Skocz do zawartości
Zdjęcie

Większe zyski dzięki dodatniemu bilansowi próchnicy

Napisany przez monika_adag_88, 11 kwiecień 2017 · 2871 wyświetleń

próchnica gleba plonar active humus kwasy humusowe nawożenie azotowe uprawy bilans próchniczy składniki pokarmowe w glebie
Większe zyski dzięki dodatniemu bilansowi próchnicy Na dużej części polskich gleb zaczyna uwidaczniać się drastyczny spadek poziomu próchnicy – badania wykazują, że w ostatnim dziesięcioleciu poziom próchnicy spadł nawet o 30%. Deficyt nawozów naturalnych oraz uproszczone zmianowanie systematycznie pogłębia ten problem. Każdy rolnik, który myśli o maksymalizacji zysków, a jednocześnie jest świadomy tego, co dzieje się z jego glebą, powinien pomyśleć, w jaki sposób może odbudować próchnicę w glebie, a przynajmniej zmienić bilans próchniczny w glebie na dodatni. Poziom próchnicy w glebie ma bowiem bardzo istotny wpływ na jej strukturę, zasobność w wodę oraz główne składniki pokarmowe.

Przy obecnych zmianach klimatycznych oraz rozłożeniu opadów na obszarze naszego kraju regularnie mamy do czynienia z niedoborem wody w kluczowych okresach dla wzrostu roślin. Krótkookresowe susze jesienne i wiosenne stają się regułą przez co niemożliwe staje się wykorzystanie potencjału plonotwórczego poszczególnych gatunków i odmian roślin uprawnych.

Załączony obraz

Poniżej tabela, która obrazuje jak zawartość materii organicznej wpływa na magazynowanie wody w wierzchniej warstwie gleby (do 30 cm).

Załączony obraz

Warto wiedzieć, że jedna jednostka próchnicy posiada kilkaset razy większe możliwości sorpcyjne aniżeli taka sama jednostka materii mineralnej. Humus ma również istotny wpływ na powstawanie i utrzymanie struktury agregatowej gleb. Próchnica jest również głównym magazynem azotu organicznego.

Poniżej tabela, z której możemy odczytać, jak poziom Humusu wpływa na możliwość zatrzymywania azotu w glebie.

Załączony obraz

Warto wiedzieć, że kwasy humusowe są bardzo dobrym źródłem trwałej aktywnej próchnicy. W połączeniu ze składnikami mineralnymi tworzą kompleksy organiczno-mineralne pozwalające na efektywniejsze wykorzystanie składników pokarmowych i wyższe plonowanie roślin, co pokazują poniższe wyniki doświadczeń przeprowadzone w uprawie kukurydzy.

Załączony obraz

Warto wiedzieć, że nawozy organiczno-mineralne poza składnikami mineralnymi posiadają w swoim składzie materię organiczną oraz wysoką zawartość mikroelementów dzięki czemu ich działanie jest kompleksowe i wysoce efektywne. Doświadczenia wynikające ze stosowania nawozów organiczno-mineralnych takich jak Plonar Active są obiecujące i ekonomicznie uzasadnione dlatego polecam zastosowanie nawozu Plonar Active w uprawie zbóż i kukurydzy, jako alternatywy dla tradycyjnego nawożenia wapniowo-fosforowo-potasowego.

Załączony obraz

Autor: mgr inż. Damian Gawroński
Więcej czytaj na: http://ekodarpol.pl/

Źródło: materiały firmowe
Foto: maciek