Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rzepak ozimy na Dolnym Śląsku - 07.04.2015r cz. III

Napisany przez rzeznik13, 08 kwiecień 2015 · 1888 wyświetleń

rzepak rzepak ozimy ochrona nawożenie wiosna
Rzepak ozimy na Dolnym Śląsku - 07.04.2015r cz. III Witam po 14 dniowej przerwie na moim blogu, zaraz po krótce przedstawię co zmieniło się w polu, jak wszystko ładnie rośnie, zapraszam do czytania mojego blogu o uprawie rzepaku ozimego na Dolnym Śląsku. Ostatnie dwa tygodnie w polu to ciągłe opady długo wyczekiwanego deszczu. Wszystko w polu odżyło i zaczęło w końcu płynnie rosnąc lecz do pełni szczęścia brakuje jeszcze ciepłych dni i nocy bez przymrozków.Przez ostatnie dni spadło 70-75 l wody, rośliny jak na razie mają z czego czerpać, miałem pewne obawy co do tych opadów ale prognozy nie zawiodły. Na roślinach nie widać żadnych przebarwień ani uszkodzeń. Przez ostatnie dwa tygodnie na rzepaku nie było robionych żadnych zabiegów, poza nawożeniem azotowym (III dawka 07.04.2015r) w dawce 50kg azotu na hektar. Na tym kończymy nawożenie azotowe rzepaku, teraz tylko odżywki : (siarczan, plonvit rzepak, bor, miedź). Nie został jeszcze dany Toprex 375 SC ani żaden środek na chowacza, ponieważ pogoda nie pozwoliła. Ten tydzień będzie kulminacyjnym tygodniem. III dawka azotu powinna być dana tydzień wcześniej. Ogólnie rzepak dostał 190 kg azotu w czystym składniku ( 70+70+50) czyli norma, zawsze staram się nie przekraczać 190-200kg azotu na hektar, ponieważ rośliny nie są w stanie w pełni wykorzystać ten azot.


Pole numer I - odmiana Vision.

Nawożenie wiosenne:
- AgroCaN N(Ca,Mg,S) 25-(3,2,12,5) w dawce 300kg/ha - termin: 24.02.2015r
- Saletra Puławy 34N w dawce 200kg/ha - termin: 17.03.2015r
- Siarczan Magnezu 2kg/ha + Adob Bor 1.2l/ha - termin: 24.03.2015r
- Saletra Puławy 34N w dawce 150kg/ha - termin: 07.04.2015r

Vision: Dodany obrazek

Vision: Dodany obrazek

Odmiana Vision prezentuje się pięknie jak do tej pory, dawno nie miałem tak równego i ładnego rzepaku.Duży wpływ ma na to również równomierny wysiew nowym siewnikiem. Trzyma mocno zielony kolor, zdjęcia tak tego nie oddają jak jest w rzeczywistości. Jeśli dalej będzie tak jak jest to odmiana Vision na dłużej zagości w moim gospodarstwie. W najbliższych dniach dostanie odżywki ( Siarczan Magnezu 3kg/ha + Plonvit Rzepak 3l/ha + 1l Adob Bor) dwukrotnie powtórzymy ten zabieg w odstępie 7-10 dni od jednego do drugiego zabiegu.

Pole numer II - odmiana Adam.

Nawożenie wiosenne:
- AgroCaN N(Ca,Mg,S) 25-(3,2,12,5) w dawce 300kg/ha - termin: 24.02.2015r
- Saletra Puławy 34N w dawce 200kg/ha - termin: 17.03.2015r
- Siarczan Magnezu 2kg/ha + Adob Bor 1.2l/ha - termin: 24.03.2015r
- Saletra Puławy 34N w dawce 150kg/ha - termin: 07.04.2015r

Adam: Dodany obrazek

Adam: Dodany obrazek

Odmiana Adam wygląda gorzej od Visiona, widać to od razu na pierwszy rzut oka, nie utrzymuje ciemno-zielonego koloru, rozeta nie jest tak rozłożona. Nawożenie stosuje takie same na tych odmianach. Bardzo źle wpływają jeszcze na tą odmianę nocne i poranne przymrozki, wydaje mi się,że Vision jest bardziej odporny na niskie temperatury.


Zapraszam serdecznie wszystkich do śledzenia moich wpisów na blogu. Zachęcam również wszystkich użytkowników aby korzystali z możliwości pisania blogów i dzieli się z innymi swoim doświadczeniami związanymi z rolnictwem. Pokażcie jak to wygląda w innym rejonie.
Jak można się dowiedzieć z Pana opisu prowadzi Pan profesjonalną uprawę rzepaku i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem z inni. W teksie kilkakrotnie zwracał Pan uwagę m.in. na skutki przymrozków wiosennych, których termin i intensywność nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a mogą wyrządzić znaczne szkody w plonie.  Moja podpowiedź to dobrze zaplanowane ubezpieczenie upraw, co to znaczy? Tj. ochrona przed nieprzewidywalną aurą pogodową, jak mróz, grad, czy przymrozek wiosenny, która w swoim zakresem będzie obejmowała szkody już od 8% ubytku w plonie, a maksymalna wypłata odszkodowania może wynieść 95% sumy ubezpieczenia. Umowa, w której nie ma udziałów własnych, a suma ustalona w dniu zawierania umowy będzie niezmienna do końca jej trwania. Dodatkowo część składki będzie finansowana z budżetu Państwa.

Pozdrawiam,

Wojciech Adamczuk

Ekspert ds. Ubezpieczeń w Banku BGŻ SA

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Raportuj

Zrobisz na końcu bilans kosztów i zysków z uprawy?

  • Raportuj

Zrobię podsumowanie, wszystkie poniesione koszty również uzasadnię. :)

  • Raportuj

Pierwszy raz w tym roku mam maki w rzepaku i nie wiem  czy to wszytko poleci do zbiornika czy wyleci z tyłu za kombajnem ?

  • Raportuj

wyleci za kombajnem

Kiedy nastepna cześć blogu?

 

  • Raportuj
W tym roku po raz 4 mam Visiona i po raz 1 Lochane miałem nadzieję że podsumujesz sezon, pochwalisz się plonami nawet jeśli nie były najwyższe.
  • Raportuj