Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sposoby ograniczania strat po gradobiciu w uprawach sadowniczych.

Napisany przez agrofoto, 03 czerwiec 2014 · 588 wyświetleń

Sposoby ograniczania strat po gradobiciu w uprawach sadowniczych. W ciągu ostatnich kilku sezonów w wielu regionach sadowniczych grad wyrządził olbrzymie zniszczenia zarówno w plonie, jak i w drzewostanie. Owoce pocięte przez gradziny szybko gniją, a przez uszkodzoną mechanicznie korę na drzewach (fot. 1) dochodzi do infekcji chorobami kory i drewna, ale również bakteryjnymi, takimi jak zaraza ogniowa lub rak bakteryjny.

Ogromne problemy jakie powstają na plantacjach skłaniają producentów do poszukiwania rozwiązań, które pozwalają na ograniczanie strat. Jednym z rozwiązań jest stosowanie fungicydów które pomogą ograniczyć infekcje i gnicie owoców. Takim działaniem wykazuje się tiofanat metylu, substancja aktywna preparatu Topsin M 500 SC. Jej specyfika pozwala na ochronę przed szerokim spektrum patogenów. W efekcie zastosowania preparatu rany na owocach goją się, dzięki czemu małe uszkodzenia się zabliźniają (fot. 2) i część plonu kwalifikuje się jeszcze do sprzedaży deserowej. Pozostała część nie zgnije na drzewie i może być sprzedana na potrzeby zakładów przetwórczych. Rany na pędach zasychają i zarastają szybciej tkanką kalusową, łagodząc w ten sposób uszkodzenia i zabezpieczając przed porażeniem przez wymienione wcześniej choroby grzybowe i bakteryjne.

Załączony obraz

(fot.2)


Program ochrony po gradobiciu najczęściej składa się z dwóch zabiegów preparatem Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha w ilością wody 500-700 litrach wody na hektar. Do zabiegu warto też dodać preparat zawierający kaptan, zgodnie z zaleceniami zawartymi w jego etykiecie-instrukcji stosowania.

Informacje prasowe Sumi Agro Poland