zawartości

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć  Obora na 100 krów

  po półtora roku użytkowania

  Inne obrazki użytkownika

  17 Komentarzy podziel się zdjęciem


  Dlaczego kostki są takie wąskie?? Czyżby krówki same pobierały pokarm, prosto z kostek??
  jaki był koszt tej obory????
  samoobsługa wystarczy tylko potem koncówke ciagnikiem podepchnąc do barierki blizej. koszt 1mln zł
  Ta obora jest na płytkiej ściółce czy na głębokiej?
  I jak się obora sprawuje? Z jakich rozwiązań konstrukcyjnych jesteś zadowolony a co byś zmienił (system utrzymania, układ poszczególnych części etc) ? Gdybyś mógł podać jakieś wymiary typu długość legowiska, szerokość korytarzy, stołu paszowego, różnice poziomów etc. Sorki że tak dużo pytań ale jestem w trakcie pisanie pracy inżynierskiej i jako temat mam projekt obory dla bydła mlecznego pod kontem zaleceń prawnych oraz praktycznych spostrzeżeń w obiektach już istniejących.
  Pozdrawiam.
  na płytkiej ściółce. napewno wykorzystanie róznicy poziomów(blisko jednego metra wysokosci miedzy poczatkiem a koncem obory) do samospływu gnojowicy zdało egzamin nie potrzebujemy pomp. wykorzystanie starej konstrukcji dachu zmniejszyło koszty budowy. szerokośc stołu 4m, szerokosc korytarzy gnojowych 3m. przy drabinach paszowych wylalismy niskie progi aby krowy nie cofały sie tyłem do drabin i nie brudziły na stole. drzwi przesuwane nie zamykaja sie na wietrze, przy otwieraniu nie zajmują wiele miejsca, ale zimą troche wieje wystarczy wtedy foli troche włozyc w szpary i ok. musimy wymienic deski na kanale do odpływu gnojowicy na jakąś blache, bo przez deski nie za bardzo przecieka.
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chcesz powiedzieć/napisać że zarówno stół paszowy jak i korytarze nie są zrobione poziomo lecz ze spadkiem wzdłuż osi długiej budynku? Gdzie w takim razie ulokowane są kratki odpływowe? wspomniany przez Ciebie próg, jakiej jest szerokości, nie utrudnia usuwania odchodów? Posadzka ma jakiś wzór antypoślizgowy czy jest gładka? A i jeszcze odnośnie hali udojowej. Jak zorganizowane jest przemieszczanie się zwierząt do hali i dalej po udoju? Jak rozdzielane są zwierzęta już wydojone od tych które czekają na swoją kolej? Hala jest w obrysie budynku czy jest dobudowana po za nim?
  jest 1% spadek do tyłu obory. przez środek kazdego korytarza idzie taki kanał deskami przykryty i tam wlatują odchody płynne a reszta jest wypychana ciagnikiem. posadzka nie jet idealnie gładka. hala jest dobudowana do obory zwierzeta są spedzane na poczekalnie a wychodzą na korytarz gnojowy.
  A mógłbyś wstawić jakieś fotki na których było by widać poczekalnie wejście i wyjście z hali udojowej?
  A po za tym to wielkie dzięki za odpowiedzi i podsunięcie praktycznych pomysłów :)
  nie ma sprawy jak tylko troche czasu bedzie to wstawie foty