Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ziemniak w roli głównej

Napisany przez agrofoto, 02 wrzesień 2014 · 464 wyświetleń

Ziemniak w roli głównej Spotkanie profesjonalnych producentów ziemniaka w Boninie.

Firma Syngenta przy współudziale Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR-PIB, zorganizowała 12 sierpnia w Boninie specjalną konferencję dla profesjonalnych producentów ziemniaka. Na spotkanie pod nazwą „Aleja Gwiazd” przybyło wielu znakomitych gości. Wśród nich byli zarówno kluczowi plantatorzy ziemniaka z zachodniej i centralnej Polski, przedstawiciele przemysłu, naukowcy, jak i wielu dziennikarzy prasy rolniczej.
Podczas konferencji została zaprezentowana nowość Carial Star – „wschodząca gwiazda” wśród fungicydów do zwalczania alternariozy i zarazy ziemniaka. Szeroko poruszane były tematy dotyczące rynku ziemniaka, nowoczesnych technik uprawowych z Polski, Europy i świata, właściwej diagnostyki plantacji oraz programów zintegrowanej ochrony.
Spotkanie składało się z dwóch części, wykładowej oraz polowej. Pierwsza z nich obejmowała prezentacje ekspertów, którzy na co dzień mają styczność z uprawą ziemniaka i jej wyzwaniami. Głos w tej kwestii zabrała prof. dr hab Józefa Kapsa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie.


Pani Profesor, przedstawiła najnowsze wyniki badań Grupy Euroblight , która jest europejską siecią badań nad zarazą ziemniaka. Jednocześnie zaznaczyła, że ziemniak stanowi trzecią pod względem ważności uprawę żywieniową po ryżu i pszenicy na świecie, dlatego też odpowiednia ochrona ma tutaj kluczowe znaczenie. Przy tej okazji demostrowała na zdjęciach labolatoryjnych skuteczność działania Carial Star na gatunkach grzybów z rodzaju Alternaria.
Oprócz interesujących informacji na temat rynku ziemniaka i sadzeniaków, pan Przemysław Urbaniak, Crop Field Expert firmy Syngenta przedstawił wyniki doświadczeń najważniejsze zalety Carial Star.


Załączony obraz


Dzięki połączeniu dwóch silnych substancji aktywnych – difenokonazolu oraz mandipropamidu jednoczesnie zwalcza alternariozę i zarazę ziemniaka, czyli dwie najważniejsze choroby siejące spustoszenie w uprawach ziemniaka. Produkt jest łatwy w użyciu, nie wymaga mieszania, ma niska dawkę oraz krótki okres karencji. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką odpornością na zmywanie przez deszcz – już nawet po 15 minutach od wykonania zabiegu produkt zachowuje swoją skuteczność.
W drugiej części spotkania, podczas pokazów polowych goście mogli zapoznać się z wynikami działania najnowszych produktów i programów ochrony z oferty firmy Syngenta, oraz praktycznymi informacjami dotyczącymi ich stosowania.

Załączony obraz


Tą część przedstawiali gościom zarówno eksperci Syngenta jak i dr. Jerzy Osowski z Pracowni Ochrony Ziemniaka w Boninie.
Z tej samej pracowni, dr . J Urbanowicz zaprezentował działanie przyszłego produktu z gałęzi herbicydów – Arcade. Jest to produkt zwalczający chwasty jedno i dwu liścienne występujące przy uprawie ziemniaka, który stosować będzie można przed jego wschodem, a także wkrótce po wschodach.


Z innych praktycznych informacji przekazanych przez ekspertów, można było dowiedzieć się również o programach ochrony ziemniaka jak również zapoznać się z kolekcją odmian tej rośliny przedstawioną przez panią mgr Irenę Stypę z Zakładu Hodowli Nasion.

Załączony obrazPrzez cały czas trwania konferencji, na placu wystawowym obecne były stoiska firm oferujących produkty zwiazane z produkcją ziemniaka.
Spotkanie zakończył bankiet w plenerze, podczas którego goście mogli spróbować potraw z ziemniakami w roli głównej. Zainteresowaniem cieszyła się także pamiątkowa sesja zdjęciowa „Alei Gwiazd” z Carial Star.

Konferencja w Boninie stała się okazją do dyskusji i wymiany spostrzeżeń, dzięki czemu z pewnością przyczyni się do wzrostu fachowej wiedzy plantatorów i okaże się pomocna w codziennej pracy.

Załączony obraz
Pobierz

Załączony plik  visual Carial_Star_210x297+3mm.pdf (2,54MB)
pobrań: 62