Norweska czerwona podbija Europę

logo_konrad.gif



Norwegia znana jest przede wszystkim z hodowli łososia i wydobycia ropy naftowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ogromną rolę w kraju wikingów odgrywa hodowla bydła mlecznego. 23 listopada br. na zaproszenie Ambasady Królestwa Norwegii oraz Norweskiej Federacji Hodowców Bydła GENO Global oraz firmy PH Konrad, uczestniczyliśmy w Lublinie w bardzo ciekawym seminarium poświęconym promocji rasy norweskiej czerwonej (nrf), a przede wszystkim jej krzyżówek z bydłem rasy hf.

Norweska firma Geno Global zajmuje się hodowlą i rozrodem rasy nrf. Działa na zasadach spółdzielczych i skupia wszystkich, krajowych hodowców bydła mlecznego. Geno funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 76 lat i zatrudnia 230 pracowników, głównie w dziele badań i rozwoju.


Priorytet: zdrowie i płodność



Informacji o rasie norweskiej czerwonej oraz prezentacji jej programu hodowlanego dokonał dyrektor zarządzający Geno – Tor Arne Sletmoen.
W Norwegii populacja krów mlecznych liczy około 25 tysięcy krów, z czego 97% pogłowia stanowi rasa norweska czerwona. Aż 98 % pogłowia objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a 90% jest inseminowane. Gdzie tkwi sekret nrf-a? W jej wyjątkowych walorach, które najlepiej odzwierciedlają wyniki oceny użytkowości mlecznej za 2010 rok. I tak, średnia, roczna wydajność od krowy to 7200 kg mleka, w tym 4,2% tłuszczu i 3, 4% białka; średnia zawartość komórek somatycznych w 1 ml mleka wynosi tylko 127 500, okres międzywycieleniowy trwa 373 dni, a martwe porody stanowią 2,5% wszystkich wycieleń. 60% bydła jest bezroga, a w ofercie firmy Geno znajdują się 3 buhaje dające gwarancję, że ich potomstwo urodzi się bezrogie.
Warto podkreślić, że w najlepszych oborach farmerzy uzyskują od rasy nrf ponad 11 tysięcy kg mleka. W opinii dyrektora A. T. Sletmoena norweski program hodowlany rasy nrf jest unikalny, ze względu na to, że od początku działalności firmy Geno praca hodowlana skupiała się nie na wysokiej mleczności krów, ale cechach związanych z ich dobrą zdrowotnością i płodnością.

Nasienie w żelu




Warto podkreślić, że nasienie rasy norweskiej czerwonej dostępne jest w najnowocześniejszej technologii w rozrodzie krów czyli Spermvital. Na czym polega innowacyjność tej technologii wyjaśniała hodowcom Kristin Borresen z firmy Geno.

  • Idea technologii Spermvital polega na przedłużeniu życia plemników po zabiegu inseminacji poprzez unieruchomienie komórek nasienia w specjalnym żelu. Długość życia nasienia Spermvital wynosi 48 godzin i jest 2 razy dłuższa od konwencjonalnego. Badania dowiodły, że skuteczność takiego nasienia jest 2 razy większa od tradycyjnego.


Nasienie Spermvital jest dostępne również w Polsce, za pośrednictwem firmy Konrad. Kosztuje więcej niż konwencjonalne, ale okazuje się, że przynosi hodowcy wymierne korzyści. Jakie?

  • Mniej czasochłonne jest wykrywanie rui, wyższy jest wskaźnik zapłodnień w stadzie, zmniejszeniu ulega liczba zabiegów inseminacji na ruję. W efekcie prowadzi to do zmniejszenia kosztów inseminacji i wzrostu płodności w stadzie – przekonywała K. Borresen.


Konkurencja dla czystych hf-ów?



W seminarium uczestniczył również zaproszony z Holandii gość – hodowca bydła mlecznego – Henk Schoonvelde. Farmer utrzymuje stado liczące 200 krów, o średniej wydajności wynoszącej około 9000 kg mleka rocznie.

  • Utrzymanie dobrego zdrowia i wysokiej mleczności krów czystej rasy przysparza o wiele więcej trudności i dużo więcej kosztuje niż w przypadku krów mieszańcowych. Między innymi z tego powodu moja farma była jedną z pierwszych w Holandii, która ( 10 lat temu) wprowadziła krzyżowanie międzyrasowe bydła mlecznego. W moim stadzie zdecydowaliśmy się na zastosowanie krzyżowania bydła hf z rasą norweską czerwoną i po latach doświadczeń okazało się to bardzo trafną i - co najważniejsze – opłacalną decyzją – przekonywał holenderski hodowca. - Krowy krzyżówkowe doskonale wykorzystują pasze, w okresie laktacji są w optymalnej kondycji. Mają silne nogi i racice, a ich porody przebiegają praktycznie bezproblemowo. Krowy są zdrowe, płodne i -co bardzo ważne – wydajnością nie ustępują sztukom rasy hf. Potwierdzeniem tych słów niech będą wyniki. Otóż zastosowanie w stadzie krzyżowania z rasą norweską czerwoną sprawiło, że w okresie 10 lat okres międzywycieleniowy skrócił się z 430 do 380 dni. Z 14 do 7% spadł poziom martwych urodzeń cieląt, i o 10 % zmniejszyło się brakowanie krów. W konsekwencji zyskaliśmy również na wzroście mleczności od krowy z 8500 do 9000 kg mleka.


Na koniec warto dodać, że na seminarium do Lublina przyjechało wielu hodowców i producentów mleka z całej Lubelszczyzny. Pod koniec spotkania czekała na nich miła niespodzianka. Loteria, w której można było wygrać atrakcyjne nagrody, między innymi porcje nasienia buhajów rasy nrf, również w formie żelu Spermvital.


1.jpg


dyrektor zarządzający Geno – Tor Arne Sletmoen




2.jpg


hodowca bydła mlecznego – Henk Schoonvelde z Holandii




3.jpg


Kristin Borresen z firmy Geno




4.jpg


uczestnicy seminarium

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj