Uprawa kukurydzy na podlasiu cz.2

Witam

Na wstępie chciałbym wszystkich przeprosić za czas oczekiwania od ostatniego wpisu. Niestety obowiązki nie pozwoliły mi na należyte dotrzymanie terminu opracowania wyników badań mojego doświadczenia. Ale do rzeczy....

Tematem Pracy MGR było:

"Pobranie i zawartość składników pokarmowych przez rośliny kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę w zależności od systemu uprawy i przedplonu."

Badania zostały przeprowadzone na polu gospodarstwa rodzinnego Szymona Statkiewicza. Położone jest ono w miejscowości Karolin, gminie Giby, na terenie powiatu sejneńskiego w województwie podlaskim. Znajduję się blisko granicy z Litwą niedaleko miasta Sejny.

1220726.jpeg


Płodozmian stosowany w gospodarstwie wygląda następująco:

1. Trawa w uprawie polowej
2. Trawa w uprawie polowej
3. Jęczmień jary + międzyplon ozimy
4. Kukurydza + międzyplon ozimy


W stosowanym płodozmianie współczynniki reprodukcji materii organicznej poprawia uprawa mieszanek traw. Jęczmień jary uprawiany po mieszance traw wykazuję się stabilnością plonowania na poziomie 40 dt∙ha-1. Pełni również rolę fitosanitarną, ponieważ nie jest żywicielem drutowców, które znacznie obniżają plony kukurydzy. Płodozmian ten jest konieczny ze względu na zapewnienie paszy objętościowej zwierzętom hodowanym w gospodarstwie.




1220777.jpeg







Doświadczenie zostało przeprowadzone na glebie lekkiej V klasy bonitacyjnej. Gleba, na której prowadzone badania charakteryzowały się odczynem obojętnym, niską oraz bardzo niską zawartością fosforu i potasu oraz wysoką magnezu.


Doświadczenie polowe łanowe prowadzono jako dwuczynnikowe:

­
czynnik I – przedplon (jęczmień jary, kukurydza oraz mieszanka zbożowa),

czynnik II – system oprawy (orkowy i uproszczony).






1220772.jpeg







Do doświadczenia została wybrana odmiana San o FAO 220 pochodząca z HR Smolice. Jest to średnio-wczesny mieszaniec trójliniowy. W opisywanym gospodarstwie odmiana ta charakteryzowała się wyrównanym plonem w każdym roku uprawy.



W trakcie zbioru określono plon zielonej masy z 1 ha. Pobrano rośliny znajdujące się na 1 m2 w czterech powtórzeniach a następnie zważono i obliczono szacunkowy plon. Próbki roślin do analiz chemicznych zostały pobrane z pola w 4 powtórzeniach w dniu zbioru, gdy zawartość suchej masy w roślinach wynosiła około 32%.


Plony




Plony kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę jak i również na ziarno w roku 2011 były duże w porównaniu do lat ubiegłych ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, a w szczególności przez wyższą ilość opadów. Biorąc pod uwagę system uprawy nie odnotowano istotnej różnicy w plonie .




1220745.jpeg




Zawartość azotu w suchej masie kukurydzy g·kg-1



1220746.jpeg


Zawartość fosforu w suchej masie kukurydzy g·kg-1





1220757.jpeg






Zawartość potasu w suchej masie kukurydzy g·kg-1




1220771.jpeg






Wnioski




1. Przedplon był czynnikiem, który istotnie wpłynął na plon kukurydzy – najlepszym był jęczmień jary a najgorszym mieszanka zbożowa


2. System uprawy (tradycyjny lub uproszczony) nie wpłynął na ilość plonu kukurydzy.


3. Zawartość azotu w kukurydzy w większym stopniu zależała od przedplonu niż systemu uprawy. Większa zawartość tego pierwiastka została stwierdzona w roślinach uprawianych w systemie tradycyjnym. Najwięcej N nagromadziła kukurydza uprawianą po jęczmieniu jarym.


4. Przedplon oraz system uprawy istotnie różnicowały zwartość oraz pobranie fosforu przez kukurydzę. Najwięcej P pobrała kukurydza uprawiana po mieszance zbożowej w systemie tradycyjnym.


5. Stwierdzono istotny wpływ przedplonu oraz systemu uprawy na zawartość i pobranie potasu przez kukurydzę. Jednak bez względu na system uprawy najwięcej K zawierała i pobrała kukurydza uprawiana po mieszance zbożowej.




Nawiązując do powyższej pracy, która była moją pracą dyplomową chciałbym podziękować mojemu promotorowi który zgodził się na mój temat. Promotorem był prof. dr. hab. Stanisław Sienkiewicz, kierownik Katedry Chemii Rolnej UWM Olsztyn.

Na podstawie wniosków w tym roku postanowiłem nie orać, poszedł tylko gruber aby wymieszać NPK i gnojowice. Siew nastąpi około 20-25 kwietnia.

Dziękuje za uwagę.

Zaloguj się, aby obserwować  
statek
  • Like 2
Zaloguj się, aby obserwować  


11 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Naprawdę kawał solidnej pracy, ale nurtuje mnie pytanie dlaczego wałowałeś pole 3 tygodnie przed siewem? i czy mocznik podany drugi raz 1czerwca nie wpłynął na późniejsze dojrzewanie kukurydzy.?

w płodozmianie mam miedzyplon ozimy ktory likwiduje albo orką albo gruberem na wiosne. Po orce wałuje aby przyspieszyć ugniecenie gleby i zachować resztę podsiąku, tak aby wody było jako najwięcej. po gruberze nie jest wałowane. Dawka mocznika nie wpływa na dojrzalość. W tym roku planuje wysiać mocznik i pojechac raz odżywką dolistna.

Jedyne co mogę w tej chwili dodać to moje przemyślenia i zawartość oraz pobranie Ca,Mg oraz Na:) postaram sie tez porównać działanie herbicydów w tym roku

Gość HubertOjdana

400kg mocznika lacznie ??? wow
u mnie jedynie 200kg starcza i to az nadto

Hubert zauwaz ze to na kiszonkę a plon w okolicach 75t (mierzone wagowo). Rośliny miały około 4m. W tym roku ograniczam nawożenie ze wzgledu na koszty. Zobaczymy jak wyjdzie

Gość HubertOjdana

ok ale 400kg mocznika???? posialbys 300 i mial taki sam efekt

Gość HubertOjdana

poza tym Praca Rewelacja !! wiekie uznanie...

Gość HubertOjdana

No i jeszcze dodam ,,a nie mówiłem że czy to orka czy to gruber nie wplynie na plonowanie'' ? :D

Hubert miałes racje jesli chodzi o lzejsze gleby a na takowych siana jest u mnie kukurydza. Na kawałku gdzie była glina i poszedl tylko gruber nie bylo wesolo, wschody nierowne i troche opoznione.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj