Skocz do zawartości
Zdjęcie

Pomoc socjalna dla rolników poszkodowanych przez suszę

Napisany przez monika_adag_88, 21 sierpień 2015 · 2554 wyświetleń

susza straty rząd pomoc socjalna komisja europejska ministerstwo rolnictwa odszkodowania
Pomoc socjalna dla rolników poszkodowanych przez suszę 1000 zł dla małych gospodarstw rolnych (do 5 ha), 2000 zł dla większych. Do tego dodatkowa dopłata do hektara – taką formę pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przez suszę zapowiedziała wiceminister Zofia Szalczyk.

Zdaniem wiceminister Szalczyk: – Susza jest jednym z najtrudniejszych problemów rolnictwa, a na terenie większości kraju mamy do czynienia z wysokim poziomem suszy.

Klęska suszy panuje już niestety na terenie prawie całego kraju, z wyłączeniem jedynie niedużych obszarów górskich i nadmorskich. Jej skutki odczuli już właściciele 83 tysięcy gospodarstw rolnych, których powierzchnia użytków rolnych pokrywa około 80 tysięcy ha. Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi straty mogą wynieść nawet 550 milionów zł. W tym momencie skutki suszy u poszczególnych rolników są wciąż oceniane przez gminne komisje. Nie zapominajmy jednak, że do ich obowiązków należy również oszacowanie skutków wcześniejszych burz i gradobić. Dane są wciąż aktualizowane.

Stale trwają ustalenia rządowe w sprawie pomocy dla rolników, u których poważne straty spowodowała przedłużająca się susza. Do tej pory minister rolnictwa złożył wniosek do Komisji Europejskiej o ustalenie dla Polski nadzwyczajnej pomocy dla producentów bydła

(z projektem programu pomocowego uwzględniającego konieczność zakupu pasz) oraz zaplanowano rekompensaty za utracone dochody – do każdego hektara użytków rolnych objętego suszą przewidywana jest ryczałtowa pomoc według stawki na 1 hektar (jej wysokość zostanie niestety ustalona dopiero po dokładnym określeniu liczby hektarów objętych klęską suszy).

Dziś w Sejmie odbyły się dwie kolejne konferencje prasowe, zorganizowano również posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posłowie zażarcie dyskutują o proponowanych działaniach. Ponadto we wtorek 25 sierpnia rząd rozpatrzy projekt pakietu socjalnego, zapowiadanego przez wiceminister Szalczyk.

Foto: Frytka89

kiedy będą płacić

  • Raportuj
I komu bedzie wyplacana ta pomoc bo jezeli tylko rolnikom. u ktorych stwierdzono magiczne 30 procent w gospodarstwie gdzie szacuje sie straty tylko na wybranych ziemiach i i tylko na wybranych uprawach. Jak zwykle gadaja o pieniadzach a o tym ze pomimo suszy majac hodowle (gdzie przy wyliczeniu np produkcji tucznikow cena jest za kg jest kosmiczna) to i tak w gospodarstwie nie wyjdzie strata na poziomie 30 procent .Podobnie bylo przy wymarznieciach w 2012 gdzie wymarzlo mi 100 procent upraw a straty wyliczone byly na poziomie 3 procent
  • Raportuj

Dzisaj rano w programie tydzień jakiś hodowca stwierdził że "kurcze jemu susza nic nie szkodzi ma paszy na 2 lata". A minister aż się uśmiechną płacić nic nie trzeba. 

  • Raportuj

Rząd szykuje się do wyborów, to nagle będzie pomoc dla rolników... a i tak na pewno jakiś w tym haczyk będzie :(

  • Raportuj

U mnie już wyliczyli dali AŻ 20%  i po pomocy

  • Raportuj