Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nowe rozwiązanie na rosnący problem kiły kapusty w hodowli rzepaku

Napisany przez agrofoto, 03 czerwiec 2016 · 557 wyświetleń

Nowe rozwiązanie na rosnący problem kiły kapusty w hodowli rzepaku Na ostatniej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Monsanto Polska, przedstawiono ofertę rzepaku ozimego na sezon 2016/2017, specjaliści z firmy Monsanto omówili również zagadnienia związane z historią i kierunkami rozwoju hodowli rzepaku DEKALB w Europie. Przedstawione zostały także znaczenie i perspektywy rozwoju rynku rzepaku na świecie i w Europie.

Wśród zaprezentowanych na konferencji nowości, na szczególną uwagę zasługuje odmiana DEKALB Platinium. To rozwiązanie skierowane specjalnie do polskich rolników, we względu na jego specyficzne cechy. Odmiana posiada najwyższy potencjał plonowania w segmencie: 109% wzorca (5,25t/ha) w Doświadczeniach Rejestracyjnych COBORU 2015 (Rejestracja, luty 2016). Charakteryzuje się płaską rozetą co gwarantuje bardzo dobrą zimotrwałość, a także podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie nasion. To pierwsza odmiana rzepaku tolerancyjna na kiłę kapusty zarejestrowana przez Monsanto w Europie. Odmiana plonuje wysoko zarówno na polach porażonych jak i nie porażonych kila kapusty.

Załączony obraz

Uprawa rzepaku jest jedną z najważniejszych na świecie, a przede wszystkim w Europie. Jest ona nadal bardzo ważna ze względów agronomicznych, a także ekonomicznych. Polska jest trzecim rynkiem w Europie ze stabilną powierzchnią uprawy rzepaku około 800 tys. ha. (konkurencję w tej dziedzinie stanowią tylko Niemcy i Francja). Kluczowymi czynnikami wyboru odmian rzepaku przez rolników jest: plon, profesjonalne doradztwo ze strony hodowców oraz dostęp do szerokiej sieci doświadczalnej. Stąd portfolio DEKALB, które jest bogate w odmiany potrafiące sprostać wyzwaniom i potrzebom producentów.

Monsanto jest liderem technologii uprawy rzepaku w Europie (24% udziału w rynku nasion rzepaku w Europie, źródło: Kleffmann). Firma przewodzi zmianom w hodowli rzepaku od wczesnych lat 90-tych od odmian jednozerowych w kierunku odmian dwuzerowych. Od 1992 roku jest w czołowym dostawcą nasion rzepaku w Europie. Od tego czasu, Monsanto rozwinęło hodowlę odmian hybrydowych – przełom w tej dziedzinie nastąpił w 2005 roku, kiedy uzyskano pierwszą odmianę odporną na Phoma – suchą zgniliznę kapustych.

Przyszłością i nowym kierunkiem w hodowli nasion rzepaku Monsanto są odmiany HOLL (HO - o wysokiej zawartości kwasu oleinowego, LL – o niskiej zawartości kwasu linolenowego). Powodów wyboru oleju pochodzącego z odmian HOLL jest wiele. Wykazuje jedną z najniższych zawartości kwasów nasyconych w tłuszczu, wysoką zawartość witaminy E, zawiera śladowe ilości kwasów trans, jest także biodegradowalny, charakteryzuje się również wydłużonym terminem przydatności do smażenia, a także korzystnym smakiem smażonych produktów.

Załączony obraz

Prelegentami konferencji byli:
Helen Fomina, Menedżer ds. Rozwoju Produktów Oleistych w regionie Europa
Jean-Pierre Despeghel, Dyrektor ds. Hodowli Rzepaku w regionie Europa
Paweł Szóstak, Dyrektor Handlowy Monsanto Polska sp. Z.o.o.
Katarzyna Gallewicz, Menedżer ds. Marketingu Produktów Nasiennych