Sumi Agro dzieli się wiedzą o owadach zapylających

blog-0755972001403198890.jpgW ramach akcji edukacyjnej „Budujemy populację owadów zapylających” 10 czerwca br. firma Sumi Agro Poland w Ośrodku Hodowli Zagorowej „Garzyn” na Wielkopolsce zorganizowała spotkanie prasowe „Owady zapylające w produkcji rolniczej – teoria i praktyka”. Należy podkreślić, że już drugi rok firma Sumi Agro Poland kontynuuje tę akcję. Jej celem jest edukowanie osób związanych z produkcją rolniczą i ogrodniczą na temat znaczenia owadów zapylających oraz sposobów zapewniania im optymalnych warunków rozwoju. Narzędziem, które się wykorzystuje do realizacji tej kampanii są rozlokowane w różnych miejscach kraju spotkania organizowane dla grup rolników i ogrodników oraz dystrybutorów. Ponadto spółka już w roku ubiegłym realizowała inne działania w ramach tej akcji – m.in. przeprowadzono 20 wdrożeń poprawy sytemu zapylania w dużych gospodarstwach rolnych, a także przekazano 1000 sztuk małych gniazd murarki ogrodowej oraz 50 skrzyń z gniazdami tego owada. W tym sezonie, jak informowała Urszula Filipecka – Kierownik Działu Marketingu Sumi Agro Poland – skala tego przedsięwzięcia znacznie wzrosła. Wiosną bieżącego roku do wykorzystania w sadach produkcyjnych przekazano ogrodnikom kolejne 2500 sztuk pułapek gniazdowych murarki ogrodowej oraz 102 skrzynie z gniazdami – zaznaczała Urszula Filipecka.

Spółka Sumi Agro Poland wchodzi w skład japońskiej grupy Sumitomo Corporation, która aktualnie tworzy aż 790 spółek. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1919 r. i zatrudnia ponad 72 000 osób. Zakres działalności koncernu poza rolnictwem obejmuje wiele innych dziedzin przemysłu, m.in.: produkcję stali, statków i maszyn, tworzyw sztucznych. Głównym zakresem działalności jego

polskiego oddziału jest zaopatrywanie rolników w środki produkcji: środki ochrony roślin, materiał siewny i nawozy dolistne.

 

Bezpieczne bo sprawdzone

Podczas spotkania w Garzynie w zaprezentowanych wykładach podkreślano rolę owadów zapylających. Zwracano uwagę, że są tak samo ważnym elementem produkcji rolniczej, ogrodniczej, jak agrotechnika, nawożenie, czy ochrona.

Dr inż. Daniel Zawada z Sumi Agro Poland mówił o bezpiecznej ochronie roślin. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że firma w swojej polityce realizuje zadania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie zapylaczy, zarówno pszczoły miodnej, jak i innych gatunków dziko żyjących. Zgodnie z nią spółka wprowadza na rynek produkty charakteryzujące się niskim ryzykiem dla pszczół (np. Yamato 303 SE, Topsin M 500 SC, Mospilan 20 SP, Frupica 440 SC, Slippa), a więc należące do najbardziej „bezpiecznych” środków ochrony roślin. Wdrażając produkty, we współpracy z jednostkami naukowymi w kraju i za granicą prowadzimy szereg badań dotyczących bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz ich mieszania, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa zapylaczy. Ponadto wykonywane są np. badania nad oddziaływaniem substancji czynnych na pszczołę miodną, czy wpływ substancji czynnych w mieszaninie z adiuwantem na zapylacze – przekazywał dr D. Zawada

.

Acetamipryd oceniony korzystnie

Kolejny z wykładowców, mgr Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu na wstępie

swojego wystąpienia zaznaczył, że około 78% gatunków roślin jest owadopylna. Wskazał, że np. rzepak, łubin żółty wyka ozima, groch, to rośliny, dla których obecność zapylaczy jest bardzo korzystna, chociaż w pewnym stopniu są one samopylne. Podkreślił też, że w Polsce uprawia się wiele gatunków roślin, których plon jest wyłącznie lub prawie wyłącznie uzależniony od owadów (np. słonecznik, rośliny jagodowe, sadownicze, niektóre warzywnicze). W dalszej części swojego wykładu przedstawił wyniki przeprowadzonych z firmą Sumi Agro Poland doświadczeń, w których z wykorzystaniem izolatorów polowych oceniano wpływ różnych czynników ochrony roślin (m.in. substancje czynne insektycydów) na pszczołę miodną i inne gatunki zapylające. Przykładowo w badaniach, w których kombinacje stanowiły izolatory: 1-kontrola, 2-ze szkodnikami, 3-z zapylaczami, 4-bez owadów, 5-acetamipryd, 6-pyretroid, 7-mieszanina; ocena średniej ilości nasion w łuszczynie rzepaku (sztuki) najkorzystniej wypadła dla kombinacji 3 (z zapylaczami) – 26,81 szt., ale tylko nieznacznie mniejsza ich liczba została stwierdzona w kombinacji 5 (acetamipryd) – 25,17 szt. Obecnie zatrucia pszczół w ochronie roślin są na poziomie 1%, a kilkadziesiąt lat wstecz sięgały nawet 70% (lata 70. 50-70%) – informował mgr G. Pruszyński.

 

Pożyteczna, nieagresywna murarka

O możliwościach wykorzystania murarki ogrodowej w produkcji ogrodniczej informował dr Dariusz Teper z Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach. Doktor Teper zaakcentował na spotkaniu fakt, że zapylenie kwiatów entomofilnych roślin jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtańszym czynnikiem plonotwórczym. Głównym zapylaczem upraw w naszym kraju jest pszczoła miodna. Na drugim miejscu, ze względu na zapylenie niemal wszystkich upraw pod osłonami, są trzmiele. Trzecim gatunkiem, który zyskuje coraz większe znaczenie, jest murarka ogrodowa. I właśnie ta pszczoła odgrywa główną rolę w obecnie realizowanej akcji edukacyjnej Sumi Agro Poland – mówił dr D. Teper. Warto zwrócić uwagę na zalety wykorzystania tego owada do zapylania roślin uprawnych. Z dostępnych informacji wiadomo, że murarka ogrodowa oblatuje około 150 gatunków roślin, w tym niemal wszystkie uprawne; zimuje w stadium imago, co sprawia, że nie wymaga wiosennej inkubacji; okres jej lotu pokrywa się z czasem największego zapotrzebowania na owady zapylające w przyrodzie (kwiecień-maj); każdej komórce gniazdowej gromadzi średnio 200 mg pyłku; mimo posiadania żądła jest całkowicie nieagresywna; hodowla jest stosunkowo łatwa i nie wymaga wysokich nakładów finansowych i co ważne jest to nasz rodzimy gatunek. Wprowadzenie murarki na plantacje jest łatwe i nie wymaga dużych nakładów. Należy bowiem umieścić skrzynki gniazdowe, wraz z pęczkami trzcinowych rurek i kokonami murarki. Powinny być one wystawione co najmniej 2 tygodnie przed przewidywanym zakwitnięciem roślin. Następnie po około 3 tygodniach od wystawienia, pudełka z resztkami kokonów ze względu na możliwość rozwoju pasożytów należy zebrać i spalić. Pod koniec września zasiedlone rurki gniazdowe zbiera się z plantacji. Do dobrego zapylenia 1 ha np. jabłoni liczba samic murarki powinna wynosić ok. 700 szt., a na plantacji rzepaku 1500 szt. Ze względu na dość krótki zasięg lotu pszczół, kolonie najlepiej jest ustawiać w kilku punktach sadu lub plantacji rzepaku.

 

Nowe możliwości stosowania produktów Sumi Agro Poland

Na zakończenie spotkania Paweł Banach, Dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland przekazał, że firma rozszerza zakres rejestracji niektórych produktów. Tak stało się już w przypadku uznanego na rynku Mospilanu 20 SP. Aktualnie łączna liczba zastosowań na określony w nowej etykiecie rodzaj rośliny uprawnej i szkodnika przekracza 250, co czyni ten produkt insektycydem o najszerszym zakresie etykiety spośród preparatów zarejestrowanych na polskim rynku. Mospilan 20 SP jest insektycydem o dobrze poznanej charakterystyce ekotoksykologicznej i selektywności działania zarówno w odniesieniu do owadów szkodliwych jak i pożytecznych –podkreślał – dyrektor Paweł Banach. Niebawem zakończy się także procedura rozszerzenie zakresu stosowania, w uprawach rolniczych, sadowniczych warzywniczych i roślin ozdobnych fungicydu Topsin M 500 SC. Także w tym roku spodziewane jest poszerzenie zakresu rejestracyjnego preparatów Kendo 50 EW oraz Yamato 303 SE. Substancja czynna (cyflufenamid) pierwszego z wymienionych preparatów, to nowa formuła dająca duże możliwości zwalczania mączniaka w wielu uprawach, natomiast drugiego (tiofanat metylowy oraz tetrakonazol) – szeroki zakres zwalczania chorób w zbożach, rzepaku i buraku cukrowym.

UWAGA !!!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

Do pobrania:

Bezpieczeństwo w praktyce - dr. inż Daniel Zawada Sumi Agro Poland

Bezpiecze+ästwo w praktyce D Zawada 10 06.pdf

Ochrona pszczół w doświadczeniach - mgr Grzegorz Pruszyński Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu

Ochrona pszcz+-+é w do+Ťwiadczeniach polowych - G Pruszy+äski.pdf

Wykorzystanie murarki ogrodowej - dr Dariusz Treper Oddział Pszczelarstwa Instytut Ogrodnictwa w Puławach

Wykorzystanie murarki ogrodowej w produkcji rolniczej.pdf

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj