Skocz do zawartości
Zdjęcie

Arrest – nowość w zapobieganiu osypywania się nasion rzepaku i roślin strączkowych

Napisany przez agrofoto, 21 maj 2014 · 624 wyświetleń

Arrest – nowość w zapobieganiu osypywania się nasion rzepaku i roślin strączkowych Firma Arysta LifeScience wprowadza na rynek nowy preparat do stosowania przed zbiorem rzepaku i roślin strączkowych uprawianych na suche nasiona. Arrest skleja łuszczyny oraz strąki tym samym zapobiega osypywaniu się nasion przed i w trakcie zbioru.

Rzepak dojrzewa nierównomiernie zarówno na jednej roślinie jak i w różnych częściach pola. Może mieć na to wpływ mozaikowatość gleb, nierównomierne nawożenie i nawodnienie; jak również to, że łuszczyny grona pędu głównego dojrzewają wcześniej niż łuszczyny na pędach bocznych. Osypywaniu ulegają zwłaszcza najwcześniej dojrzewające łuszczyny i strąki na pędzie głównym, które dają zasadniczy, najlepszej jakości plon. Pękanie łuszczyn może też być nasilone przy niesprzyjających warunkach pogodowych takich jak deszcze lub silny wiatr. Innym ważnym aspektem jest zabezpieczenie upraw następczych - samosiewy rzepaku i grochu są uciążliwymi chwastami wymagającymi dodatkowych nakładów na ich zwalczanie. Należy też pamiętać, że nowsze odmiany rzepaku mają często mniejszą odporność na pękanie łuszczyn, dlatego warto zadbać o redukcję osypywania, ponieważ to przekłada się na wyższy plon.
Arrest jest specjalistycznym polimerem, stosowanym przed zbiorem rzepaku i roślin strączkowych. Po zastosowaniu preparat tworzy cienką półprzepuszczalną membranę polimerową na roślinie. Dzięki temu ogranicza pękanie łuszczyn i strąków oraz związane z tym osypywanie się nasion i straty plonu. Arrest nie zakłóca naturalnych procesów życiowych rośliny ponieważ wytworzona membrana jest półprzepuszczalna – zachodzi przez nią transpiracja wody z rośliny ale nie przepuszcza wody opadowej. Do wytworzenia membrany nie jest konieczne światło, dlatego Arrest może być stosowany również w godzinach wieczornych.


Załączony obraz

Kliknij, aby powiększyćUwagi:
- dawka wody: 150-300 l/ha, oprysk średniokroplisty. W uprawach o dużym zagęszczeniu łanu stosować wyższą z zalecanych dawek.
- w przypadku stosowania łącznie z preparatami używanymi do desykacji zawierającymi glifosat lub dikwat, przestrzegać zaleceń umieszczonych na etykiecie
- jak najszybciej po zabiegu należy umyć dokładnie opryskiwacz wodą z dodatkiem preparatu służącego do mycia opryskiwaczy lub zwilżacza niejonowego aby usunąć pozostałości preparatu Arrest z opryskiwacza


Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk