Skocz do zawartości
Zdjęcie

Polscy Klienci w fabryce i muzeum Manitou

Napisany przez agrofoto, 26 lipiec 2013 · 1222 wyświetleń

W dniach 25-27 czerwca użytkownicy ładowarek teleskopowych Manitou odwiedzili fabrykę maszyn we francuskim Ancenis. Do atrakcji wyjazdu należały: zwiedzanie fabryki, centrum logistycznego i muzeum maszyn Manitou, wizyta w lokalnej winiarni oraz sam nocleg w miejscowym XIII-wiecznym chateau należącym do słynnych Zamków nad Loarą.

Pełna wrażeń wycieczka do siedziby marki Manitou w Ancenis (Kraj Loary, zachodnia Francja) polskich użytkowników tych ładowarek teleskopowych odbyła się w dniach 25-27 czerwca 2013. Miejscowość Ancenis to nie tylko lokalizacja fabryki maszyn Manitou, ale również centrum logistycznego, biura filii francuskiej, czołowej siedziby Grupy Manitou oraz muzeum marki.


Załączony obraz
Maszyny Manitou gotowe do dystrybucji


Podczas wizyty gościom towarzyszyli ich opiekunowie z sieci dealerskiej Manitou Polska oraz sam Marcel Braud – prezes zarządu Grupy Manitou i wynalazca maszyn MANITOU.


Załączony obraz
Polscy Klienci i dealerzy w towarzystwie Marcela Braud - w czapce z daszkiem -prezesa zarządu Grupy Manitou


Wycieczkę rozpoczęto od wysłuchania prezentacji o Grupie Manitou i wizyty w zakładzie produkcyjnym. Było, co zwiedzać, ponieważ fabryka o powierzchni 42 ha zatrudnia aktualnie około 1400 pracowników. Produkcja ładowarek teleskopowych w fabryce (od 40 do 60 sztuk dziennie) odbywa się równolegle na dwóch liniach montażowych. Najciekawszym fragmentem linii montażowej jest punkt weryfikacji jakości oraz montażu wysięgników teleskopowych i monobloków, które przez samego producenta są uznawane za najważniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające części ładowarek Manitou.


Załączony obraz
Wnętrze fabryki Manitou w Ancenis


Po wizycie w fabryce goście z Polski mieli okazję obserwować pracę operatorów Manitou na placu testowym znajdującym się bezpośrednio przy zakładzie. Każda maszyna Manitou opuszczająca fabrykę jest tu poddawana kilkugodzinnym testom praktycznym, w tym dźwiganiu ładunków cięższych o około 20 proc. od maksymalnego udźwigu podawanego
w specyfikacjach technicznych maszyn.


Załączony obraz
Ładowarka Manitou na placu testowym


Kolejnym punktem programu była wizyta w centrum logistycznym części zamiennych. Budynek o powierzchni 22 tys. m² i 1,3 km linii transportowych, który każdego dnia przyjmuje 60 ton nowych części, szczyci się perfekcyjną logistyką.


Załączony obraz
Wnętrze centrum logistycznego części zamiennych


W muzeum Manitou goście poznali bliżej historię marki i Grupy Manitou – firmy nietypowej, bo choć wyrosła na globalną korporację, zachowała rodzinny charakter i organizację. Firma została założona w 1953 roku pod nazwą "Braud & Faucheux" przez Andrée Braud i Henri Faucheux. Zarządzanie firmą państwo Braud szybko powierzyli swojemu synowi, Marcelowi Braud, wnuczkowi Alexandra Braud - założyciela przedsiębiorstwa „Braud” produkującej maszyny rolnicze.

Załączony obraz
Wnętrze muzeum Manitou


Początkowo firma "Braud & Faucheux" miała zdywersyfikować ofertę produktową przedsiębiorstwa „Braud” poprzez produkcję dźwigów i betoniarek. Jednak, gdy w 1958 roku młody Marcel Braud wpadł na innowacyjny pomysł odwrócenia schematu ciągnika rolniczego i dodania do niego masztu oraz hydrauliki, firma "Braud & Faucheux" zaczęła szybko rozwijać się w zupełnie innym od zakładanego kierunku, rozpoczynając produkcję pierwszych terenowych wózków widłowych.


Załączony obraz
Model MC5 z 1958 roku – pierwszy terenowy wózek widłowy Manitou


W 1973 roku firma „Braud-Faucheux” przeniosła się z warsztatu garażowego do przemysłowej okolicy na północ od Ancenis, a w 1981 roku zmieniła nazwę na Manitou, jej czołowej marki. Rok później powstała pierwsza ładowarka teleskopowa Manitou. Od tamtej firma szczyci się tworzeniem wysokiej jakości maszyn na rynki rolniczy, budowlany i przemysłowy, takich jak: obrotowe ładowarki teleskopowe, innowacyjne podesty robocze czy ładowarki dla rolnictwa premium z opatentowanym przez Manitou joystikiem JSM. Sam Marcel Braud do dziś piastuje fukcję prezesa Grupy Manitou i pozostaje jej większościowym właścicielem, a mała miejscowość Ancenis dalej stanowi serce firmy.

Załączony obraz
Marcel Braud pracuje na terenowym wózku widłowym MC5


Załączony obraz

Ważniejsze daty w historii maszyn marki Manitou

Załączone miniaturki

  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz