Skocz do zawartości
Zdjęcie

Największe połącznie na polskim rynku nawozów i nasion

Napisany przez agrofoto, 28 sierpień 2015 · 1225 wyświetleń

kazgod
Największe połącznie na polskim rynku nawozów i nasion Grupa Kazgod i Dalgety Agra Polska zdecydowały o połączeniu w jedną silną i bardziej konkurencyjną organizację. Tym samym Dalgety, jako firma kupująca, przejmuje odpowiedzialność za Agro Bakałarzewo, Kazgod i Agro-Plus – od dziś firm partnerskie Dalgety. Transakcja warta 92,5 miliona złotych czyni z Dalgety wicelidera na rynku agrochemicznym
i siewnym.


Po połączeniu powstanie jasna, silna struktura i solidna, ogólnopolska sieć sprzedaży. Biznes zostanie uporządkowany w ramach dwóch kluczowych dywizji. Dalgety i Agro Bakałrzewo zajmą się sprzedażą do gospodarstw, a Kazgod zaopatrzeniem sklepów. Firma będzie mogła poszczycić się większą siłę zakupową, szerszą gamę produktów, największą ofertę na wyłączność i lepsze dotarcie do klientów.

Połączenie sił z dużym i solidnym partnerem – Dalgety – oznacza, że staniemy się wiceliderem rynku. Dzięki synergii zyskujemy największą sieć sprzedaży w Polsce, a także znacząco zwiększymy produkcję i sprzedaż naszego flagowego produktu, czyli nawozów dolistnych FoliQ. Dla mnie osobiście bardzo ważne jest bezpieczeństwo świetnego zespołu, który pracuje w Kazgod. Decyzję podjąłem, kierując się wizją nieuchronnej przyszłości, czyli konsolidacją na naszym rynku. Wiemy, że za kilka lat ten proces będzie się odbywał bardziej gwałtownie. Teraz mogłem sam decydować o wyborze partnera i wybrałem Dalgety, który daje pewność, że firma – którą budowałem przez 25 lat i której poświęciłem prawie połowę życia – będzie aktywnym i istotnym graczem na rynku – powiedział Kazimierz Kuźmiński, prezes Grupy Kazgod.

Połączenie Grupy Kazgod z Dalgety przełoży się na kilka ważnych, biznesowych przewag:

  • największa w branży sieć sprzedaży, działająca na terenie całej Polski oraz największy
    w Polsce, profesjonalny zespół agronomów,
  • największa oferta agrochemicznych produktów na wyłączność oraz szeroka oferta nasion, nawozów i nowoczesnych rozwiązań niepestycydowych, w tym rynkowe bestsellery: nasiona Dalgety i nawozy dolistne FoliQ,
  • największy gracz wśród dystrybutorów zboża, który będzie skupował ponad 1 milion (1,2 mln) ton zboża rocznie.
  • 5 razy większy zasięg na rynku ogrodniczym, jednym z najbardziej obiecujących segmentów (urósł o 40% w ostatnich kilku latach).
  • dwa razy więcej centrów logistycznych niż dotychczas (8 lokalizacji),
  • podwojenie liczby sklepów partnerskich
  • 95% nowych klientów, po połączeniu powstanie baza 5000 największych gospodarstw rolnych, którym Dalgety połączone z Grupą Kazgod będzie mogła sprzedawać produkty po najlepszych cenach i w szerszym wyborze niż dotychczas.
Po połączeniu staniemy się wiceliderem rynku z doskonałą pozycją do negocjowania lepszych cen i kreowania marży, sprzedawania nowych produktów i produktów na wyłączność oraz rozbudowy sieci sprzedaży - powiedział Rafał Prendke, dyrektor zarządzający Dalgety Agra Polska.

Dalgety po transakcji trafi na listę 100 największych przedsiębiorstw w Polsce. Wysokość podatków dochodowych (CIT i PIT) odprowadzanych do polskiego budżetu zamyka się kwotą około 15 mln złotych. Dalgety zamierza zainwestować w Polsce w następnych 3 latach ponad 20 mln zł w rozwój produkcji nawozów dolistnych i drugą fabrykę nasienną.

Dalgety Agra Polska jest pionierem konsolidacji w Polsce, gdzie rynek agrochemiczny zintegrowany jest w 10%. Połączenie sił Kazgodu i Dalgety wyprzedza trendy znane choćby z rynku brytyjskiego czy niemieckiego, gdzie konsolidacja wynosi 25-30%. Firma może korzystać z bogatego, 100-letniego doświadczenia swojego udziałowca, irlandzkiej Origin. Dawniejsze Irlandzkie Towarzystwo Rolnicze Sprzedaży Hurtowej powstało jako stowarzyszenie irlandzkich rolników, którzy połączyli się, aby być silniejszymi i bardziej konkurencyjnymi zagranicą. Dalgety po transakcji z powodzeniem będzie mogła odpowiedzieć na wyzwania rynku w następnych latach i przygotować do kolejnych przejęć.

Zgodnie z polskim prawem transakcja zakupu ma charakter warunkowy. Zgodę na połączenie firm musi wydać UOKiK, który na decyzję ma 90 dni. Przy niskiej, 10% konsolidacji polskiego rynku agrochemicznego i siewnego, ryzyko odmowy ze strony regulatora przez ekspertów branży uznawane jest za marginalne.

Super, bardzo dziękuję za to zestawienie, bardzo przydatne się okazało.

  • Raportuj