Skocz do zawartości
Zdjęcie

Niedługo ruszy pomoc suszowa

Napisany przez monika_adag_88, 02 wrzesień 2015 · 1422 wyświetleń

susza straty ministerstwo rolnictwa pomoc finansowa szacowanie strat rząd odszkodowania komisje
Niedługo ruszy pomoc suszowa Już od przyszłego tygodnia, a dokładnie od 11 września, będzie można składać wnioski o pomoc finansową w związku ze stratami spowodowanymi przez suszę. Warunkiem otrzymania wsparcia jest jednak 30% próg strat średniorocznej produkcji z okresu trzech lat.

Szacowanie szkód spowodowanych przez suszę w całym kraju ciągle trwa. W tym momencie działa już ponad 1000 gminnych komisji we wszystkich województwach. Z oficjalnych danych, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymało na koniec sierpnia, wynika, że wysokie temperatury i niedobory wody spowodowały spustoszenie na około 1,4 miliona hektarów upraw na terenie prawie 160 tysięcy gospodarstw rolnych. W tym momencie wysokość strat ocenia się na 800 milionów zł, choć minister rolnictwa Marek Sawicki wspomina nawet o kwocie 1–1,2 miliarda. Największa liczba gospodarstw, których właściciele zostali poszkodowani przez suszę, znajduje się w województwach: mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Największe szacunkowe straty finansowe ponieśli natomiast rolnicy z województw lubelskiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

Wczoraj (1 września) rząd przyjął rozporządzenie w sprawie pomocy rolnikom poszkodowanym przez tegoroczną suszę. Zadecydowano, że maksymalna pomoc ma wynosić 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych oraz do 400 zł za hektar pozostałych upraw rolnych. Kwoty te mogą jednak zostać pomniejszone o 50%, jeśli ubiegający się o pomoc rolnik nie ubezpieczył przynajmniej połowy swoich upraw. Na zagwarantowanie pomocy w budżecie zabezpieczono aż 450 milionów zł. Wnioski należy składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Należy także wspomnieć, że to nie jedyna zaplanowana forma finansowego wsparcia. Przewidziane są również:
– dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych przeznaczonych na wznowienie produkcji;
– odroczenie terminu płatności bieżących składek KRUS i rozłożenie ich na dogodne raty;
– przesunięcie terminu spłat i rozłożenie na raty należności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz udzielanie ulg w czynszu;
– a także możliwość uzyskania ulg w podatku rolnym.

Foto: Dominik97