Skocz do zawartości
Zdjęcie

Propozycje na ochronę fungicydową T3 i T2/T3 w pszenicy ozimej

Napisany przez losktos, 13 marzec 2016 · 7358 wyświetleń

ochrona pszenicy ozimej zabieg t3 zabieg t2/t3 fungicydy t2/t3
Ostatnia już część kończąca moje propozycje fungicydowe.

Zabieg T3 - ostatni zabieg chroniący to co już urosło. No i jakby nie było, robiąc dobre T1 i T2, grzechem byłoby „zawalić T3”.
Kryteria oceny takie same jak w poprzednich częściach.
http://www.agrofoto....szenicy-ozimej/
http://www.agrofoto....szenicy-ozimej/

Podane kombinacje układane są głównie pod kątem fuzariozy kłosów i septoriozy plew, czyli dwóch najgroźniejszych chorób. Poza tymi chorobami na kłosach mogą pojawiać się też inne (mączniak, czerń kłosów, rdza żółta), jednak występują one w dużo mniejszy nasileniu, nie są tak groźne i są stosunkowo łatwiejsze do zwalczenia.

1. Prochloraz 250-270 g/ha, tebukonazol 130-180 g/ha


Można by zapytać, co tu robi prochloraz? Przecież to substancja do zwalczania chorób podstawy źdźbła... Owszem, ale wykazuje też działanie przeciwko fuzariozie i septoriozie. Koszt zabiegu ok. 80-100 zł/ha.

2. Tebukonazol 125-250 g/ha, tiofanat metylowy 350-400 g/ha


Wariant o bardzo przyzwoitym działaniu przeciwko fuzariozie kłosów pod warunkiem terminowego zabiegu (pierwsze 2 dni kwitnienia) Przy silnej presji septoriozy ze skutecznością może być nieco gorzej. Koszt zabiegu na hektar – 70-100 zł.
Skuteczność bardzo porównywalna do pierwszego miejsca jednak nieco lepszy stosunek jakoś/cena.

3. Epoksykonazol 60-95 g/ha, metkonazol 40-70 g/ha


Koszt 120-200 zł/ha i to jest niestety dużo przesadzona cena. Owszem w porównaniu do 2. mamy lepszą skuteczność pod kątem septoriozy plew, ale ta cena to zdecydowane przegięcie. W prawdzie można stosować dolne dawki ale nie są one dla mnie przekonujące.

4. Tebukonazol 125-250 g/ha, epoksykonazol 60-100 g/ha


Zabieg będący alternatywą dla wariantu 2. na plantacjach gdzie występuje mniejszy problem z fuzariozami, ale jest większa presja ze strony septoriozy. W porównaniu do poprzednika, skuteczność na praktycznie jednakowym poziomie, ale cena znacznie niższa. Koszt zabiegu ok. 70-115 zł/ha.

5. Tebukonazol 125-250 g/ha, metkonazol 45-60 g/ha


Cenowo trochę wysoko (100-150 zł/ha) ale tutaj cena ma już pewne uzasadnienia. Zarówno fuzariozy, septoriozy jak i pozostałe choroby kłosa nie powinny być żadnym problemem.

6. Protiokonazol 95-125 g/ha, tebukonazol 95-125 g/ha


Cóż można powiedzieć... „Mercedes” wśród wariantów do ochrony kłosa. Poza fuzariozą, skuteczność na pozostałe choroby również na wysokim poziomie. Cena oczywiście też jak za mercedesa (135-180 zł/ha). Przy plantacjach nastawionych na wysokie plony i przy produkcji ziarna konsumpcyjnego zabieg zdecydowanie wart swojej ceny.


Jak zapewne zauważyliście pominąłem opcje samego tebukonazolu, który jest dość często polecany i stosowany. Pominąłem go dlatego, że w T3 dobrze jest stosować przynajmniej 2 substancje ze względu na występowanie kilku gatunków jednej choroby (głównie dotyczy to fuzariozy). Stad też stosując więcej niż 1 substancje mamy większą szanse ograniczeni występowania choroby.


Sporne T2/T3

Dlaczego użyłem określenia sporne? Bo jak dla mnie ten zabieg jest zabiegiem rezygnacji, a właściwie znalezienia kompromisu pomiędzy słabszą ochroną liścia flagowego, a słabszą ochroną kłosa. Z doświadczenia wiem, że pogodzenie tych kwestii to wielki dylemat i zawsze wychodzi coś nie tak. Jak chcemy ochronić flagówkę to kłos zostaje pokrzywdzony. Przy opóźnieniu zabiegu i szczególniejszej ochronie kłosa, z liścia flagowego zwykle już nie da się usunąć tego co narosło. Owszem czasem udaje się trafić w punkt i zrobić całkiem przyzwoity zabieg (zwykle w suche lata i przy wysoko odpornych odmianach), ale rzadko tak jest (osobiście nigdy nie udało mi się zrobić T2/T3 z którego byłbym w pełni zadowolony).
Zabieg ten pozostawiłbym na plantacje przeznaczone na cele paszowe i skupiałbym się tutaj bardziej na ochronie liścia flagowego.

Co do samego doboru substancji... Na pewno muszą się tu znaleźć substancje wyniszczające (głównie triazole – epoksykonazol, protiokonazol, cyprokonazol) substancje zabezpieczające (strobiluryna, mile widziane SDHI – pożądane jest jak najdłuższe działanie środka) i jako dodatek substancja na ochronę kłosa (tebukonazol, metkonazol) – aczkolwiek akurat tą grupę w niektórych kombinacjach można pominąć (np. w opcji z protiokonazolem).

Kilka przykładów:

1. Epoksykonazol 80-100 g/ha, folpet/chlorotalonil 500-700 g/ha, Tebukonazol 125-200 g/ha

Koszt 135-160 zł/ha


2. Epoksykonazol 80-100 g/ha, cyprokonazol 50-65 g/ha, pikoksystrobina 120-160 g/ha

Koszt 160-190 zł/ha


3. Protiokonazol 100 g/ha, fluoksastrobina 100 g/ha

Koszt ok. 180 zł/ha


4. Protiokonazol 90 g/ha, tebukonazol 90 g/ha, pikoksystrobina 100 g/ha

Koszt ok. 200 zł/ha


5. Piraklostrobina 100-130 g/ha, fluksapyroksad 60-83 g/ha, epoksykonazol 60-83 g/ha

Koszt 180-240 zł/ha – z podanych przykładów ten wariant najlepiej byłoby stosować najwcześniej (BBCH 39-49)


Nie opisuje tutaj działania poszczególnych wariantów, ponieważ głównie są one połączeniem opcji z T2 i T3.Dzięki wszystkim czytającym moje wpisy. Myślę że udało mi się w jakiś sposób pomóc w doborze konkretnej ochrony. Zachęcam do czytania innych moich wpisów, w których postaram się przedstawić kilka praktycznych przykładów ze stosowania niektórych kombinacji oraz wpisów na inne tematy.

Pozdrawiam losktos ;)

Cały wpis ma charakter orientacyjny i jest raczej własna opinią. Informacje przedstawione oparłem na wiedzy zdobytej z ogólnodostępnych testów i własnej praktyki. Nie należy traktować tego jako "wyrocznie".
2. Tebukonazol 125-250 g/ha, tiofanat metylowy 350-400 g/ha

Wariant o bardzo przyzwoitym działaniu przeciwko fuzariozie kłosów pod warunkiem terminowego zabiegu (pierwsze 2 dni kwitnienia)  

 

Czy tutaj nie jest błąd? Na pewno pierwsze 2 dni kwietnia?

 • Raportuj

Nie ma błędu pisze kwitnienia nie kwietnia

 • Raportuj

Aaa sory bardzo, widziałem kwietnia  :P

 • Raportuj

Cześć - mam 1l soligoru (po prostu mi zostało) i chcę go dać na 2 ha w ten sposób:

 

- 0,5l na ha + tebukonazolu 0,4 - czyli w substancji będzie to wyglądało tak: 26,5 protiokonazolu, 112 spiroksaminy, 174 tebukonazolu do tego 5 kg mocznika i 5 siarczanu magnezu

Za 2-3 dni dam 0,6 epoksykonazolu czyli 75g/ha do tego Bi58.

 

I teraz pytanie nie przesadzę ?

 • Raportuj

trochę nie rozumiem jak to ma wygląć..

To ma być zabieg T2/T3? Według mnie takie poprawki po 2-3 dniach nie mają sensu

 • Raportuj

Ok - dziękuję za odpowiedź. A powiedz czy nie za dużo dam gdy zastosuję:

- 0,8 epoksykonazolu(rekord) 100g/ha + 0,9 tebukonazolu (tebusha) 227g/ha + dursban 0,6(chloropyryfos) + 5kg mocznik + 5 kg siarczanu magnezu. To na T2/T3 a mam trochę tego na polu (zdjęcie przykładowe) na T1 dałem tilt 0,7 i 0,7 prochloraz.

4f6bf30e64f402e3gen.jpg

 • Raportuj

mocznik bym sobie podarował. A skąd wogóle pomysł na dursban w takiej fazie i w ogóle w zbożu?

 • Raportuj

Czemu mocznik nie? jeśli chodzi o dursban to przecież chloropyryfos i tu chcę się pozbyć pryszczarka i innego robactwa. Beczka 350l i za tym przejazdem chcę załatwić robaka. Co do zdjęcia wiem, że zimno było i zadziałało jak zadziałało na pozostałych gdy opryskałem w innym czasie czysto.

 • Raportuj

moim zdaniem nie ma sensu walenie tak mocnego insektycydu w zbożach.  Wystarczyłby zwykły pyretroid. I zawsze bezpieczniej dla pszczół

 • Raportuj

chciałbym zastosować wariant 5 na T3, ale metkonazol  znalazłem w carambie, która u mnie jest nie dostępna, jakie środki byś polecił?

Myślałem też o Prosaro na lepsze kawałki, niestety najmniejsza bańka 15l :(

 • Raportuj

tebukonazol + tiofanat lub tebukonazol + epoksykonazol. Ale prosaro występuje też w 5 l

 • Raportuj