Skocz do zawartości
Zdjęcie

Zielone Pola Kukurydza - Pawłowice 2016 już za nami

Napisany przez agrofoto, 10 październik 2016 · 693 wyświetleń

Zielone Pola Kukurydza -  Pawłowice 2016 już za nami W imprezie rolniczej odbywającej się 6 października 2016r na terenie gospodarstwa należącego do Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakład Doświadczalny Pawłowice wzięło udział blisko 200 uczestników.

Podczas oficjalnego otwarcia Zielonych Pól Kukurydza, uczestnicy zostali przywitani przez organizatorów: Ireneusza Dymarskiego, Dyrektora Gospodarstwa IZ PIB ZD Pawłowice oraz Dariusza Dziubatego, Dyrektora Marketingu Osadkowski SA. Ireneusz Dymarski witając zgromadzonych gości wspomniał, że kukurydza to popularna i ważna roślina, a jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Takie spotkania, jak to dzisiejsze zdecydowanie pomaga rolnikowi w uprawie, produkcji i wykorzystaniu tej rośliny w swoim agrobiznesie. Nie mam wątpliwości, że kukurydza to roślina przyszłości, a ten rok dla tej uprawy był zdecydowanie lepszy niż ubiegły, ponieważ osiągane plony są zdecydowanie wyższe. Następnie głos zabrał, Dariusz Dziubaty. Podkreślił, że Osadkowski SA organizuje na terenie całej Polski coroczne cykle spotkań z rolnikami z cyklu Zielone Pola. Poprzez organizację tego typu wydarzenia, zależy nam na tym, aby rolnik uzyskał odpowiedzi na pytania, z którymi się spotyka w trakcie uprawy kukurydzy i aby ta przekazana dziś wiedza była jak najbardziej efektywna.

WIEDZA DOSTRCZONA W PIGUŁCE

O wyjątkowości imprezy świadczył fakt, iż partnerami Zielonych Pól Pawłowice 2016 byli wiodący producenci materiału siewnego, nawozów oraz środków do produkcji rolnej. W trakcie imprezy na wszelkie pytania dotyczące upraw odpowiadali doradcy agrotechniczni Osadkowski SA oraz wspomniani przedstawiciele koncernów. Marcin Kaczmarek-Kierownik Działu Doradztwa i Rozwoju w Osadkowski SA, na samym początku prelekcji, omówił przebieg wegetacji i przedstawił przegląd sytuacji jaka miała miejsce w Pawłowicach, dostarczając informacji na temat zastosowanej technologii ochrony i nawożenia. Wspomniał, że cała prezentowana kolekcja odmian kukurydzy została potraktowana jednolitą technologią nawożenia i ochrony roślin. W technologii nawożenia dużą uwagę poświęciliśmy na dostarczenie takich składników jak: potas, siarka, magnez, sód. Do ich dostarczenia rośliną zastosowaliśmy nawozy Korn-Kali® (40% K2O, 6% MgO, 12,5% SO3, 4% Na2O) i ESTA® Kieserit (25% MgO, 50% SO3). Na szczególną uwagę zasługiwała użyta technologia nawożenia azotowego połączona z stabilizacją tego składnika w glebie za pośrednictwem preparatu N–LOCK. Do Ochrony herbicydowej użyliśmy preparatu SOLUX FORTE PACK (SOLUX 105 OD 1l/ha + DUAL GoOLD 960 EC 1 l/ha)-dodał. Technologia ta posiada kompleksowe działanie doglebowe i nalistne skierowane na chwasty zarówno jedno jak i dwuliścienne. Z nowości został zastosowany fungicyd zarejestrowany w uprawie kukurydzy o nazwie QUILT XCEL 263,8 SE. Preparat ten wpływa korzystnie na fizjologię roślin oraz zapobiega fuzariozie zarówno ziarna jak i części wegetatywnych kukurydzy.

Załączony obraz

Ulewna pogoda, która nas zastała w tym dniu, spowodowała, że większość prelekcji odbyła się pod zadaszeniem. Pomimo to, na poletka udała się spora grupa śmiałków, którym nie straszna była niesprzyjająca aura pogodowa. Podczas Zielonych Pól zaprezentowane zostały znane i sprawdzone kolekcje 53 odmian kukurydzy kiszonkowych i na ziarno. Dzięki tak dużej i różnorodnej palecie, mogłem ocenić jak zachowują się konkretne odmiany kukurydzy w danych warunkach– zauważył uczestnik spotkania. W przyszłym roku oprócz tych, które siałem spróbuję trzech nowych – dodał.

Z pośród bogatej kolekcji odmian kukurydzy, można było wyróżnić szczególnie: ES METEORIT (FAO 230-240) oraz RGT LIPEXX (FAO 270). Cechą charakterystyczną tej pierwszej jest jej genetyka-Tropical Dent-zapewniająca bardzo wysoki i stabilny potencjał plonowania w połączeniu z doskonałym dosychaniem ziarna. Odmiana ta doskonale sprawdza się na różnych kompleksach glebowych, nawet tych najsłabszych. W tym roku osiągane plony w województwie wielkopolskim dla ES METEORIT dochodzą do 15 ton ziarna przy wilgotności ok. 26-27% - podał Aleksander Wysocki, Menedżer ds. Rozwoju Produktu Działu Nasion Osadkowski SA. RGT LIPEXX to odmiana należąca do grupy średniopóźnej, a więc o dłuższym okresie wegetacji. Mieszaniec ten zaprogramowany jest na osiąganie rekordowych plonów. Jego największymi zaletami są m.in.: znakomite oddawanie wody w końcowym okresie wegetacji (na polu nawet poniżej 20%) oraz bardzo wysoka masa ziarna, która przekłada się na wydajność plonu.

Załączony obraz

Oprócz solidnej porcji wiedzy nie mogło zabraknąć również rozrywki. Pod koniec wszystkich prelekcji przy pysznym cateringu odbył się quiz rolniczy, podczas którego uczestnicy wykazywali się dużą wiedzą z zakresu uprawy kukurydzy! Ponad to miłośnicy maszyn rolniczych mogli z bliska zobaczyć ciągniki marki New Holland, przy których robili sobie liczne zdjęcia. To wszystko, co się działo podczas Zielonych Pól Kukurydza Pawłowice 2016 relacjonowało grono przedstawicieli mediów: radia, prasy branżowej i lokalnej oraz portali rolniczych.

DO ZOBACZENIA!

Zielone Pola Pawłowice 2016 uznajemy za zamknięte, ale się jeszcze nie żegnamy! Na stronie internetowej www.osadkowski.pl nadal aktywna zostaje zakładka poświęcona tegorocznym Zielonym Polom. Zamieszczone zostaną na niej zdjęcia oraz na bieżąco będzie uaktualniana o nowe informacje pochodzące z mediów. I co najważniejsze, zaprezentowane zostaną ostateczne wyniki doświadczeń polowych i plonowania poszczególnych odmian. Do zobaczenia na kolejnych Zielonych Pola!


Organizatorzy Zielone Pola Pawłowice 2016
Osadkowski SA, IZ PIB ZD Pawłowice