Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak chronić świnie przed ASF ?

Napisany przez agrofoto, 24 luty 2014 · 1356 wyświetleń

Jak chronić świnie przed ASF ? Kilka dni temu, pojawiła się w mediach wiadomość dotycząca Afrykańskiego pomoru świń. Jest to choroba wirusowa, która może być śmiertelna. Występuje głownie w Afryce (stąd jej nazwa) i niedawno dotarła do Europy. Coraz więcej państw zmaga się z tą chorobą, a już odnotowano kilka przypadków w naszym kraju. Jak podają kontrole hodowli trzody chlewnej, rolnicy muszą zachować najważniejsze środki ostrożności.

We wschodniej części Mazowsza i w województwie podlaskim odnotowano już kilka przypadków choroby ASF.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, w związku z pojawieniem się ASF w Polsce, zorganizował spotkanie dotyczące negatywnych skutków gospodarczych dla przetwórców, producentów i eksporterów. W związku z tym podjęto już pełne działania, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzenienia się wirusa na terenach naszego kraju.

Niestety afrykański pomór świń, rozwija się bardzo szybko. Trzeba szczególnie teraz obserwować zwierzęta, gdyż zauważalne objawy widoczne są dopiero przed śmiercią.

Załączony obraz


Objawy ASF
- Najpierw pojawia się wysoka gorączka. U świń objawia się całkowicie inaczej niż w przypadku człowieka. Zwierzę jest bardziej ruchliwe i ma większy apetyt. Gorączka trwa kilka dni i trudno ją zauważyć, a może mieć temperaturę nawet 42 stopni Celsjusza. Dlatego już teraz sprawdź temperaturę swoich świń.
- Tuż przed śmiercią, (około 48h) objawy są znacznie większe. Pojawia się sinica uszu, brzucha i innych części ciała, biegunka z krwią, wydzielina z nosa, wymioty oraz duszności. Maciory prośne z reguły ronią.
Śmiertelność tej choroby sięga 80-100%. Na dzień dzisiejszy nie opracowano szczepionki, która skutecznie chroniłaby świnie przed chorobą. Wirus jest oporny na środki chemiczne i temperaturę. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, szczególnie poprzez wydaliny, które dostają się do środowiska. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

Załączony obraz


Obecnie zalecanym środkiem w przypadku tego problemu jest Virkon S firmy Bayer. Używa się go w stężeniu 1:800. Warto zauważyć, że jest on dużo poniżej zalecanych stężeń do ogólnej dezynfekcji.
Warto wiedzieć:
- Virkon S rozcieńcza się w 1:800 i jest stosowany do dezynfekcji pomieszczeń. Należy bardzo dokładnie spryskać nim pomieszczenie dla świń.
- Virkon S zawiera wele składników, które łącznie mają silniejsze działanie
- W krótkim czasie oddziałuje na patogen (ok 10 min)
- Działa w niskich temperaturach (+4)

Załączony obraz


Ważne!
Produkt bakteriobójczy, należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę oraz ulotkę informacyjną.