Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rekordowy sierpień dla ciągników

Napisany przez agrofoto, 23 wrzesień 2010 · 511 wyświetleń

Dodany obrazek

Rekordowy sierpień pod względem sprzedaży ciągników.


Jak wynika z raportu AgriTrac sporządzonego przez Martin & Jacob, eksperta rynku rolnego, do końca sierpnia w Polsce zarejestrowano 10 554 sztuki ciągników rolniczych, czyli o 5,03% więcej niż w roku 2009 w okresie styczeń – sierpień. Po raz kolejny liderem sprzedaży jest marka New Holland.

Pięcioprocentowy wzrost sprzedaży świadczy o tym, że rynek maszyn rolniczych ma się bardzo dobrze. Dane z sierpnia tego roku wskazują na to, że liczba zarejestrowanych ciągników wyniosła 1104 sztuki i była wyższa aż o 252 sztuki w porównaniu do sierpnia 2009. Jednocześnie był to najlepszy sierpień pod względem sprzedaży od ostatnich pięciu lat.

„Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej nasze gospodarstwa są coraz częściej modernizowane. Dzięki dotacjom unijnym rolnicy mają możliwość unowocześniania gospodarstw. Do końca lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrealizowała płatności na kwotę przekraczającą 2,5 mld zł w ramach kampanii 2009 na modernizację gospodarstw rolnych. Do rozdysponowania pozostało jeszcze niespełna 1,2 mld zł. Te rekordowe kwoty wpływają bezpośrednio na sprzedaż maszyn i urządzeń rolniczych. Polscy rolnicy wiedzą jak z tych pieniędzy korzystać, dlatego prognozujemy, że tegoroczna sprzedaż ciągników będzie o około 8 proc. wyższa od rekordowej sprzedaży w ubiegłym roku.” - mówi Mariusz Chrobot, dyrektor projektu AgriTrac, realizowanego przez firmę Martin & Jacob.

W okresie styczeń – sierpień 2010 w rankingu najczęściej kupowanych marek ciągników liderem sprzedaży jest New Holland. Drugą najczęściej wybieraną marką jest ZETOR. Pomimo tego, iż maszyny te są najczęściej rejestrowane, to obie marki odnotowują około 10 proc. spadki sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku. Trzecią najczęściej wybieraną marką przez polskich rolników jest John Deere, którego liczba rejestracji w stosunku do ubiegłego roku jest wyższa o blisko 62 proc. Najdynamiczniejszy wzrost sprzedaży po ośmiu miesiącach zanotowała marka Belarus, sprzedając o 225,32% więcej ciągników (534 sztuki) niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Znaczące wzrosty liczby rejestracji odnotowują również marki: Deutz-Fahr (+32,27%), Fendt (+100%) oraz Farmtrac (+27,73%).

Polskie marki rejestrowane są coraz rzadziej. URSUS zanotował w okresie styczeń – sierpień 2010 spadek rejestracji o 37,53%, podlaski PRONAR o 34,85%, ciągniki FOTON o 68,42%. Firma skoncentrowała się jednak na sprzedaży modelu POL-MOT H, który do końca sierpnia znalazł 63 nabywców.

W tym roku najczęściej rejestrowanym modelem w Polsce jest Belarus 820, przed Zetorem 85 Proxima i New Holland TD5030.


W dokumencie sprzedaż mierzona jest liczbą rejestracji
Więcej informacji udzieli Mariusz Chrobot - mariusz.chrobot@martin-jacob.com


Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk