Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co daje zaprawianie nasion?

Napisany przez agrofoto, 14 sierpień 2015 · 4559 wyświetleń

Zaprawianie nasion jest czasami jedynym sposobem zwalczania niektórych chorób grzybowych przenoszonych w i na nasionach. Zabieg ten może być niezwykle skuteczny w zwalczaniu wczesnosezonowych szkodników i chorób, nawet przy użyciu znacznie mniejszych dawek niż w przypadku alternatywnych środków ochrony roślin stosowanych nalistnie lub doglebowo.Udostępnij wpis:
Podziel się opinią:

10 slajdów


Do pierwszych odnotowanych w historii zapraw nasiennych należały stosowane w starożytnym Egipcie i Rzymie: sok z cebuli i wyciąg z cyprysa. Nowe sposoby pojawiły się dopiero w połowie XVII wieku, kiedy zaczęto używać zapraw z wody morskiej. Produkty na bazie miedzi opracowano ponad 100 lat później. Wraz z nimi w zaprawach rozpoczęto stosowanie arszeniku (wykorzystywano go w latach 1740–1808) oraz rtęci (którą posługiwano się od 1915 aż do 1982 roku).

 

Obecnie niemal wszystkie produkty do zaprawiania nasion wytwarzane są na bazie wody i stosowane w bardzo niewielkich dawkach, co wymaga używania do tego zabiegu coraz precyzyjniejszych maszyn. Co ważne zaprawianie materiału siewnego zapewnia nie tylko lepszą zdrowotność roślin i wzrost plonów, ale także jednolity termin wschodów.

zależy jaką zaprawą! najlepiej samemu sobie zaprawić w betoniarce, bo w centralach nasiennych zaprawiają tak byle ino było .

  • Raportuj

Zależy skąd bierzesz :D  

ja wybieram sprawdzonych dystrybutorów a nie dziadów co nie kontrolują procesu produkcji od pola po worek.

  • Raportuj

Jak sam sobie zaprawie Baytanem trio, to żadna centrala lepiej tego nie zrobi .

  • Raportuj

Centrala napewno tak nie zaprawi dla tego lepiej kupować z Hodowli roślin np. Strzelce

  • Raportuj