Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak przygotować dobre TMR?

Napisany przez agrofoto, 20 styczeń 2016 · 1407 wyświetleń

Jak przygotować dobre TMR?

Jak przygotować dobre TMR? Konferencja firmy Blattin


Między 25 a 29 stycznia odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona odpowiedniemu żywieniu bydła. Czego mogą spodziewać się uczestnicy XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego?


Czym jest TMR?


Każdy hodowca wie, że dobre, bogate w witaminy pożywienie to połowa sukcesu. TMR to mieszanina pasz objętościowych i treściwych wzbogacona o niezbędne krowom składniki mineralne i witaminy. Jest to jeden z najczęściej stosowanych sposobów żywienia bydła mlecznego. Najlepszymi składnikami TMR są kiszonki o optymalnym poziomie suchej masy: ok 35% w przypadku kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z traw i roślin motylkowatych oraz 25% w przypadku prasowanych wysłodków.

Podczas organizowanej przez firmę Blattin – jednego z największych i najważniejszych w Polsce dostawców profesjonalnych środków żywienia zwierząt – XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego, wszyscy zainteresowani znajdą odpowiedzi na ważne pytania m.in. na co zwracać uwagę przy przygotowaniu TMR, jak ocenić jakość mieszaniny.


Nasze konferencje od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku w Oleśnie gościliśmy 230 osób – mówi Katarzyna Górna z firmy Blattin. –Liczymy na to, że temat, który poruszymy tym razem również zainteresuje, zwłaszcza młodych rolników.


Załączony obraz


Jak będzie wyglądać sama konferencja?


Konferencja zadowoli zarówno teoretyków jak i praktyków związanych z przedstawianym tematem. Podczas jej trwania będzie można wysłuchać wykładu prof. Zygmunta Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Dariusza Szopy, dyrektora działu Blattin Technika.

– Żywienie systemem TMR to jedyna alternatywa dla żywienia wysoko wydajnych krów – wyjaśnia prof. Zygmunt Maciej Kowalski. – Samo posiadanie wozu paszowego nie oznacza, że żywimy krowy tym systemem. Jak zrobić dobry TMR i jak to ocenić wymaga odpowiedniego przygotowania i właśnie o tym będziemy mówić na konferencji – dodaje.


Równie ciekawie zapowiada się część praktyczna, która zostanie przeprowadzona w 5 gospodarstwach, w różnych regionach Polski. Po raz pierwszy w naszym kraju, przeprowadzony zostanie test porównujący pracę wozów paszowych z pionowym i poziomym systemem tnąco-mieszającym.


Załączony obraz


– Celem testu jest pokazanie efektywności pracy tych 2 rodzajów wozów – mówi Dariusz Szopa, dyrektor działu Blattin Technika. – Chcemy pokazać jakie możliwości mają obie maszyny, jaki jest koszt ich pracy oraz efekt końcowy w postaci TMR. Wóz paszowy to sprzęt, który w gospodarstwie pracuje codziennie. Chcemy pokazać, że nowoczesne systemy poziome, pozwalają przygotować lepszą strukturę TMR, a równocześnie nawet w 50% oszczędzić czas i pieniądze wydane na paliwo.


Szczegółowy program konferencji wygląda następująco:


25 stycznia 2016 r. o godz. 9.30

Kompleks Hotelowy "Chrobry" Pokrzywna 69, 48-267 Jarnołtówek woj. opolskie


Test porównawczy odbędzie się na Fermie Wierzbiec należącej do Stadniny Koni Prudnik (Wierzbiec 48-200 Prudnik). Ferma o obsadzie 600 krów, których średnia wydajność dzienna od dojnej krowy wynosi 31 litrów. Obiekt wybudowany kilka lat temu, w tamtym roku poddany modernizacji w zakresie budowy nowej baterii silosów.


Załączony obraz


26 stycznia 2016 r. o godz. 9.30

Restauracja Darwid ul. Powstańców Wielkopolskich 42, 63-840 Krobia woj. wielkopolskie


Test porównawczy odbędzie się w Gospodarstwie Rolnym KARZEC Wiesław Jankowski, 63-840 Karzec

Ferma o obsadzie 200 krów, których średnia wydajność dzienna od dojnej krowy wynosi 30 litrów.


27 stycznia 2016 r. o godz. 10.00

Restauracja Art Cafe ul.Dworcowa 7, 89-100 Nakło nad Notecią woj. kujawsko-pomorskie


Test porównawczy odbędzie się w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Techniczno - Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy (89-122 Minikowo)


28 stycznia 2016 r. o godz. 10.00

Dworek Victoria Grajewo ul.Wojska Polskiego 82, 19-200 Grajewo woj. podlaskie


Test porównawczy odbędzie się Gospodarstwie Rolnym Tadeusza i Przemysława Skrodzkich, Cyprki 14, 19-200 Grajewo


29 stycznia 2016 r. o godz. 10.00

Sala Bankietowa Wersal ul. Szosa Ciechanowska 3 06-300 Przasnysz woj. mazowieckie


Test porównawczy odbędzie się w Gospodarstwie Rolnym Krupka Adam w miejscowości Nowy Szczeglin 19, 06-213 Sypniewo


Udział w konferencji można potwierdzić pod numerami telefonów:

+48 668 116 517 lub 77/4654 424