Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyjątkowe spotkanie w Krzeszkowicach ”Rowerem przez pola”

Napisany przez agrofoto, 07 lipiec 2015 · 2580 wyświetleń

Lustracja pól i omawianie bieżących problemów związanych z wegetacją roślin nie jest niczym nowym. Dla wielu rolników uczestniczących w tych spotkaniach to możliwość porównania kondycji roślin, zapoznania się z nowymi trendami w nawożeniu i ochronie roślin oraz obserwacja odmian w różnych warunkach siedliskowych. Zgromadzone informacje pozwalają w późniejszym czasie na właściwy dobór odmiany zbóż czy rzepaku oraz technologii prowadzenia łanu. Ta idea przyświecała również organizatorom Dni Pola w Krzeszkowicach k/Szamotuł. Udostępnij wpis:
Podziel się opinią:

27 slajdów


Jednak, aby uatrakcyjnić zwiedzanie pól a jednocześnie zadbać o zdrowie postanowiono zaprosić plantatorów wraz z rowerami. Inicjatorem spotkania były firmy Saaten-Union, Rapool oraz Agrochest, gospodarzem natomiast Jan Dziamski z Krzeszkowic, w którego gospodarstwie przygotowane zostały kolekcje odmian zbóż oraz rzepaku ozimego.

 

Rowerowy rajd przez pola rozpoczął się od lustracji pola lnu uprawianego na cele nasienne. Kolejnym etapem były kolekcje odmian zbóż firmy Saaten-Union. Zaprezentowane zostały odmiany pszenic ozimych: Patras, Mulan, Tobak, Artist, Lavantus, Ohio, Hylux F1, jęczmienia ozimego: Titus, SU Vireni, Chalup, jęczmienia jarego: Shanon, Soldo oraz pszenżyta: Tulus.

Następnie peleton, czyli ok 50 „kolarzy” przejechał na kolekcję odmian rzepaku ozimego. Wśród odmian prezentowanych na polach na szczególną uwagę zasługują nowości w ofercie Rapool, czyli Shrek F1 oraz Popular F1 oraz odmiany objęte promocją +10% nasion gratis do każdej jednostki siewnej odmian Mercedes F1 oraz Marathon F1.

 

Zwrócono także uwagę na odmiany wybitnie tolerancyjne na okresowe susze występujące w Wielkopolsce – Oriolus i Sherpa. Cała trasa rowerowego rajdu przez pola podzielona została etapy. W trakcie przejazdu, zatem był czas na krótką przerwę przy drożdżówce i kawie oraz ciepły grillowy posiłek na mecie. Zaproszeni goście przebyli o 15 km w czasie tej podróży wymieniali opinie na temat oglądanych odmian a także spostrzeżenia z własnego doświadczenia. Organizatorzy planują już kolejne edycje tej wyjątkowej imprezy.

 

Artur Kozera

 

Fot i materiały prasowe: Rapool