Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sprzedaż przyczep rolniczych w czerwcu

Napisany przez agrofoto, 11 lipiec 2014 · 909 wyświetleń

Sprzedaż przyczep rolniczych w czerwcu Sprzedaż przyczep rolniczych ponownie wzrosła. W czerwcu zarejestrowano okrągłe 700 sztuk przyczep rolniczych. Jest to wzrost o 13,27 proc. w stosunku do czerwca 2013 (bez produkcji własnej). W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w maju zarejestrowano 24,78 proc. przyczep mniej – informuje agencja Martin&Jacob, monitorująca rynek rolniczy.Dobra sytuacja na rynku przyczep i ciągników trwa, z kolejnym miesiącem rośnie ilość zarejestrowanych przyczep. W czerwcu licznik stanął na 700 sztukach, co jest rezultatem o 13,27. proc. lepszym niż przed 12 miesiącami (biorąc pod uwagę wyłącznie przyczepy nowe, bez produkcji własnej). Rolnicy śmiało inwestują w swoje gospodarstwa i chętnie korzystają z przysługujących im dofinansowań. Istniała obawa, iż w momencie, kiedy ustawa zablokuje przyznawania homologacji na przyczepy „samoróbki”, rolnicy będą hamować nowe inwestycje w oczekiwaniu na dofinansowanie z PROW-u. Jak pokazuje obecna sytuacja na rynku, z używanych kupujący bez żalu przenieśli się na nowe przyczepy. Dodatkowo sprzedaż jest napędzana przez sezon. Lada moment rozpoczną się - lub już rozpoczęły się - żniwa - mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin&Jacob.

Roszady na podium

Pozycja lidera pozostała bez zmian. Pronar pod żadnym względem nie chce oddać koszulki lidera i z rejestracją na poziomie 257 sztuk w czerwcu dystansuje rywali (38,92 proc. wzrost w porównaniu do czerwca 2013). Zamiana nastąpiła zaś na pozycji drugiej. W ubiegłym miesiącu należała ona do firmy Metal-Fach, która w ubiegłym miesiącu zanotowała 79 sztuk. Ustąpiła tym samym miejsca producentowi z Mirosławca, licznik przyczep Metaltech w czerwcu zatrzymał się na 122 rejestracjach, co oznacza ponad 100 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Najwięksi przodem

Nikogo nie zaskoczy największa popularność przyczep o ładowności 10-12 t. W ubiegłym miesiącu 275 sztuk w tym przedziale (69 sztuk więcej niż przed miesiącem i 102 sztuki więcej niż przed rokiem). Drugą najpopularniejszą ładownością jest 8-9 t, na które zdecydowało się w czerwcu 127 kupujących (28 sztuk więcej niż rok temu). Trójkę najchętniej wybieranych zamykają przyczepy w przedziale 6-7 t. Zarejestrowano 108 sztuk w czerwcu, czyli tylko dwie sztuki więcej od przyczep o ładowności 13-17 t.Nowe pierwsze miejsce

Na najwyższym miejscu w zestawieniu rejestracji przyczep w czerwcu znalazło się województwo Wielkopolskie. To właśnie tam zakupiono 110 przyczep (36 więcej niż przed rokiem), odsuwając z prowadzenia województwo mazowieckie. Dotychczasowy lider osiągnął w czerwcu trzecią lokatę z 78 sztukami (14 mniej niż w czerwcu 2013). Lukę pomiędzy nimi, drugie miejsce, wypełnia województwo lubelskie, gdzie zakupiono 81 przyczep.