Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sprzedaż przyczep rolniczych w maju

Napisany przez agrofoto, 09 czerwiec 2014 · 850 wyświetleń

Sprzedaż przyczep rolniczych w maju Majowa sprzedaż przyczep potwierdziła dobrą sytuacje panującą na rynku. Zarejestrowano 561 sztuk. Oznacza to, że od kwietnia rynek urósł o 13 proc. Taki wynik oznacza również znaczny wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym – informuje agencja Martin&Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

W ślad za dobrą sprzedażą ciągników, poszły w maju przyczepy. Przy stałym założeniu, że z porównania wyłączamy te pochodzące z produkcji własnej, odnotowany wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 28 proc. (122 sztuki). Jednocześnie skurczył się rynek przyczep używanych, na którym liczba rejestracji w porównaniu z majem 2013 zmniejszyła się o 6 proc. Przed rokiem niemal połowę wszystkich zarejestrowanych w maju przyczep stanowiły „samoróbki”. Ponieważ rynek nie znosi próżni lukę powstałą w wyniku zmian prawnych zaczynają pomału wypełniać przyczepy nowe. Jeżeli producenci zdecydują się teraz na bardziej prokliencką politykę, ten wynik może być jeszcze lepszy. Tym bardziej, że przyczepowy sezon przed nami. – mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin&Jacob.

Pronar nie zwalnia
W porównaniu z rokiem poprzednim, niemal wszyscy producenci z pierwszej piątki, odnotowali w maju wzrost sprzedaży. Pierwsze miejsce z wynikiem 173 rejestracji zajął Pronar. Producent z Narwi poprawił ubiegłoroczny rezultat o 18 proc. Na miejscu drugim ze stratą 80 sztuk do lidera uplasował się Metal-Fach (+ 35 proc.). Przyczepy z Sokółki to obecnie 15 proc. rynku. Na najniższym stopniu podium, z 84 sprzedanymi sztukami, znalazł się w maju Metaltech. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 75 proc.

Duże przyczepy – duża popularność
Kolejny miesiąc z rzędu, największą popularnością cieszyły się przyczepy o ładowności 10-12T. W maju zarejestrowano ich 206 sztuk. To o 30 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Nieco więcej sprzedało się przyczep o ładowności 8000-8999 kg. W tym miesiącu na drogi wyjechało 110 sztuk o takim tonażu (o 14 więcej niż przed rokiem). W porównaniu z majem 2013 sporo stracił segment 6000-6999 kg. Zarejestrowano tylko 86 takich przyczep. To wynik gorszy od ubiegłorocznego o 29 proc.

Lider niezmienny
Pierwsze miejsce wśród województw niemal tradycyjnie zajęło województwo mazowieckie. Rolnicy z Mazowsza zarejestrowali w maju 85 przyczep rolniczych. Za nimi, z ilością 68 sztuk, uplasowało się województwo lubelskie. Podium na rynku przyczep rolniczych w maju zamyka Małopolska. Do drugiego miejsca zabrakło mu zaledwie 7 sztuk (61 rejestracji). Duża różnica dzieli zaś podium z miejscem czwartym. Rolnicy w województwie podlaskim zakupili bowiem 44 sztuki przyczep rolniczych, tylko o jedną sztukę więcej niż w województwie łódzkim (43 sztuki).


Zdjęcie: http://www.agrofoto....8-pronar-t6701/