Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tilmor 240 EC – odpowiedź na wiosenne wyzwania w 2017r.

Napisany przez agrofoto, 06 marzec 2017 · 4174 wyświetleń

Tilmor 240 EC – odpowiedź na  wiosenne wyzwania  w  2017r. Dlaczego produkt Tilmor należy stosować wiosną w rzepaku i po co ?
Rzepak po okresie zimowym jest osłabiony i natychmiast po ruszeniu wiosennej wegetacji, wymaga działań poprawiających jego kondycję . Mówimy o szybkim i zbilansowanym odżywieniu roślin , poprawie ogólnej witalności oraz zabezpieczeniu przed chorobami grzybowymi. Koncentrując się zatem w obrębie zwalczania chorób, należy zastosować fungicyd – Tilmor 240 EC , który jako jeden z silniejszych środków zwalczających suchą zgniliznę kapustnych , nie tylko ochroni rzepak , ale w wyjątkowy sposób - dzięki zawartości priotiokonazolu - wesprze proces regeneracji roślin po zimie. Równolegle w wystarczającym stopniu wpłynie regulująco na prawidłowy pokrój szybko rosnącej nadziemnej części rzepaku .
Tilmor należy zastosować wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji, w fazie wzrostu pędu głównego. Jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające na wykonanie wczesnego zabiegu ,możliwe jest ( zalecenie rejestracyjne ) na jego stosowanie aż do fazy pąkowania rzepaku . Zalecana dawka to 1 l/ha , przy zastosowaniu oprysku drobnokroplistego (zalecane użycie żółtych dysz ) . Wskazanie jest to bardzo ważne , ze względu na potrzebę pokrycia jak największej powierzchni liści , co zagwarantuje szybkie wnikanie środka i jego natychmiastowe działanie w całej roślinie.
Jaki jest cel stosowania wiosną w rzepaku preparatu Tilmor 240 EC?
Stosowanie środka wiosną w rzepaku ozimym przyczynia się do zwalczania występujących chorób pochodzących z okresu jesiennego i wczesnowiosennego. Oprysk wiosenny ma na celu interwencyjne i zapobiegawcze działanie przeciwko suchej zgniliźnie , szarej pleśni i czerni krzyżowych . Wpływa również, na sterowanie wzrostem pędu głównego. Prowadzi do pobudzenia i rozwoju pędów drugiego rzędu oraz pędów bocznych. Efektem stosowania Tilmor240 EC jest zdrowa roślina o zwiększonej liczbie pędów bocznych, na których, zawiązuje się masa łuszczyn. Rośliny są usztywnione, posiadają prawidłowy „parasolowy lub świecznikowy” pokrój co wyraźnie zmniejsza zagrożenie wyleganiem i pozwala na uzyskanie najwyższych jakościowo i ilościowo polonów ,wynikających z równomiernego kwitnienia i ekspozycji bocznych pędów do światła .

Załączony obraz

Dlaczego warto stosować Tilmor zamiast innych środków ?
Ponieważ działa lepiej i dłużej . Skuteczność przeciwko chorobom , jednoznacznie odróżnia ten produkt od innych fungicydów rzepaczanych. Krótka rotacja rzepaku w płodozmianie, stymuluje rozwój bardziej zjadliwych szczepów suchej zgnilizny kapustnych. Przykładem są znane dwa jej gatunki : Leptosphaeria maculans – silniej porażająca podstawę łodyg i L. biglobos.- porażająca rzepak powierzchniowo .
Tilmor to optymalna kombinacja substancji czynnych o unikalnym działaniu przeciwko tym dwóm gatunkom suchej zgnilizny kapustnych , szczególnie dzięki specyfice substancji czynnej jaką jest protiokonazol . Środek przemieszcza się w sposób systemiczny i wykazuje długie oraz silne działanie lecznicze. Poprawia masę korzeni rzepaku przez co roślina lepiej pobiera składniki i jest nieco mniej wrażliwa na suszę. Łan rzepaku staje się wyrównany co korzystnie wpływa na harmonijny proces kwitnienia, zawiązywania łuszczyn i dojrzewania.


Jakie są kluczowe korzyści dla plantatora stosującego Tilmor 240 EC

Tilmor 240 EC został przebadany w różnych warunkach i jest rozwiązaniem dla producentów uprawiających odmiany rzepaku w oparciu o nowoczesne metody agrotechniczne. Tilmor 240 EC jest optymalną kombinacją fungicydu i harmonijnie działającego regulatora wzrostu. Zapobiega przedwczesnemu wyrastaniu rzepaku w pęd, stymuluje regenerację masy korzeniowej oraz części nadziemnych po okresie zimowym . Wykazuje długie i silne działanie lecznicze, blokuje także proces zarodnikowania grzybni co przyczynia się do nie rozprzestrzeniania chorób na pozostałej części plantacji .
Środek można stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów suchej zgnilizny , szarej pleśni i czerni krzyżowych w szerokim oknie aplikacyjnym tj. od fazy wzrostu pędu głównego do fazy pąkowania. Tilmor posiada także wyróżniającą go formulację typu EC, która gwarantuje łatwe sporządzanie cieczy opryskowej i jej stabilność. Dzięki niej, retencja (gromadzenie) środka na powierzchni wszystkich części roślin jest bardzo duża i nie wymaga stosowania dodatkowych adjuwantów .. Ta cecha nierozerwalnie łączy się z odpornością środka na zmywanie , która dla preparatu Tilmor wynosi minimum 1 h .
Jaki jest inny dodatkowy bonus, który otrzymuje plantator stosujący Tilmor 240 EC ?
Skuteczność biologiczna środka jest jednym z podstawowych kryteriów jego wyboru .Drugim ważnym elementem jest koszt ochrony w przeliczeniu na 1 ha . W związku z powyższym przypominamy Państwu o promocji: w roku 2017 przy zakupie produktu Tilmor 240 EC otrzymacie Państwo insektycyd Proteus 110 OD ( np. do zwalczania słodyszka rzepakowego i pryszczarka kapustnika ) – szczegóły promocji w punktach sprzedaży . Ponadto odpowiemy na Państwa pytania dotyczące preparatów Bayer , polecanych w ochronie rzepaku jarego i ozimego , , tel. : 600 202 750 , 601 597 265