Skocz do zawartości
Zdjęcie

Dlaczego wczesność odmiany jest ważna w uprawie kukurydzy na ziarno?

Napisany przez agrofoto, 15 kwiecień 2013 · 1635 wyświetleń

W gospodarstwach, które specjalizują się w uprawie kukurydzy ziarnowej, dokonanie odpowiedniego doboru odmian jest niezmiernie ważne. Dobre zaplanowanie struktury zasiewów pozwala na terminowe wykonanie siewu, ułatwia prowadzenie plantacji oraz umożliwia odpowiedni rozkład żniw, by zebrać ziarno w optymalnych terminach, maksymalizując plon i minimalizując koszty i straty. Każde gospodarstwo powinno dokonywać doboru mieszańców i decydować o rozkładzie procentowym klas wczesności, opierając się na warunkach agroklimatycznych i poziomie mechanizacji.
Dlaczego wczesność odmiany jest ważna?

  Mieszańce wczesne i średniowczesne pozwalają na uprawianie kukurydzy w płodozmianie zbożowym. Mieszańce wczesne pozwalają nawet na siew poplonów, a średniowczesne na siew zbóż ozimych. Kukurydza wprowadzona w płodozmian zbożowy ma działanie fitosanitarne.
      
 • Mieszańce wczesne zebrane już we wrześniu przed szczytem zbiorów umożliwiają uzyskanie przednówkowej, zazwyczaj wyższej ceny.
      
 • Koszty suszenia odmian wcześniejszych są znacznie niższe od kosztów suszenia odmian późnych. Wynika to z niższych wilgotności ziarna oraz korzystniejszych warunków suszenia (wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza) w warunkach wczesnej jesieni.
      
 • Mieszańce wczesne i średniowczesne potrzebują krótszego okresu wegetacji, przez co umożliwiają opóźniony siew, np. jako przesiewy plantacji zniszczonych przez przymrozki.
      
 • Wcześniejsze odmiany Syngenta to w większości mieszańce o ziarnie szklistym typu flint – lepiej znoszą warunki chłodnej wiosny i kwitną wcześniej przed letnią falą upałów.
      
 • Mieszańce późniejsze (FAO powyżej 260) pozwalają bezpiecznie rozłożyć w czasie terminy zbioru i efektywnie wykorzystać możliwości techniczne i organizacyjne gospodarstwa.

Syngenta poleca następujące odmiany ziarnowe:

NK Ravello, FAO 210 – Ultra wczesnyzbiór
SY Cooky, FAO 220-230 – Przepis na sukces
NK Delitop, FAO 240 – Góry ziarna
NK Cooler, FAO 240 – Mocny w ziarnie

Zespół Syngenta
Załączony obraz Załączony obraz Załączony obraz