Skocz do zawartości
Zdjęcie

Temat 4: Specyfika użyźniacza glebowego

Napisany przez BOGDAN, 29 maj 2012 · 797 wyświetleń

Dziś o jednym z problemów związanych z błędnym kwalifikowaniem środka Użyźniacz glebowy UGmax. Często jest on traktowany jako nawóz.
Oczekiwanie szybkich efektów, o których piszemy zaraz po jego zastosowaniu, jest zupełnie błędnym myśleniem. Prezentowane przez nas (w materiałach informacyjnych) przykłady rozwoju roślin nie są efektem bezpośredniego oddziaływania UGmax na te rośliny, a rezultatem korzystnych zmian jakich preparat dokonał w glebie. Poprawa stanu gleby pozwoliła tym roślinom na wykształcenie większego systemu korzeniowego i wzrost plonowania.


Ciekawe wyniki badań:

Badania przeprowadzone w IHAR Radzików Oddział Bonin przez prof. Kazimierza Jabłońskiego, wykazują korzystny wpływ UG na stan gleby i plonowanie roślin.

Z przeprowadzonych badań wynika, że po zastosowaniu Użyźniacza Glebowego bez nawożenia PK nastąpiło powstrzymanie spadku zawartości materii organicznej w glebie i jej przyrost o 9,3 t/ha.


Dodany obrazek


Wraz ze wzrostem zawartości materii organicznej w glebie następuje poprawa jej wielu parametrów, a między innymi struktury.


Dodany obrazek


Poprawa struktury gleby umożliwia lepsze ukorzenienie i rozwój roślin.
Wpływa również na ułatwienia w uprawie gleby oraz zmniejsza zużycie paliwa i sprzętu.

Zwiększenie ilości materii organicznej w glebie w znacznym stopniu poprawia jej zdolność do wsiąkania, podsiąkania i magazynowania wody.

Trzy letnie badania Efektywnej Retencji Użytecznej – Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gleb UTP w Bydgoszczy i UWM w Olsztynie pod przewodnictwem prof. Jacka Długosza.

Dodany obrazek


Większe możliwości gleby do magazynowania wody pozwalają na lepsze jej wykorzystanie, dzięki temu podczas opadów deszczu w warstwie uprawnej gleby powstaje zapas wody, z której rośliny mogą dłużej korzystać i łatwiej przetrwać okresy suszy.

Lepsze przetworzenie zawartej w glebie masy organicznej przyczynia się również do wzrostu zawartości składników pokarmowych.

Badania, IHAR Radzików Oddział Bonin.

Dodany obrazek

Poprzez poprawę stanu gleby stwarzamy roślinom znacznie lepsze warunki do rozwoju. Mogą lepiej rozwijać swoje systemy korzeniowe, oraz łatwiej czerpać wodę i niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki pokarmowe. Wpływa to na poprawę ich kondycji i plonowania.

Dodany obrazek


Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk