Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rozsiewacze nawozów AXIS.2 – następna generacja

Napisany przez monika_adag_88, 10 grudzień 2015 · 1450 wyświetleń

rozsiewacz nawozy rauch
Rozsiewacze nawozów AXIS.2 – następna generacja Firma RAUCH przedstawiła podczas targów Agritechnica 2015 w Hanowerze nową generację rozsiewaczy nawozów AXIS. Nowy design, większa ładowność oraz nowe możliwości wynikające z zastosowania innowacyjnego systemu EMC umożliwiającym automatyczną zmianę dawki wysiewu w trakcie pracy oraz systemem zmiennej szerokości roboczej VariSpread. Rozsiewacze nawozów AXIS 20.2, 30.2 i 50.2 wyznaczają nowe standardy w zakresie oszczędności kosztów nawożenia, precyzji wysiewu i komfortu obsługi.

Większa wytrzymałość i wydajność robocza

Inżynierowie firmy RAUCH dodatkowo wzmocnili konstrukcję rozsiewacza AXIS. Maksymalna ładowność maszyny została zwiększona o 200 kg we wszystkich modelach. Nowy AXIS 20.2 zaskakuje dzisiaj ładownością roboczą 2,300 kg i pojemnością zbiornika 1,000 litrów. Dwa większe modele AXIS 30.2 i AXIS 50.2 – o ładowności kolejno 3,200 kg i 4,200 kg – są teraz wyposażone w większe o 200 litrów zbiorniki, które dotychczas miały pojemność 1,400 lub 2,200.

Nowe modele AXIS EMC

Nowy kompaktowy model rozsiewacza nawozów z napędem mechanicznym AXIS M 20.2 EMC (+W) o ładowności 2,300 kg uzupełnia serię rozsiewaczy AXIS wyposażonych w innowacyjny system elektronicznego pomiaru masy EMC (Electronic Massflow Control), zapewniającego automatyczną zmianę dawki wysiewu.

W rozsiewaczach z hydraulicznym napędem tarcz wysiewających AXIS H EMC (+W) firma RAUCH zastosowała nowy system pomiarowy. Nowa generacja systemu EMC-2 zapewnia w pełni automatyczny pomiar przepływu nawozu z wykorzystaniem najnowocześniejszych czujników bezdotykowych. Co ciekawe, ta dobrze przetestowana technologia jest z powodzeniem wykorzystywana w rowerach elektrycznych E-bike oraz pojazdach typu Segway. Dzięki zastosowaniu czujników magnetostrykcyjnych, na osi napędowej każdej tarczy wysiewającej mierzone są zmiany pola magnetycznego i przekształcane w odpowiednie sygnały momentu obrotowego. Wraz z wprowadzeniem nowej generacji systemu elektronicznego pomiaru przepływu masy EMC-2, automatyczne dozowanie nawozu stało się jeszcze łatwiejsze, precyzyjniejsze i bezpieczne.

Załączony obraz

W przeciwieństwie do konwencjonalnych rozsiewaczy z wagą, system EMC kontroluje i koryguje ilość podawanego nawozu oddzielnie na lewą i prawą tarczę. System EMC opiera się na proporcjonalnej, fizycznej zależności pomiędzy prędkością obrotową tarczy wysiewającej i przepływem nawozu przez otwory wylotowe. System EMC zwiększa precyzję dozowania na tarcze oraz wysiewu nawozu po obu stronach maszyny, w przeciwieństwie do rozsiewaczy wykorzystujących tylko czujniki wagi, których działanie nie jest dokładne w podczas pracy na pagórkowatym terenie.

Wysiew nawozu zgodny z ustawą o nawożeniu oraz przepisami dotyczącymi ochrony środowiska

Nowe rozsiewacze AXIS.2 oczywiście spełniają wszelkie wymagania ustawy o nawożeniu dla nawożenia normalnego, późnego dokarmiania oraz wysiewu granicznego.

VariSpread – zmienna szerokość robocza

We wszystkich rozsiewaczach nawozów AXIS.2 wyposażonych w elektroniczne sterowanie dawką wysiewu QUANTRON-A zainstalowano teraz system zmiennej szerokości roboczej VariSpread V4 lub V8. W zależności od modelu możliwe jest za pomocą jednego przycisku wyłączanie wysiewu po kolei w 4 lub 8 sekcjach.

Innowacyjne rozsiewacze AXIS ISOBUS są wyposażone w jeszcze bardziej zaawansowany, dynamiczny system VariSpread. Wyłączanie sekcji w tym przypadku może odbywać się od zewnętrznej prawej sekcji do zewnętrznej lewej sekcji i odwrotnie. W systemie VariSpread dynamic zewnętrzne sekcje są sterowane osobno. To oznacza, że wysiew nawozu może być prawidłowo wykonany na uwrociach w kształcie klina, co do tej pory było utrudnione, lub wręcz niemożliwe.

Załączony obraz

Terminal sterujący CCI-100 ISOBUS z wbudowanymi tabelami wysiewu

Wykorzystując certyfikowany przez AEF terminal sterujący RAUCH CCI-100 ISOBUS, sterowanie wszystkimi parametrami roboczymi rozsiewacza AXIS odbywa się w bardzo wygodny i prosty sposób. Dzięki seryjnie aktywowanej aplikacji tabel wysiewu, operator musi jedynie wybrać w terminalu nazwę nawozu i szerokość roboczą.

Maksymalne bezpieczeństwo ze światłami LED i oznakowaniem ostrzegawczym

W tym wypadku dla inżynierów RAUCH bezpieczeństwo i wygląd stanowiły szczególny cel. Atrakcyjnie wyglądające, nowoczesne oświetlenie LED i mocno odblaskowe tablice ostrzegawcze gwarantują, że maszyna będzie dobrze widoczna z dużej odległości, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Źródło: materiały firmowe