5 kroków do zachowania bioróżnorodności

blog-0588342001463749852.jpg

Cyklicznie przeprowadzane przez Unię Europejską badania Eurobarometru wskazują, że poziom wiedzy odnośnie bioróżnorodności pozostaje w Polsce na dość niskim poziomie. W 2013 roku aż 46% Polaków deklarowało, że nigdy nie zetknęło się z terminem bioróżnorodność (przy średniej europejskiej 26%). Ponadto ponad 20% respondentów z Polski nie prowadzi samodzielnie działań mających chronić różnorodność biologiczną, ponieważ nie wie jak konkretnie może pomóc. W związku z przypadającym na 22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej przypominamy czym ona jest oraz dlaczego i jak trzeba o nią dbać.

Bioróżnorodność to występowanie wielu różnych organizmów żywych, w wodzie, glebie czy na lądzie. Bogactwo organizmów w naszym środowisku jest bardzo ważne, bo właśnie takie „złożone” przyrodnicze układy są najtrwalsze. W bogatym gatunkowo ogrodzie rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, dzięki czemu cały ogród jest bardziej odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy atak szkodników i chorób. Ponadto, kontakt z bioróżnorodną przyrodą ułatwia wypoczynek i korzystnie wpływa na walory estetyczne otoczenia.

Działania każdego z nas mają wpływ na bioróżnorodność. Dbając w odpowiedni sposób
o rośliny i zwierzęta w ogrodzie, na działce, balkonie, na polach i w lasach, podnosimy jakość naszego życia i otoczenia, dbamy o piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Wyniki europejskich badań pokazują, że edukacja w tym obszarze jest kluczowa i trzeba zaczynać ją już od najmłodszych lat,” – mówi dr Jerzy Próchnicki, dyrektor działu rozwoju i rejestracji, Bayer Crop Science.

W związku ze zbliżającym się 22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej podpowiadamy 5 zasad, które każdy z nas może wprowadzić w swoim otoczeniu, aby wesprzeć środowisko i bioróżnorodność.

  1. Różnicuj krajobraz


Chcesz żeby częściej odwiedzały Cię ptaki oraz inne zwierzęta? Doskonałym na to sposobem jest sadzenie różnych gatunków roślin, ponieważ różnorodność przyciąga różnorodność. Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzisz, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożesz także pszczołom. Dodatkowo, dzięki rozmaitym roślinom twoje otoczenie będzie bardziej kolorowe i przyjemne.

  1. Stwórz wodopoje


Dużym problemem dla ptaków jest brak swobodnego dostępu do wody, którą podczas upałów, podobnie jak ludzie, potrzebują w sporej ilości. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Może nim być gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. Specjalne metalowe poidełka można też kupić w sklepach za kilka złotych. Zimą wyzwaniem jest spowolnienie zamarzania wody. Prostym na to rozwiązaniem jest umieszczenie w nim małej piłki, która będzie się poruszać pod wpływem podmuchów wiatru i wprawiać wodę w ruch.

  1. Pomóż budować gniazda


Rozwój terenów miejskich utrudnia ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca na gniazdo. Pomóżmy ptakom rozstawiając skrzynki (budki) lęgowe. Zawiesza się je tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca. Poza drzewami budki można także umieścić na budynkach czy balustradzie. Ptaki bardzo chętnie zakładają gniazda na drzewach iglastych, wśród których łatwiej jest je ukryć przed wzrokiem drapieżników. Wykorzystują w tym celu świerki zwyczajne, jodły pospolite, modrzewie europejskie, cisy pospolite i jałowce pospolite.

  1. Dokarmiaj, ale właściwie


Zima to niełatwy czas dla ptaków. Wielu z nich nie udaje się przetrwać niskiej temperatury i opadów. Trudniej znaleźć im pożywienie, gdyż przykryte jest ono śniegiem. Aby im pomóc można je dokarmiać, ale tylko wtedy gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Warto umieścić w ogrodzie karmnik. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.

  1. Dbaj o glebę


Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności. Kompostownik nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie a będzie źródłem materiału do użyźnienia gleby np. przy nowo nasadzanych roślinach. Warto pamiętać również o tym, żeby jak najmniejsza powierzchnia gleby w ogrodzie była przykryta, np. poprzez beton czy kostkę




Źródło: http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_379_en.pdf

agrofoto


1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Gość

Bioróżnorodność ograniczają przepisy mające teoretycznie ją zachować. Ludzie dziś np. nie chcą sadzić  drzew wiedząc, że będą mieć w przyszłości problemy z  ich ścięciem. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj