Skocz do zawartości
Zdjęcie

Doświadczenie jęczmień jary 2011

Napisany przez piotrb14, 29 sierpień 2011 · 1470 wyświetleń

Doświadczenie jęczmień jary 2011

Dnia 1 kwietnia 2011 roku na areale 5 ha został zasiany jęczmień jary. W tym roku zdecydowaliśmy się na zakup kwalifikowanego materiału siewnego, odmiany „RUBINEK”. Plon zebrany w roku 2010 był niezadawalający ( ziarno było porośnięte) przez co jego wysiew byłby nieopłacalny. siew był wykonywany agregatem uprawowo siewnym na bazie brony wirnikowej, dzięki czemu obyło się bez zbędnych zabiegów agrotechnicznych. Na pole został wysiany nawóz 300kg saletry po czym wykonany został siew. Warunki pogodowe były niesprzyjające, mocne ulewy i zimny wiatr, przez co wschody były opóźnione i nierówne. Jednak z dnia na dzień kiedy wyjrzało słonko, jęczmień poprawiał się. Po minięciu miesiąca jęczmień został potraktowany indolem, po czym zaczął się lepiej krzewić.

W etapie rozwoju zastosowano opryski:

Astix 600 SL - 1,5 l/ha - na chwasty dwuliścienne odporne i owies głuchy ( we wczesnym stadium)
Chwastox exstra - 3,5 l/ha - Chwasty dwuliścienne
Insol- 2l/ha

Klasa ziemi na której wysiano jęczmień
-4a

Plon:
-Ziarno było bardzo dobrej jakości, nie porośnięte ( zebrane przed deszczami)
-Około 4 ton/ha

Podsumowanie:

Jęczmień nie jest uprawą która wymaga bardzo dużo zaangażowania i poświęcenia tj. w przypadku choć by rzepaku czy buraka cukrowego. Jednak aby osiągnąć dobry jakościowo i ilościowo plon, należy zastosować odpowiedni płodozmian i dobrać odpowiedni termin siewu. W moim przypadku jęczmień był zasiany w stanowisku po pszenicy ozimej, z której słoma była potraktowana preparatem UGmax.

pare fotek :)

Dodany obrazek

tak było kilkanaście dni po siewie

Dodany obrazek

zimowe przygotowania do siewu :)

Dodany obrazek

kłos :)

Dodany obrazek

a tak zakończył swój żywot ( w oddali widać kawałek przekoszonego jęczmienia)
Zamiast jęczmienia, pochwaliłeś się MTZtem. Dodany obrazek
  • Raportuj
to nie miało na celu żadnego "chwalenia się" chciałem podzielić się informacjami jak u mnie wygląda uprawa a to czym robię i co mam to chyba nieważne...
  • Raportuj