Skocz do zawartości
Zdjęcie

Wsparcie dla wszystkich poszkodowanych suszą

Napisany przez monika_adag_88, 14 sierpień 2015 · 993 wyświetleń

susza straty komisje dopłaty pomoc finansowa
Wsparcie dla wszystkich poszkodowanych suszą Odpowiednie środki po oszacowaniu strat trafią do wszystkich, którzy stracili przez suszę – zapowiedziała premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Kaliszu. Poinformowała również, że rząd planuje kompleksowe oszacowanie strat, tak by objęły też hodowców bydła, którzy z powodu suszy nie mają czym karmić swoich zwierząt.

Na terenie 12 województw działa już 809 komisji szacujących szkody spowodowane przez suszę. Już niedługo pracę rozpoczną komisje w pozostałych czterech województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. W związku z tym premier Ewa Kopacz ponownie zapowiedziała, że rząd planuje wsparcie finansowe dla osób poszkodowanych. – Decyzją rządu będzie można przesunąć odpowiednie środki, które po oszacowaniu strat trafią do tych, którzy stracili na suszy. Wsparcie ma im pozwolić kontynuować działalność gospodarczą – powiedziała premier.

Kopacz w swojej wypowiedzi odwołała się także do zarządzeń Polskich Sieci Elektroenergetycznych w związku z przedłużającymi się wysokimi temperaturami. Od poniedziałku od godziny 10.00 stosowane są bowiem ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju u tych odbiorców, dla których określona w umowie wielkość mocy umownej wynosi powyżej 300 kW. Nie dotyczą one zatem odbiorców indywidualnych ani instytucji, na przykład szpitali. Premier zapowiedziała, że rząd szczegółowo przeanalizował, kogo mają dotyczyć ograniczenia. – Wiadomo, że nie ograniczymy prądu tym, którzy mają chłodnie, a w tych chłodniach mięso lub warzywa, czy owoce. Nie ograniczymy tam, gdzie to chłodzenie jest bezwzględnie konieczne, bo inaczej zakłóciłoby to cały proces produkcyjny – tłumaczyła. Dodała również, że z 20. stopnia zasilania udało się już zejść na 16.

Foto: marcus1998