Skocz do zawartości
Zdjęcie

Traktorem do setki w 3,2 sekundy

Napisany przez agrofoto, 07 maj 2012 · 1755 wyświetleń

Polskie Stowarzyszenie Tractorpullingu (PSTP) uczestniczyło w inauguracji sezonu Mistrzostw Europy Tractropullingu – zawodach, w których rolnicy, swoimi traktorami o mocy od kilkuset do kilku tysięcy koni mechanicznych, przeciągają specjalne sanie o wadze kilku ton.

Dodany obrazek


Zawody odbyły się w ostatnią niedzielę kwietnia w miejscowości Fuchtorf w Niemczech. Polskie Stowarzyszenie Tractorpullingu, które od tego roku jest pierwszym w historii oficjalnym polskim członkiem prestiżowej organizacji European Tractor Pulling Comittee (ETPC) zostało zaproszone na inaugurację cyklu Mistrzostw Europy po to, aby ucząc się na najlepszych wzorach, zorganizować tego typu zawody w Polsce jeszcze w tym roku.

Po 25 latach od powstania ETPC, moda na tractor pulling zawitała do Polski. Polscy rolnicy, którzy na potęgę wymieniają stare traktory na nowoczesne konstrukcje warte nawet kilkaset tysięcy złotych, coraz głośniej mówią o tym, że poza ciężką pracą na gospodarstwie liczy się również dobra zabawa i pasja. Nie zgadzają się ze stereotypem pijanego chłopa w walonkach i dzięki takim rozrywkom jak tractor pulling chcą promować nowoczesne oblicze polskiego rolnictwa.

Dodany obrazek
Mariusz Chrobot – prezes PSTP oraz Jan Buitenhuis – legenda tractorpullingu i Prezydent ETPC„Jestem pewien, że tractor pulling to kolejny przystanek w drodze, jaką polski rolnik przemierza, aby pokazać jak ogromne zmiany zachodzą na wsi. Rolnictwo staje się nowoczesne, dynamiczne, pełne wyzwań. - mówi Mariusz Chrobot, prezes i założyciel PSTP.

Tractorpulling to sport wywodzący się z USA. W dyscyplinach motorowych uważany jest za sport maszyn o największych i najmocniejszych silnikach na świecie, bo te sięgają nawet 15 tysięcy koni mechanicznych. Polega na przeciągnięciu traktorem specjalnej przyczepy o wadze wielu ton na torze o długości 100 metrów. Zwycięża ten zespół, który w trzech biegach zrobi to najlepiej i osiągnie tzw. Full Pull.

Dodany obrazek

Whispering Gigant – holenderski zespół Whispering GigantAgroFoto.pl było w Niemczech razem z Polskim Stowarzyszeniem Tractorpullingu. Więcej zdjęć z imprezy w galerii -> http://www.agrofoto....tractorpulling/