Skocz do zawartości
Zdjęcie

Głubczyce już wiedzą jak pomagać pszczołom

Napisany przez AF_Joanna, 26 kwiecień 2016 · 655 wyświetleń

Głubczyce już wiedzą jak pomagać pszczołom W piątek 22 kwietnia wystartowała druga edycja konkursu „Siejąc kwiaty–pomagamy pszczołom”. Konkurs jest skierowany do przedszkoli oraz szkół podstawowych w gminie Głubczyce w województwie opolskim. Jego celem jest uświadamianie dzieciom korzyści płynących z pracy pszczół oraz kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko.

Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa z Klasami I-III im. Marii Konopnickiej w Grobnikach. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Głubczyc Adam Krupa oraz Krzysztof Głowiszyn prezes Koła Pszczelarzy w Głubczycach, zrzeszony w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Opolu. Partnerem konkursu jest firma Bayer, która w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Dar dla pszczół” przekazała 1000 torebek nasion roślin miododajnych, materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli oraz 11 domków dla owadów pożytecznych dla szkół biorących udział w konkursie.

- Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, gdyż pragniemy zintegrować wokół tych działań gminną społeczność. Nauczyciele w placówkach oświatowych będą propagowali wśród swoich uczniów wiedzę o owadach zapylających, ich znaczeniu
w przyrodzie i życiu człowieka. Dzieci wysiewając nasiona roślin miododajnych,
a następnie obserwując przylatujące na grządki owady, uczą się w bliskim kontakcie
z naturą. Mamy nadzieję, że w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” chociaż część tej wiedzy zostanie zapamiętana i zaowocuje, w przyszłych pokoleniach, w szacunku do otaczającej nas przyrody – powiedziała Gabriela Simbiga, dyrektor szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grobnikach.


Konkurs „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom” potrwa 6 miesięcy i weźmie w nim udział 10 gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz 9 szkół podstawowych. Od kwietnia, czyli od momentu wysiania nasion roślin miododajnych do wykonania prac konkursowych dzieci będą obserwować rośliny i przylatujące na nie owady. Swoje obserwacje przedstawią w kreatywnej formie poprzez prace plastyczne, zielniki, zdjęcia, piosenki czy wierszyki. Autorzy najciekawszych pomysłów zostaną ogłoszeni podczas wielkiej gali finałowej w październiku. Dla prawie 140 laureatów przewidziany jest udział
w specjalnych warsztatach edukacyjnych Baylab na temat bioróżnorodności przygotowanych przez firmę Bayer.


–Pszczoły są podstawowym elementem bioróżnorodności, odgrywają kluczową rolę
w zapylaniu wielu rodzajów kwiatów i roślin uprawnych. Dzięki konkursowi chcemy pokazać najmłodszym, że każdy może przyczynić się do poprawy zdrowia pszczół. Wystarczy pomyśleć o wysianiu łąk kwiatowych na terenie przyszkolnych ogrodów. Tego typu inicjatywy lokalne są niezwykle cenne, stają się motorem zmian środowiska
i społeczności. Myślę, że konkurs „Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom” stanie się inspiracją dla pozostałych gmin. Wspólnie, małymi krokami tworzymy środowiska przyjazne owadom zapylającym. Przecież najcenniejszym darem dla pszczół są łąki pełne kwiatów i pożywienia. – mówi Dorota Kasza, odpowiedzialna za komunikację działu CropScience w firmie Bayer Sp. z o.o.


Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe i odpowiadające im rodzaje zadań:
  • I Grupa – wychowankowie przedszkoli - wykonanie pracy plastycznej pt. „Pracowite pszczółki”
  • II Grupa – uczniowie klas I-III, wykonanie plakatu pt. „Siejąc kwiaty - pomagamy pszczołom”
  • III Grupa – uczniowie klas IV-VI wykonanie zielnika z wyhodowanych roślin lub wykonanie dokumentacji zdjęciowej roślin i odwiedzających je owadów w formie albumu lub plakatu.

O firmie Bayer

Bayer: Science For A Better Life
Bayer to międzynarodowa firma działająca w obszarach Life Science: ochrony zdrowia oraz rolnictwa. Produkty i usługi Bayer mają na celu przynoszenie ludziom korzyści i ulepszanie jakości ich życia. Bayer tworzy wartość poprzez innowacje, wzrost i zapewnianie wysokich zysków. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju. W roku podatkowym 2015, grupa Bayer zatrudniała 117 000 pracowników, a wysokość sprzedaży wyniosła 46,3 mld €. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,6 mld €, a wydatki na badania i rozwój 4,3 mld €. Powyższe dane obejmują wyniki dywizji wysokospecjalistycznych materiałów, która weszła na giełdę 6 października 2015 jako nowa firma Covestro.