DuPont ostrzega przed podróbkami środków ochrony roślin

blog-0087077001460727250.png

Nielegalne środki ochrony roślin są coraz groźniejszym problemem w Polsce. Ich stosowanie, poza łamaniem prawa, jest dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi oraz zwierząt. DuPont Poland prowadzi szeroko zakrojone działania, których celem jest powstrzymanie obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz poinformowanie o negatywnych skutkach stosowania nielegalnych pestycydów. Firma wprowadza nowe, coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia przed podróbkami. W marcu 2016 roku wystartowała nowa kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”, skierowana zarówno do gospodarstw rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, sklepów rolniczych i ogrodniczych, jak i służb mundurowych w Polsce.

Komisja Europejska szacuje, że rynek nielegalnych środków ochrony roślin w Unii Europejskiej stanowi 10 proc. jego wartości. W krajach członkowskich posiadających granicę z krajami trzecimi (jak Polska) liczba ta może być jednak znacznie wyższa. Podrobione środki ochrony roślin przedostają się na rynek polski przez przemyt graniczny oraz w wyniku nadużyć związanych z handlem równoległym. Następnie są oferowane w sklepach, internecie oraz bezpośrednio do gospodarstw rolnych.

PIORiN rocznie przeprowadza 6200-8200 kontroli środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym. Każdego roku bada się 300 próbek środków ochrony roślin. W wyniku tych działań w latach 2010 – 2015 wycofano z obrotu blisko 150 tysięcy litrów/ kg pestycydów, z czego prawie
5 tysięcy l/ kg stanowiły podróbki. Służba Celna udaremniła wiele przypadków przemytu. W 2014 roku zatrzymano transport 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin z Chin, a w maju 2015 roku 450 kg środków ochrony roślin przemycanych w bagażu podręcznym.

„Warto, żeby do działań tych włączyli się aktywnie producenci środków ochrony roślin,”
– mówi Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe. – „Świadomość zagrożeń jest wciąż na zbyt niskim poziomie. Dlatego chcemy ułatwić identyfikację nielegalnych środków ochrony roślin oraz pokazać, że sprzedaż podróbek i korzystanie z nich to łamanie prawa,
za które grozi kara więzienia do 8 lat. To także ryzyko ogromnych strat finansowych dla rolników, sadowników i ogrodników. Działanie nieznanego składu chemicznego w podrobionych środkach ochrony roślin jest nieprzewidywalne i może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko naturalne.”

Nowa kampania edukacyjna DuPont Poland będzie prowadzona pod hasłem „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”. W ramach akcji DuPont Poland zrealizuje szereg działań, które mają ułatwić producentom rolnym, ogrodniczym i sadowniczym identyfikację oryginalnych produktów. Firma wprowadziła nowe, trudniejsze do podrobienia zabezpieczenia, w tym wzmocniony trójwymiarowy hologram IZON®. Na oryginalnym hologramie znajduje się zielona mapa świata oraz czerwony napis DuPont. Po przechyleniu hologramu w prawo pojawia się cyfra 1 i jedna kropka, w lewo – cyfra
2 i dwie kropki, w dół – cyfra 3 i trzy kropki, w górę – cyfra 4 i cztery kropki. Ponadto, każdy hologram posiada indywidualny kod alfanumeryczny. To dodatkowe uwierzytelnienie i możliwość zaawansowanego śledzenia produktu za pomocą systemu Traceology® eVerification. Oryginalne produkty DuPont zawsze mają etykietę w języku polskim.

„Najczęściej podrabianymi produktami są Granstar, Coragen i Titus. Oryginały posiadają pojemność odpowiednio 20 g, 175 ml i 100 g. Podróbki najczęściej oferowane są w opakowaniach 1 l lub 0,5 kg”, - wyjaśnia Michał Grzbiela. – „Poza tym mają podrobiony hologram, wadliwy numer seryjny i etykietę najczęściej w języku ukraińskim.”

W ramach kampanii firma uruchomiła dedykowaną stronę WWW, gdzie będzie na bieżąco publikować informacje o zagrożeniach wynikających ze stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Firma przedstawi fakty pokazujące negatywne skutki stosowania podrabianych środków ochrony roślin na plantacjach oraz straty w zyskach producentów rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, wynikające z używania podróbek. Niewłaściwie dobrane substancje toksyczne w podrobionych preparatach mogą zniszczyć plon roślin uprawnych. Natomiast gdy przedostaną się do gleby potrafią zatruć całe partie produkcyjne żywności, a w ten sposób stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Kampania DuPont Poland „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin” obejmuje artykuły, poradniki, filmy instruktażowe, konferencje, akcje mailingowe, dystrybucje plakatów i ulotek, program „Sklep wolny od nielegalnych produktów”. Odrębną częścią kampanii są działania skierowane bezpośrednio do służb mundurowych w Polsce (policji, służb celnych).

agrofoto


2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Mi niedawno oferowano podróbkę jakiegoś białoruskiego środka niby przeciw chwastom nasz częście mam swoj axial więc nie skorzystałem ale sporo osob na pewno się nabierze.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj