Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nowe ciągniki rolnicze – w marcu na rynku pozytywnie

Napisany przez agrofoto, 07 kwiecień 2014 · 1517 wyświetleń

Nowe ciągniki rolnicze – w marcu na rynku pozytywnie Wiosna w naszym polskim rolnictwie, zaczęła się bardzo dobrze, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na zakup traktorów. Nowe możliwości, rozwój technologi przyczynił się do tego, że w marcu rolnicy znacznie chętniej kupowali traktory niż w poprzednim miesiącu. Jak podaje firma Martin&Jacob, która stale monitoruje rynek rolniczy w marcu bieżącego roku zarejestrowano, aż 1602 nowe ciągniki rolnicze, w porównaniu do lutego jest on lepszy o 58 % i tylko o 4 % mniejszy niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Nie jest to jednak wynik rekordowy, przypominamy, że w 2012 roku odnotowano, aż 2066 zarejestrowanych maszyn. Można jednak przyznać, że maszyny kupione w tamtym okresie służą rolnikowi po dziś dzień, także użyteczność może być wysoka.


"Taki rezultat przy braku zewnętrznego finansowania pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. W nadchodzącym miesiącach sprzedaż powinna się utrzymać na zbliżonym poziomie lub nieznacznie niższym" – mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin&Jacob. "Wzrost sprzedaży następuje zgodnie z prognozami i z trendem. Tegoroczny wynik to także dowód na to, że pomimo braku kroplówki w postaci funduszy unijnych polscy rolnicy są gotowi do inwestowania własnych środków".


New Holland pierwszy

Bez zamian na pierwszym miejscu, króluje marka New Holland, która w marcu zarejestrowała 329 ciągników. Jest to, aż o 92% więcej niż w poprzednim miesiącu i tylko o 10 sztuk (3 %) mniej niż w roku ubiegłym. Na drugim miejscu pojawiła się czeska marka Zetor, która sprzedała w marcu 207 sztuk, co daje 37% więcej niż w poprzednim miesiącu, jednak o 16% mniej niż w roku ubiegłym. Kolejno zakwalifikował się John Deere, który zarejestrował 179 ciągników czyli o 77% więcej niż w lutym i 36 % mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się marka Kubota, która po raz pierwszy znalazła się tak wysoko w notowaniach. Kubota zarejestrowała 169 maszyn, co daje aż 357% więcej niż w 2013 roku. Marka Belarus odnotowała w porównaniu z poprzednim rokiem 173 proc. wzrost sprzedaży. W marcu 2014 roku zarejestrowano 60 białoruskich ciągników.

Hit!

Liderem na rynku traktorów jest Zetor Major 80, którego w marcu zakupiono 44 sztuki, co daje o 5 sztuk więcej niż w lutym. Kolejnym najchętniej wybieranym modelem ciągników jest L5040 marki Kubota, zarejestrowano ich aż 39 sztuk czyli o 15% więcej niż w lutym. Oraz model Kubota M9960 z 36 kupionymi traktorami.


Mazowieckie poza zasięgiem
Najsilniejszym województwem w tej klasyfikacji jest województwo mazowieckie, na którym łącznie zarejestrowano aż 345% traktorów. Jest to, aż o 3% więciej niż w marcu. Na drugim miejscu, znajdują się tereny Wielkopolskie, w którym zakupiono 215 sztuk co stanowi wzrost o 16% w porównaniu do ubiegłego roku w tym samym okresie. Kolejno jako trzecie województwo, w którym zakupiono największa liczbę ciągników jest Lubelszczyzna. Tam kupiono 149 nowych maszyn.


Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w marcu 2014 (mierzona liczbą rejestracji)
Załączony obraz
Źródło: AgriTrac 2005-2014 na podstawie danych z CEPiK

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych od stycznia do grudnia 2014 (mierzona liczbą rejestracji)
Załączony obraz
Źródło: AgriTrac 2005-2014 na podstawie danych z CEPiK

fot. http://www.agrofoto....-unia-mx-3000l/