Skocz do zawartości
Zdjęcie

Strzeżmy się udarów!

Napisany przez monika_adag_88, 13 sierpień 2015 · 1049 wyświetleń

susza upały udar zdrowie wysoka temperatura
Strzeżmy się udarów! Przedłużające się upały mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jeśli zbyt długo będziemy przebywać na słońcu bez nakrycia głowy lub w miejscach o wysokich temperaturach i wilgotnym powietrzu, możemy być narażeni na przegrzanie organizmu i udary.

Aby zapobiec przegrzaniu organizmu, należy ubierać się w rzeczy lekkie i zwiewne, a także nosić nakrycie głowy. Dodatkowo pić dużo chłodnych napojów i w miarę możliwości unikać dłuższego przebywania na słońcu. Jeśli jednak nie będziemy w stanie tego uniknąć, zwracajmy uwagę na objawy udaru. Głównymi przejawami jego wystąpienia są: bóle i zawroty głowy, nudności, wysoka temperatura ciała połączona z dreszczami, a także przyspieszone tętno i zaczerwieniona bądź sucha skóra. W poważniejszych przypadkach może dochodzić również do utraty przytomności.

Zarówno objawy, jak i stopień ich nasilenia są zależne od poziomu nagrzania organizmu i naszej odporności na wysokie temperatury. Jeśli natomiast zauważymy objawy udaru u kogoś z naszego otoczenia, należy czym prędzej zawiadomić pogotowie ratunkowe, a następnie przemieścić taką osobę do chłodnego, przewiewnego miejsca i zacząć schładzanie organizmu okładami z wody lub lodu, zwracając przy tym największą uwagę na głowę, kark i klatkę piersiową. Ponadto jeśli osoba nie straciła przytomności, musimy podawać jej chłodne napoje do picia, ale w małych ilościach.

Foto: d___b