Skocz do zawartości
Zdjęcie

Efektywne rolnictwo a nowe technologie

Napisany przez monika_adag_88, 26 lipiec 2016 · 500 wyświetleń

nowe technologie księgi pola vitalfields zarządzanie gospodarstwem żniwa uprawa zbiory
Efektywne rolnictwo a nowe technologie Mało który rynek rozwija się tak szybko i prężnie jak ten związany z nowymi technologiami. Swoim zasięgiem obejmuje kolejne dziedziny życia społecznego, również rolniczego. Dziś już nikogo nie dziwią coraz częściej latające nad polami drony, automatycznie sterowane maszyny czy systemy GPS precyzyjnie ustawiające prace traktora czy kombajnu nawet pod kątem pogody. Jak technologie wpływają na efektywne rolnictwo?

Coraz trudniej poradzić sobie bez nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Każde uproszczenie, optymalizacja kosztów, czy skrócenie czasu produkcji wiąże się z dodatkowym zyskiem. Rolnictwo to biznes pod chmurką, dlatego coraz więcej rolników sięga również po systemy wspomagające zarządzanie produkcją.

Widzimy wzmożone zainteresowanie oferowanym przez nas rozwiązaniem do zarządzania gospodarstwem – potwierdza Paulina Wiśniewska, odpowiedzialna za obsługę klienta w VitalFields. – System VitalFields to obecnie nie tylko rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa, tzw. księga pola, ale również wirtualny organizer, kalkulator dawek i kosztów, administrator magazynu, aktualna i spersonalizowana prognoza pogody i wiele, wiele więcej – tłumaczy Paulina Wiśniewska.

Efektywne rolnictwo
Pierwsze gospodarstwa wykorzystujące precyzyjne rolnictwo pojawiły się w Polsce na przełomie 2007 i 2008 r. Od tamtego momentu minęło zaledwie kilka lat, a dziś nikogo już nie dziwi traktor ustawiany za pomocą nawigacji GPS, który samodzielnie, a co najważniejsze dokładnie, wykonuje zadane prace na polach. Coraz mniejsze zdziwienie budzą również maszyny posiadające na swoich dachach panele słoneczne, które skutecznie mogą zasilić elektronikę pokładową. W innych maszynach, np. w opryskiwaczach, popularność zyskał system kontroli sekcji opryskiwacza pozwalający automatycznie ustawić dozowniki tak, by rozprowadzały ciecz na konkretnej przestrzeni upraw, dzięki czemu rolnik uniknie kilkukrotnego nawożenia tej samej części pola.

Popularne wśród rolników jest również monitorowanie pól za pomocą dronów. Dzięki bezzałogowym pojazdom, wyposażonym w aparaty i systemy GPS, użytkownik może monitorować swoje uprawy z zupełnie innej perspektywy, a co więcej – można tworzyć mapy działek, a w razie kryzysowej sytuacji od razu podjąć działania związane z zagrożonym terenem czy uprawą. Wszystko po to, by maksymalnie zoptymalizować koszty produkcji i poświęcony czas.

W rozmowach, jakie prowadzimy z rolnikami, często pojawia się problem braku czasu na prowadzenie odpowiedniej ewidencji prowadzonych działań. Główny cel, jaki sobie w związku z tym stawiamy, to maksymalnie uprościć proces zarządzania gospodarstwem rolnych. Przy pomocy systemu VitalFields rolnik może bez problemu oznaczyć i zlokalizować swoje pola na mapkach, przeprowadzić ewidencję upraw, zużytych środków ochrony roślin, nawozów. Ciekawym rozwiązaniem jest również automatyczna korekta stanu magazynu po każdym przeprowadzonym zabiegu agrotechnicznym. W ostatnim czasie do funkcjonalności dodaliśmy także możliwość dokładnego zaznaczenia nawożonego terenu lub wskazania przestrzeni, która była opryskiwana. Możliwe jest przy tym obliczanie prawidłowej dawki stosowanych produktów. Kolejnym udogodnieniem, wynikającym z analizowania potrzeb gospodarzy, jest możliwość wprowadzania międzyplonu do księgi pola – wylicza zalety systemu Paulina Wiśniewska.

Wszystko po to, by rolnikom pracowało się prościej.