Skocz do zawartości
Zdjęcie

Upalne żniwa na rynku nowych ciągników rolniczych

Napisany przez agrofoto, 16 sierpień 2012 · 1450 wyświetleń

Blisko 20 procentowy wzrost liczby rejestracji nowych ciągników rolniczych w lipcu może być oznaką, iż tegoroczny wynik sprzedaży przejdzie do historii. Pomimo występowania upalnej pogody oraz wzmożonej pracy na polach, rolnicy w dalszym ciągu odmładzają swój park maszynowy – komunikuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

Dodany obrazek


W lipcu rolnicy kupili i zarejestrowali 1963 nowe ciągniki rolnicze, o 4 proc. więcej niż w czerwcu tego roku oraz o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Tak dobrych informacji z tego rynku nie obserwowaliśmy od ośmiu lat. W pierwszych siedmiu miesiącach 2012 roku sprzedano blisko 13 tys. nowych ciągników rolniczych. Do rekordowego 2011 roku brakuje zaledwie 4tys. sztuk. Liczba fabrycznych traktorów rolniczych zarejestrowanych w ostatnich miesiącach powoli staje się podstawą do myślenia, iż w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord sprzedażowy. Dynamika wzrostu nie zwalnia tempa. Rolnicy, praktycznie od marca rejestruja podobną liczbę traktorów, która kształtuje się na poziomie 2 tys. sztuk - wyjaśnia Mariusz Chrobot, wiceprezes Martin & Jacob, firmy monitorującej rynek rolny.


Pozytywnych wieści na rynku rolnym nie brakuje. Z jednej strony rolnicy po zakupie nowego ciągnika rolniczego kupują nowy osprzęt rolniczy taki jak: przyczepy rolnicze, pługi, agregaty, siewniki i inne. Z drugiej strony utrzymujące się wysokie ceny płodów rolnych oraz możliwość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej napawa optymizmem firmy działające na tym rynku. Pieniądze na rynku są i miejmy nadzieję, iż taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach, a środki na modernizację sprzętu wpłyną na wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa, tym samym wydane pieniądze po kilku latach zwrócą się rolnikowi – dodaje Mariusz Chrobot.


Liderem od stycznia do lipca została marka New Holland. Rolnicy zakupili blisko 2,5 tys. ciągników tej marki. Sprzedaż wzrosła o 52,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku. Drugą najczęściej wybieraną marką był czeski Zetor. Marka sprzedała 1721 nowych ciągników rolniczych. Zostało zarejestrowanych o 754 sztuki więcej fabrycznych ciągników tej marki niż przed rokiem. Trzecie miejsce zajął amerykański koncern John Deere. 1648 rolników kupiło traktory tej marki.