Skocz do zawartości
Zdjęcie

AMISTAR XTRA 280 SC - nowy fungicyd

Napisany przez agrofoto, 31 październik 2012 · 1672 wyświetleń

Dodany obrazek


Do końca 2012 SYNGENTA spodziewa się rejestracji nowego fungicydu. AMISTAR XTRA 280 SC - przeznaczony jest do ochrony rzepaku przed chorobami występującymi w okresie kwitnienia:
- zgnilizną twardzikową
- czernią krzyżowych
- szarą pleśnią

Substancje aktywne preparatu to azoksystrobina (200 g/l) oraz cyprokonazol (80 g/l).

Azoksystrobina (z grupy strobiluryn) chroni rzepak zapobiegawczo i długotrwale przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią, zaś cyprokonazol działa interwencyjnie na zgniliznę twardzikową i czerń krzyżowych. Dlatego też AMISTAR XTRA powinien być stosowany zapobiegawczo lub interwencyjnie z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 61-69) w dawce 0,8-1 l/ha.

Niezależne badania wskazują, iż AMISTAR XTRA zapewnia efekt zieloności rzepaku i poprawia plonowanie nawet w przypadku braku porażenia chorobami.
Preparat powinien być dostępny w Polsce już wiosną 2013. W Czechach oraz na Słowacji Amistar Xtra jest już z sukcesem stosowany od kilku sezonów, uzyskując najlepsze efekty w ochronie przed zgnilizną twardzikową oraz przynosi najwyższy zwrot z inwestycji (badania niezależne – Związek Producentów Rzepaku).