Skocz do zawartości
Zdjęcie

Buraki cukrowe 2012 LUBELSKIE

Napisany przez piotrb14, 03 maj 2012 · 16992 wyświetleń

Rok 2011 – po wykoszeniu jęczmienia ( słoma została ścięta sieczkarnią ) na pole zostało wysiane wapno 50% + 15% magnezu w dawce 2 tony na hektar. Następnie wszystko zostało zaorane dosyć głęboko i na drugi dzień została wsiana gorczyca mątwikobójcza. Wczesną jesienią gdy gorczyca sięgała nad maskę ursusa c360, została ścięta sieczkarnią i zastosowany został środek DURSBAN na pędraki. Zdecydowałem się na ten zabieg ponieważ we wcześniejszym roku szkodnik ten zniszczył bardzo dużo mojej plantacji. Po opryskaniu wykonano głęboką orkę.

Rok 2012 – pod koniec lutego było dosyć mokro, więc pole zostało zabronowane ciężkimi bronami w celu poprawienia podsiąkania oraz wyrównania powierzchni. Gdy gleba obeschła trochę zastosowałem nawóz Lubofos + salmag. ( na cały areał zużyłem 4 tony lubofosu + 1,2 tony sal magu) Potem pole ponownie zostało zabronowane. Dnia 20 kwietnia pole zostało doprawione agregatem uprawowym biernym i ponownie zabronowane. Po południu 21 kwietnia zostały zasiane buraki cukrowe. W tym roku nie zdecydowałem się na użycie brony aktywnej ponieważ chciałem uniknąć zmielenia całkowitego gleby, ponieważ straszono deszczem. A jak wiadomo ziemia jak popiół + deszcz = kiepskie wschody. Na dzisiaj ( 03.05.2012 ) buraki są już na wierzchu. Myślę że po deszczu będzie już znać rzędy.

Teraz kilka fotek sprzętu i pola
Dodany obrazek

Tak wyglądało pole po zasianiu buraków, celowo zostawione bryły aby po deszczu nie zaskorupiło gleby.Dodany obrazek

Nasiona Casino

Dodany obrazek

Nasiona Delano

Dodany obrazek

gorczyca zasiana po orce powapnowanego ścierniska ( zdjęcie miesiąc po siewie) - siana w sierpniu

Dodany obrazek

Tym sprzetem wykonane zostało bronowanie ( 2 razy na wiosnę i raz po agregacie przed siewem) Dodaję iż to zdjęcie nie na tym kawałku na którym zasiałem buraki

Dodany obrazek

Tak wyglądają na dzień dzisiejszy ( 1-go maja ) 12 dni po siewie

Dodany obrazek

Po deszczu widoczne będą już rzędy :) więc czekamy

Dzisiaj minęły 2 tygodnie od siewu, poszedł deszcz i znać już łądne rzędy. Zaczyna rosnąć 2 para listków. Został zastosowany oprysk AKORD na chwasty w dawce 1,5l na hektar. ( 05.05.2012)


Dodany obrazek
STAN NA 5 MAJA

Dodany obrazek

Zwróćcie uwagę, dawniej dodałem zdjęcie z rządka co buraki miały 2 listki a nie cały tydzien i mają już 4 ;) ( fotka wyżej)

Dodany obrazek

To również stan na 5 maja.


DNIA 09.05.12 ( dziś) ZOSTAŁ WYKONANY ZABIEG PRYSKANIA OD MUSZKI BO ZACZĘŁA ŻEROWAĆ NA LISTKACH

DNIA 16.05.212 został wykonany oprysk Betanal + goltix przeciwko 2 liściennym chwastom

DNIA 21.05.2012 został wykonany oprysk AGILEM przeciwko owsikowi i samosiwom

na początku czerwca planuję dać1 dawkę odżywki: cukrowit + siarczan magnezu i mocznikiem. Buraki rozwijają się ładnie z dnia na dzien rosną w oczach. Na początku czerwca wstawię fotkę.

Dodany obrazek
Stan na 25 maja :)

Dodany obrazek
To również stan na 25 maja. Z lewiej strony buraki są trochę słabsze ale dzieki zastosowaniu gorczycy chociaż są a nie tak jak przed laty gdy nic nie rosło tam, ( tam mają dopiero 4 listki mniejsz) dobre i to jak na ziemię płową.
CDN... regularnie będę pisał odnośnie dalszego nawożenia, oprysków i rozwoju :) pozdrawiam
nie stosujesz nawożenia P i K jesienią?
 • Raportuj
nie wszystko daje wczesną wiosną aby dało się wjechać na pole.
 • Raportuj
ja też tak dawałem, ale przestawiłem się i część daje jesienią a część wiosną, i jest lepszy efekt. Spróbuj kiedyś ;) no chyba że masz przepuszczalne gleby to wtedy trochę nie bardzo..
 • Raportuj
wiesz tylko jak czytałeś ja ścinam gorczycę sieczkarnią i pryskam dursbanem a potem idzie orka zimowa szybko po oprysku... a ja oprysk to nie nawóz bo wtedy oprysk reaguje z nawozem i nie działa.. a robaków sporo u mnie jest a po dursbanie 0
 • Raportuj
wtedy nawóz pod gorczyce jedynie..
 • Raportuj
gorczyca ma duże korzenie to obawiam się że 50 % by wyciągnęła sama, jest dobrze tak jak robie i jestem zadowolony. Już widać rzędy ( buraki mają 4 listki )
 • Raportuj
4 właściwe?
 • Raportuj
dzisiaj już uwidacznia się 3 para ( już 6 listki wypuszcza)
 • Raportuj
Coś tu nic się nie dzieje u ciebie :)
 • Raportuj
Betanalem wykonywałeś tylko jeden oprysk??? ja nie sieje gorczycy i dlatego pryskam betanalem przeważnie dwa razy tzn po wschoszie w fazie dwóch lići i pózniej po 2 tygodniach pryskam drugi raz i z chwastami mam spokój.
Czyli siejąc gorczyce wystarczy jeden oprysk herbicydami??

Bardzo ładne fotki a plantacja jeszcze ładniejsza
 • Raportuj
jest czysto na polu więc nie ma potrzeby teraz pójdzie niedługo następny zabieg betanal + cliophar :)
 • Raportuj
Teraz jednak zdecydowałem się w burakach które są mniejsze zastosować saletrę i zjeździć w nich żeby dostały powietrza i żaby nawóz się skrył z ziemią, w większych nie będę tego robić gdyż szkoda wykształconych liści niszczyć. :) tak jak na tym zdjęciu jest 2/3 plantacji 1/3 buraki nieco gorsze ale są :) Sianie gorczycy nie daje żadnych rezultatów w zwalczaniu chwastów jedynie co to spulchnia ziemię i zielona masa idzie do gleby.
 • Raportuj
jaki jest końcowy efekt zakończenia tej kampani
 • Raportuj
60 t z hektara
 • Raportuj