Strategia nawożenia dopasowana do każdego pola

System Yara N-Sensor® obecny jest na rynku od 10 lat,


w Polsce obecny jest od roku 2008 dzięki firmie AgriCon Sp. z o.o. ze Szczecina.



0.jpg

N-Sensor umożliwia nawożenie azotowe od 1-szej dawki w rzepaku i od stadium EC 20-29 w pozostałych zbożach (zdjęcie: Ritmo Sp. z o.o.)



Historia

Po doświadczeniach przeprowadzonych w latach 1995/96 przez dział rolniczy skandynawskiej firmy Hydro w latach 1996/97 powstały 2 prototypy spektrometrów. Po setkach doświadczeń i analiz, w 1999 roku na rynku pojawił się dostępny dla rolników N-Sensor. Urządzenie do swojej pracy wymagało światła słonecznego, umożliwiało więc pracę w godzinach od ok. 9 rano do 5 popołudniu.

Jako alternatywa, w 2005 na rynek został wprowadzony model ALS (Active Light Source) z błyskową lampą ksenonową, dzięki temu, N-Sensor® ALS może pracować niezależnie od słońca, 24 godziny na dobę.

Oba systemy dokonują pomiaru po obu stronach ciągnika (opryskiwacza), z powierzchni około jednej trzeciej ścieżki technologicznej.
Od 2006 roku system jest kontrolowany przez system PF-Box składający się z wstrząsoodpornego tableta PC pracującego pod kontrolą Windows XP oraz oprogramowania zawierającego algorytmy nawożenia.

Na rynku pracuje ok. 700 systemów Yara N-Sensor, z czego ok. 300 w Niemczech i 9 w Polsce.

Zasada działania

Znacznie upraszczając, N-Sensor® bada kolor rośliny, im ciemniejszy posiada ona odcień, tym zawartość azotu w chlorofilu jest większa a tym samym zapotrzebowanie na nawożenie – mniejsze. W podobny sposób jest też dokonywany pomiar biomasy w danym miejscu pola.

1.jpg

Karta nawożenia z N-Sensora (Źródło: Agri Con Sp. z o.o.)



Jednostka centralna N-Sensora działa na zasadzie spektrometru, mierząc poziom odbitego światła od rośliny w odpowiednich pasmach i porównując ze światłem zewnętrznym.
Źródłem zakłóceń może być niedobór siarki, który powoduje rozjaśnienie barwy łanu. Dlatego Agri Con zaleca uzupełnienie siarki w 1-szej wiosennej dawce nawożenia.

Od N-Testera® do N-Sensora®

2.jpg


3.jpg


4.jpg


Korelacja pomiędzy wielkością biomasy a zapotrzebowaniem na nawożenie jest bardzo niska (R2=0,35), pomiar zawartości azotu w chlorofilu daje lepsze rezultaty (R2=0,56), ale dopiero kombinacja pomiaru obu tych parametrów pozwala na uzyskanie rzetelnych informacji odnośnie właściwego nawożenia azotowego (R2=0,80). (Źródło: Agri Con Sp. z o.o.)



Do dokładnego określenia potrzebnej dawki nawożenia i terminu aplikacji używany jest N-Tester- ręczny przyrząd pomiarowy, który po 30 pomiarach na powierzchni ok. 20-30 m2 i uwzględnieniu corocznie aktualizowanych kart korekcji odmianowych zbóż ozimych pozwala określić potrzebną dawkę dla danego miejsca i skalibrować N-Sensor. Stosowanie kart korekcyjnych jest niezbędne w celu uniknięcia przekłamań spowodowanych genetycznymi cechami danej odmiany.

Obszar stosowania N-Sensora®

N-Sensor® stosowanych jest w następujących stadiach rozwoju rośliny:
• strzelanie w źdźbło ( EC 30-36) w celu zbilansowania zapotrzebowania rośliny na azotu – 2-ga dawka
• kłoszenie (EC 37-51) w celu zbilansowania azotu, polepszenia jakości i wyrównania łanu- 3-cia dawka
• stadium EC 59-69 przy nawożeniu pod względem wysokości plonu i zawartości protein- dawka jakościowa.

Dla rzepaków opracowane zostały dwa algorytmy nawożenia oparte na pomiarze biomasy - dla stadium EC 20-25 i EC 32-39, gdzie celem jest uzyskanie plonu 5t/ha przy optymalnym zużyciu azotu.

Dostępne są też algorytmy dla stosowania regulatorów wzrostu oraz nawożenia azotowego ziemniaków i kukurydzy oraz aplikacji fungicydów i herbicydów.

Skuteczne narzędzie

Należy pamiętać, że N-Sensor® jest narzędziem służącym do osiągnięcia celu, jakim jest efektywne nawożenie azotowe. Dostarcza on obiektywnych informacji które muszą być uwzględnione przez obsługującego go operatora lub agronoma z doświadczeniem oraz obserwacją bieżącej sytuacji (np. wilgotność i temperatura gleby i związany z tym proces mineralizacji azotu).

Nowa filozofia nawożenia

Lata doświadczeń polowych pokazują, że nie istnieje żadna rozsądna strategia nawożenia azotowego oparta na określaniu zapotrzebowania pod daną wysokość plonu, terminu stosowania oraz wysokość dawki.

6.jpg

Na każde pole inna strategia! (Źródło: Agri Con Sp. z o.o.)



Każdy rok jest inny i każde pole jest inne. Przeprowadzone doświadczenia polowe wykazały, że dla uzyskania plonu 8-9 t/ha całkowita dawka nawożenia azotowego wahała się od 40 do 200 kg/ha. Koncepcja „większe nawożenie – większe plony” nie sprawdza się w rzeczywistości.
W tym kontekście zwraca uwagę funkcja dokumentacyjna systemu- dzięki odbiornikowi GPS rejestrowane są parametry pracy urządzenia dla poszczególnych miejsc pola, jak zapotrzebowanie nawożenia, wartość aplikacji i biomasy lub inne. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają jeszcze lepiej dobrać skuteczną strategię nawożenia.

Dodatkowe korzyści

Korzyści wynikające ze stosowania N-Sensora® mają różny wymiar w zależności od roku, jednak zawsze przynoszą oszczędności dla użytkownika. Oprócz czynników ekonomicznych związanych z polepszonym bilansem azotowym, N-Sensor przynosi zyski również w związku z:
• polepszeniem wydajności kombajnowania
• minimalizacją wylegania
• zwiększeniem zawartości białka

5.jpg

Pomiar zapotrzebowania na nawożenie azotowej za pomocą N-Tester pozwala na precyzyjne określenie właściwej dawki oraz czasu jej aplikacji. (Zdjęcia: Agri Con Sp. z o.o.)



Kalkulacja

Cena kompletnego systemu wynosi od ok. 110 tys PLN za N-Sensor pasywny do ok. 160 tys za model ALS. W skład zestawu, oprócz samego N-Sensora wchodzą: terminal agronomiczny z oprogramowaniem, N-Tester oraz program wsparcia zawierający doradztwo nawozowe.
Średnie zyski uzyskiwane przy pomocy N-Sensora to ok. 400 PLN/ha, a więc inwestycja jest już opłacalna dla gospodarstw o powierzchni od 200 ha.
Na stronie internetowej firmy Agri Con (www.agriconpolska.pl), można znaleźć kalkulator, który po wstawieniu indywidualnych informacji o produkcji roślinnej, powierzchni gospodarstwa i innych parametrów, pozwala oszacować zyski jakie może przynieść N-Sensor®.

7.jpg

Osiągane efekty różnią się w każdym roku. Rezultaty zależą od warunków pogodowych w danych latach. (Źródło: Agri Con Sp. z o.o.).



Kompatybilność

System N-Sensor® jest kompatybilny z większością urządzeń aplikujących obecnych na rynku, między innymi Amazone, Boogbale, Rauch, Bredal, Lemken, Damman.
Precision Farming Box -precyzyjne nawożenie na podstawie map glebowych.
Precision Farming Box® będący elementem systemu Yara N-Sensor®, obsługuje również zabiegi precyzyjnego nawożenia na podstawie map zasobności glebowej.

8.jpg

Celem zmiennego dawkowania regulatorów wzrostu jest zabezpieczenie wysokich plonów przez uniknięcie wylegania i uniknięcie skutków ubocznych zbyt wysokiej dawki (Zdjęcia: Kłos Sp. z o.o.)



To działa!

„Dzięki systemowi nawożenia azotowego Yara N-Sensor®, zużyłem w sezonie 2009 25% mniej nawozów azotowych niż zwykle, przy czym plon zwiększył się średnio o 15%”, mówi Bronisław Szembowski, Prezes spółki Agro Pool Prima Sp. z o.o. w Trankwicach. „Inwestycja zwróciła się już po pierwszym sezonie, a dzięki rzetelnemu szkoleniu operatorów i agronomów oraz specjalistycznemu doradztwu nawozowemu ze strony Agri Con, obsługa systemu nie stanowiła problemów. Spodziewam się dodatkowych zysków dzięki stosowaniu zmiennego dawkowania nawozów podstawowych za pomocą PF Box® oraz systemom Autopilot dostarczonym przez Agri Con”.

10.jpg

N-Sensor w gospodarstwie Agro Pool Prima w Trankwicach. (Zdjęcia: Agro Pool Prima Sp. z o.o.)



Zaintersował Cię ten artykuł? zapraszamy do dyskusji na forum

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj