Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sytuacja na polach - 25 sierpnia 2011

Napisany przez agrofoto, 25 sierpień 2011 · 331 wyświetleń

Krajowa Federacja Producentów Zbóż ocenia stopień postępu prac żniwnych w kraju na poziomie 80%.

Dodany obrazek


W większości regionów żniwa zbliżają się ku końcowi, regiony gdzie jeszcze trwają to: Warmia, Mazury, Pomorze, Żuławy oraz województwo zachodniopomorskie. Z końcem sierpnia żniwa prawdopodobnie zakończą się w Polsce.

To jedne z najtrudniejszych żniw dla polskich producentów zbóż, ze względu na trudne warunki pogodowe poprzedzające i już w trakcie żniw. Skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych to: spadek plonów, porażenie chorobami, duża wilgotność ziarna, niższa liczba opadania. Najwięcej jest pszenicy o liczbie opadania 120-130 sekund, podczas gdy wymagana na cele konsumpcyjne to poziom 220 s dla pszenicy.

W najtrudniejszej sytuacji są producenci zbóż z województwa lubelskiego. Ponad 70% produkcji zbóż uprawianych na cele konsumpcyjne z tego województwa zostanie przeznaczona na cele paszowe, ze względu na przekroczone normy fuzarioz i niską liczbę opadania. Co znacznie obniży dochody producentów zbóż.

W sondowanych przez federację w dniu 24 sierpnia punktach skupu ceny za pszenicę konsumpcyjną wynosiły od 700 do 900 zł netto, natomiast za żyto konsumpcyjne oferowano 500-900 zł netto. Ceny zbóż paszowych wynoszą odpowiednio dla pszenicy 650-720 zł netto dla żyta 560-670 zł netto.

W czerwcu KFPZ szacowała tegoroczne zbiory zbóż na poziomie 24,9 mln t (bez kukurydzy). Ze względu na jeszcze trwające żniwa na północy Polski, we wrześniu podamy skorygowany pożniwnie szacunek zbiorów zbóż.

Rafał Mładanowicz
Prezes Zarządu
Krajowej Federacji Producentów Zbóż


więcej na http://www.agrofoto....olach-25082011/