Skocz do zawartości
Zdjęcie

Dzień Otwarty Papryki

Napisany przez agrofoto, 29 lipiec 2014 · 811 wyświetleń

Dzień Otwarty Papryki Na zaproszenie firm Syngenta Polska i Yara Poland uczestniczyliśmy w święcie papryki w gospodarstwie Państwa Renaty i Wiesława Grotek, we wsi Kozłów gm. Wyśmierzyce.
Współorganizatorami imprezy były firmy: Agrimpex oferujący agrowłókniny i folie do tuneli oraz F.H.U.Farmer producent tuneli ogrodniczych i akcesoriów do tuneli.
Przedstawiciel firmy Syngenta, Zbigniew Chuchnowski, zaprezentował odmiany papryki przeznaczone do uprawy tunelowej, te najnowsze jak i te starsze oraz nowe odmiany cukinii.


Załączony obraz


Syngenta zaprezentowała również nowe technologie w ochronie roślin warzywniczych oraz preparat Skorpion 325 SC, który w tym roku uzyskał nowe rejestracje w etykiecie, w tym paprykę.
Skorpion 325 SC jest przełomowym fungicydem w uprawach warzywniczych, przewyższającym dotychczasowe rozwiązania w zwalczaniu chorób zaliczanych do grupy tzw. plamistości liści – mówił Wojciech Juńczyk z Syngenty. Przedstawił też sposób działania, główne zalety i technologię stosowania preparatu.


Załączony obraz


Wiele też powiedziano o Integrowanej Ochronie roślin (IO), jako priorytetowym zadaniu Syngenty.
Głównym celem IO jest nie tyle ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, ile bardziej świadome ich wykorzystywanie, a w sytuacjach, w których jest to możliwe – sięganie również po inne niechemiczne metody walki z chorobami i szkodnikami.
Technologie nawożenia i nawadniania omówił przedstawiciel firmy Yara Poland Pan Wojciech Wojcieszek

Załączony obraz


Przedstawił kompleksowy program nawożenia począwszy od przygotowania podłoża do rozsad, poprzez dokarmianie roślin w trakcie produkcji rozsady, właściwe – oparte o analizę gleby – uzupełnienie składników przed sadzeniem roślin na miejscu stałym, aż po nawożenie pogłówne w trakcie wegetacji. Prelegent podkreślił wrażliwość papryki na chlorki i wynikający stąd odpowiedni dobór nawozu przedwegatycyjnego. Np z granulowanych nawozów YaraMila nadają się do tego celu jedynie Complex oraz Cropcare – poinformował przedstawiciel firmy.
Najlepszą metodą podawania składników pokarmowych w trakcie wegetacji jest fertygacja, czyli podlewanie roślin roztworem rozpuszczonych nawozów – mówił Pan Wojciech Wojcieszek. Następnie przedstawił propozycje programów fertygacji papryki i innych gatunków warzyw uprawianych w nieogrzewanych tunelach.
Od kilku lat przedstawiciele firmy Yara wspólnie z firma Syngenta organizują regularne szkolenia i konsultacje dla producentów upraw tunelowych z rejonu Radomia, w ramach których pomagają m. in. opracowywać optymalne programy fertygacji oparte na nawozach z serii Superba oraz saletrze wapniowej Calcinit. Magnez uzupełniany jest w pożywce w zależności od fazy: saletrą magnezową Krista MAG lub siarczanem magnezu Krista MgS. Do dolistnego dokarmiania firma Yara proponuje nawozy z serii Kristalon.

Jak sprawdzają się programy nawożenia i ochrony roślin, a także konstrukcje i folie do tuneli w gospodarstwie Państwa Grotków mogliśmy przekonać się zwiedzając tunele z uprawami.
Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z imprezy.

więcej zdjęć : http://www.agrofoto....twarty-papryki/